53. Třebíčské loutkářské jaro

Autor:

Letošní první teplé dny proběhly v Třebíči ve jménu amatérských loutkářů.


V Národním domě na Karlově náměstí, za podpory Městského kulturního střediska, představilo šest souborů, soutěžících o postup na Loutkářskou Chrudim, a dokonce další tři nesoutěžní.

Opravdu nabitý program přilákal nejen děti, ale i dospělé. Byť na scéně jednoznačně převažovali maňásci, nechyběly ani tradiční marionety na nitích či dřevění manekýni. Soubory, které se do Třebíče rozhodly zavítat už po několikáté, doplnili také „nováčci“. I věková skladba soutěžících byla velmi rozmanitá, a to od dětí předškolního věku až po ostřílené seniory.

SOUTĚŽNÍ INSCENACE

O RYBÁŘI A VELRYBĚ: SPOLEK LOUTEK LOUTKINO BRNO
REPARNÍČCI ANEB JAK KOBZOLÍK NA HRUŠKU CIVĚL: LOUTKOVÉ DIVADLO BEDRUŇKA BRNO
PERNÍKOVKA: ŘÍŠE LOUTEK KROMĚŘÍŽ
PERNÍKOVÁ CHALOUPKA: LOUTKOVÉ DIVADLO OBLÁZEK KRUCEMBURK
O KOZÁCH A LOUPEŽNÍCÍCH: MAŇÁKOVÉ DIVADLO SOKOLÍK VYŠKOV
ADÁMEK MEZI BROUČKY: LOUTKY VM

NESOUTĚŽNÍ INSCENACE

RAW: SLEĎ POD KOŽICHEM
O SŇEHURCE A SEDMI TRPASLÍCÍCH: MAŇÁSKOVÉ DIVADLO PŘI DDM TŘEŠŤ
PRASE: LOUTKAŘSKÝ SOUBOR PODIVÍNI

Odborní porotci Iveta Dřízhalová, Tomáš Volkmer a Jaroslav Dejl nakonec udělili nominaci Spolku loutek Loutkino Brno a jejich inscenaci O rybáři a velrybě. Přesto, že se jednalo bezpochybně o nejmladší soubor na přehlídce (děti od 4 let), volba byla poměrně jednoznačná. Loutkino Brno si již několik let pravidelně odváží z Třebíče nominaci či ocenění poroty. Ze souborů mimo hlavní program pak zaujalo především RAW, pražského souboru Sleď pod kožichem, studentů DAMU.

Ema Šlechtová

Autor: Amaterská Scéna