A na závěr 2018

DS Ty-já-tr / HROBESO / Schimmelpfennig / ZLATÝ DRAK Autor: Markéta Šedivá

„Činoherní klub uvádí:“ DS Ty-já-tr / HROBESO a Schimmelpfennigův ZLATÝ DRAK Aneb: Co nelze vyjevit v podobě, která odpovídá naší přirozené omezenosti. Patnáct let existuje v Činoherním klubu o.p.s. projekt „Činoherní klub uvádí:“ (za tu dobu tu 136 souborů z celé České republiky odehrálo 230 představení). Jeviště ČK se tak stalo místem, které skýtá příležitost zvát neprofesionální herce, soubory a divadelníky z Prahy, Čech, Moravy a Slezska. Je to prostor, kde jednou nebo dvakrát za měsíc může být divák přítomen setkání s lidskou činností ze záliby a může prožít její proměnu v divadelní zážitek.


A NA ZÁVĚR 2018

„Činoherní klub uvádí:“ DS Ty-já-tr / HROBESO a Schimmelpfennigův ZLATÝ DRAK
Aneb: Co nelze vyjevit v podobě, která odpovídá naší přirozené omezenosti.

Patnáct let existuje v Činoherním klubu o.p.s. projekt „Činoherní klub uvádí:“ (za tu dobu tu 136 souborů z celé České republiky odehrálo 230 představení). Jeviště ČK se tak stalo místem, které skýtá příležitost zvát neprofesionální herce, soubory a divadelníky z Prahy, Čech, Moravy a Slezska. Je to prostor, kde jednou nebo dvakrát za měsíc může být divák přítomen setkání s lidskou činností ze záliby a může prožít její proměnu v divadelní zážitek.

V letošním roce nás potěšily: Divadelní soubor Diverzanti / Brno / (NE)CHTĚNÁ ÚTĚCHA, Divadýlko na dlani / Mladá Boleslav / BYLO NÁS PĚT aneb KLUCI NESTÁRNOU, Divadelní spolek Krakonoš / Vysoké nad Jizerou / Jiří Janků a Petr Svojtka / BEDŘICH SMETANA: THE GREATEST HITS, Divadlo Václav / Václavov / Bengt Ahlfors / POSLEDNÍ DOUTNÍK, Divadelní společnost Jablonský / Jindřichův Hradec / Martin Porubjak / GOLDONIÁDA a další.

Posledním souborem letošní přehlídky „Čk uvádí:“ bude v neděli 14. října DS Ty-já-tr / HROBESO s inscenací hry Rolanda Schimmelpfenniga ZLATÝ DRAK. Roland Schimmelpfennig (1967) patří k nejhranějším německy píšícím autorům. Působí jako dramatik, dramaturg, překladatel a pedagog. Jako autor říká: „Přiznám se, že jsem silně ovlivněn tvorbou klasiků. Když se například ocitnu ve slepé uličce a nevím, jak s textem dál, vracím se k Shakespearovi nebo Molièrovi. Nesnažím se s nimi porovnávat, snažím se od nich učit. Rád se taky vracím k antickým dramatikům, nejvíc k Euripidovi a Sofoklovi.“ Zlatý drak je tragikomedie ze stejnojmenné thajsko-čínsko-vietnamské restaurace. „Korektní road-movie vytrženého zubu, který umí léčit.“ V překladu Petra Štědroně a v režii Štěpána Pácla, v dramaturgii Luďka Horkého, s hereckou spoluprací Jiřího Panznera a s herci souboru Hrobeso: Vojtěch Klinger, Jana Kobesová, Veronika Lapková, Ondřej Pečený, Radek Šedivý. Vznikla inscenace, která prozrazuje mnohé o nás samých tady a dnes a zároveň zatajuje, co nelze vyjevit v podobě, která odpovídá naší přirozené omezenosti.

Autor: Radvan Pácl