Ateliér základů scénografie ve Vile Štvanice

Geisslers Hofcomoedianten: Láska ke třem pomerančům Autor: http://www.vilastvanice.cz/

Vila Štvanice je především divadelním prostorem, ale kromě představení domácích i hostujících souborů mohou zde návštěvníci zažít přímo na vlastní kůži i různé divadelní a umělecké disciplíny, a to v rámci ATELIÉRŮ. V nich si mohou účastníci možnost zkusit různé obory od divadelní fotografie, přes pohybové herectví až po scénografickou tvorbu.


Ateliéry jsou ve VILE Štvanice každý měsíc vždy jeden celý den o víkendu. „Přišlo nám to jako samozřejmost, že by v kulturním prostoru s bohatým programem měly být i workshopy a ateliéry. Vybízí k tomu zajímavé prostředí VILY, různorodý repertoár a především mnoho kreativních a zajímavých mladých lidí, kteří mají co předat. Je to obohacení jakéhokoliv kulturního prostoru a zároveň způsob, jak představit divadlo trochu jinak.“ Popisuje jejich vznik vedoucí Ateliérů Zdenka Švadlenková.

Ateliéry se tematicky týkají jedné z aktuálních inscenací, Ostrova Štvanice a VILY, nebo různých divadelních odvětví. Ideou je, aby si návštěvníci Ateliérů zažili VILU ze všech možných stran, potkali se s režiséry, herci, ale i výtvarníky či fotografy, které spojuje téma workshopu. V současné době jsou nejpopulárnější fotografické workshopy soustředěné na divadelní fotografii, ale jsou i další – výtvarné, scénografické, improvizační. Součástí ateliérů bývá často i vstupenka na představení.

A co se chystá? „V příštích měsících mohou zájemci navštívit výtvarné workshopy. V listopadu povede scénografka Jitka Nejedlá ateliér s podivným názvem Divadlo v krabici, ale ve skutečnosti se jedná o zajímavou formu hraní si s prostorem a účastníci si vyzkouší práci divadelního scénografa. Vřele doporučuji všem, které to zajímá. Výtvarná zkušenost není potřeba, postačí chuť si hrát. A v prosinci bude ještě jeden výtvarný workshop s názvem Divadelní koláž, kde si účastníci budou moci vyrobit z divadelních fotek z představení VILY svou vlastní koláž s divadelní tematikou.“ Zve na nadcházející dvě akce Zdenka Švadlenková.

Pozvánka do Ateliérů VILY Štvanice patří opravdu všem. Témata a obory jsou natolik různorodá a napříč žánry, že si u nás vybere každý, stačí jen sledovat program VILY Štvanice.

28. 11. od 10 hodin – Divadlo v krabici

Přijďte si vyzkoušet práci divadelního scénografa a specifické scénografické techniky. V listopadovém ateliéru se účastníci dozví o základech scénografie a určení divadelního prostoru. Sami si zkusí prostor ovládnout a zjistí, jakým způsobem musí výtvarník nad svou prací přemýšlet, jaká jsou divadelní omezení, ale zároveň i kam až může sahat imaginace při jeho animování a obsazování. Výstupem bude vlastní scénografická instalace.
Inspirací pro tento ateliér bylo představení Láska ke třem pomerančům souboru Geisslers Hofcomoedianten, jehož scéna je koncipována z krabic od banánů. Na první pohled obyčejný, nezajímavý materiál umožňuje výtvarníkovi ohromnou variabilitu. Sofistikované využití spojené s různorodou výstavbou vyúsťuje v neočekávané změny prostředí. Dílnu povede zkušená výtvarnice a scénografka MgA. Jitka Nejedlá.
Jednodenní dílna je určena pro všechny, kteří se chtějí seznámit s prací scénografa.
V ceně ateliéru je materiál a malé občerstvení.
Každý účastník ateliéru navíc získá poukázku na 1+1 vstupenku zdarma na představení Láska ke tře pomerančům.

6. 12. od 11 hodin – Divadelní koláž

Ateliér, který povede výtvarnice Jitka Kopejtková, nás seznámí s koláží, která není obyčejným stříháním a lepením barevných papírů, jak nás učili ve škole, ale je mistrovskou uměleckou metodou umožňující vytvářet nové světy. Účastníci se vydají ve šlépějích Jiřího Koláře nebo Jindřicha Štyrského a poznají všechny možnosti a nemožnosti, které koláž umí. Specifikem ateliéru bude zapojení obrazů z repertoáru VILY Štvanice spolu s prostředím tohoto jedinečného ostrova. Inscenace, které tvoří páteř dění ve VILE tak ožijí novými interpretacemi. Účastníci ateliéru budou mít zvýhodněný vstup na představení. Naučí se nejen uvolnit své představy, kombinovat materiály, ale také hledat inspiraci okolo sebe a objevit výtvarné kvality divadla a divadelní kvality této specifické výtvarné techniky. Samozřejmostí je seznámení se s historií koláže, umělci, publikacemi o koláži a tipy na výstavy.

V závěru workshopu bude ve VILE Štvanice instalována výstava z hotových prací a uskuteční se minivernisáž.

Více na www.VILAStvanice.cz

Další informace, zprostředkování rozhovorů: Kristýna Šrolová PR Vila Štvanice kristyna.srolova@gmail.com tel.: 603 921 640

Autor: Amaterská Scéna