44. festival pražských a středočeských loutkářů

Autor:

Víkendový festival v Divadle Karla Hackera v Kobylisích přinesl celkem sedm loutkových představení, z nichž šest bojovalo o postup na Loutkářskou Chrudim.


Po úvodním představení Divadla TOYMACHINE, které v pátek v podvečer přehlídku otevíralo, se na jevišti vystřídalo šest ochotnických loutkových souborů. Vystoupily jak ostřílené soubory, které se této přehlídky účastní pravidelně, tak i úplní nováčci a hrálo se pro dětského diváka od nejútlejšího věku. Odborná porota ve složení Hana Dotřelová, Bohuslav Šulc a Jaroslav Vidlař pak v neděli ze šesti účastníků vybírala inscenace pro celostátní přehlídku Loutkářská Chrudim. Nejprve se porota rozhodla udělit čestná uznání za zvlášť pozoruhodné výkony.

Mezi oceněnými byli:

Eva Černá za dramatizaci knihy Martiny Drijverové České dějiny očima psa pro inscenaci Pes vypráví: České pověsti souboru Baribal,

Rozálie Velenová a Jakub Hojka za výpravu inscenace Kašpárek a Baba Jaga Illegumovy divadelní společnosti,

soubor Minidivy za pokus o inscenaci Jak na to kuřátko nakonec přišlo adresované nejmenšímu publiku,

Eva Ovečková za práci s Dětským studiem Říše loutek v inscenaci Alenčino dobrodružství,

Lucie Leitgebová za ztvárnění hlavní postavy v inscenaci Alenčino dobrodružství Dětského studia Říše loutek,

Vojtěch Otčenášek za roli psa v inscenaci Pes vypráví: České pověsti souboru Baribal,

Eva Černá a Marika Čepková za výpravu inscenace Pes vypráví: České pověsti souboru Baribal

Odborná porota se nakonec nerozhodla nikoho přímo nominovat na Loutkářskou Chrudim. Z prvního místa však k postupu doporučila inscenaci Pes vypráví: České pověsti souboru Baribal a z druhého místa pak ještě inscenaci Kašpárek a Baba Jaga Illegumovy divadelní společnosti.

Adéla Vondráková

Autor: Amaterská Scéna