Blondýna na fesťáku VI

O to tady jde Autor: Eva Suková

Jiráskův Hronov, den šestý.


Začnu normálně divadlem. Slíbila jsem, že na ně napíšu svůj názor. A slib se má dodržet. Právě jsem se vrátila z Revizora. Divadlo Tumeň, Rusko. Takže. Holky. Bylo to báječné. Přišla jsem na poslední chvíli. Divadlo bylo úplně plné. Praskalo ve švech. A, představte si. Po mém příchodu (a zmateném hledání místa) najednou vstal nějaký pán. A uvolnil mi místo svoje. Ne v tramvaji! Týjo! V divadle! Ne, nic na tom nemění fakt, že to byl fotograf. Určitě to jen tak tvrdil, abych se necítila vinná. Možná šel pak fotit, ale to není důležité. Bylo to prostě krásné. Krásné. A potom. Potom na jeviště vystoupilo asi šest mladých mužů. A v průběhu představení se vysvlékli. Vážně! Do trenek a nátělníků. Ale to stačí. Parádní představení. Nad čím jsem teda přemýšlela bylo, proč mají někteří ten nátělník světle šedý a ostatní tmavě šedý. Nebo takovou jako batiku. Pak jsem na to přišla. To je podle toho, jak se který ten mládenec zpotil. Je to dobré. Když se jako nemůžete rozhodnout, kterého. Nátělník pomůže. A vyberete si toho nejméně zpoceného. Jako já. Krásné to bylo divadlo.

Pak jsem šla z divadla domů. Kolem obchodu, který se jmenuje Květinka u Jiřinky. Tenhle nápis mě magicky přitahuje celou přehlídku. Je to něco jako Jihlava u Žďáru. Takové zvláštní spojení. Dá se to prohodit? A pak ještě člověk dumá, co bylo dřív. Slepice, nebo vejce? Květinka, nebo Jiřinka? A jak vůbec Jiřinka květinka vypadá? Má trvalou? Fialový melír? Podvazky? Jak často…éé…jak často přesazuje květiny? Musím se tam na ni jít někdy podívat. (Jiří říkal, že tam dneska kouřil nějaký chlap, ale to mě neodradí.)

Ještě je na letošním Hronově jedna hodně zajímavá věc. Bílá dodávka. Můžete mi věřit i nemusíte. Můžete to brát jako městskou legendu. Hronovská varianta černé sanitky. Tahle bílá dodávka je ovšem dodávka štěstí. Vypadá, jako by nic. Sedí před ní jemná blondýnka, momentálně v požehnaném stavu. Výborné krycí znamení. A přitom. Přitom je to podsvětí. Mafie. Všechno je dopředu domluvené. Když znáte tajné heslo, blondýnka jménem Rézi (ano, něco tu nehraje, už jen to jméno versus vlasy, že)…tedy Rézi otevře dveře dodávky a vydá. Vydá krabici plnou vína. Jen někomu. Jen někdy. V nouzi nejvyšší. Je to trochu, jak když před Harry Potterem zastavil ten kouzelný autobus a zachránil ho. Je to taková skála v rozbouřeném moři. Skálová. Navíc, celá akce probíhá tajně, takže si člověk připadá trochu jako za prohibice. Paráda.

Teď si uvědomuju, navazují další tajné věci. Můj kamarád MJ bydlí zase v internátu, který oficiálně nefunguje. Ale má tajný zadní vchod. A v něm asi šest tajných hotelových pokojů. A pak. A pak se někdy večer člověk dostane do tajné hospody. Která je normálně zavřená. Bar, který neexistuje. Ale, máte-li správné kontakty…jde se v něm veselit až do rána.

A to jsou jen tři náhodně vybrané skutečnosti, o kterých vím já. Myslím si, že existuje spousta dalších undergroundových jevů na Hronově. Třeba – proč místní na čas konání Jiráskova Hronova pravidelně zavírají svoje obchody a odjíždí? Co je to za nemoc, která se bude v té době šířit? Oni pak přijedou zpátky a uvidí jen ležící seminaristy a obyvatele, kteří neodjeli. Budou na zemi. Bez života. Nebo odvedení krysařem do Sedmihradské země. (Vzpomeňme si, jak jsem psala v minulém blogu o paní z trafiky. Ta to ví, přátelé!)

Další otázka. Co je to za tajnou sektu, která se schází několikrát v průběhu Hronova a tiše si cosi šeptá při svíčkách? V kruhu? A pak hlasuje o tom, koho ze svého středu popraví? A víte o tom, že se tu konala i mafiánská svatba? Capo di tutti se ženil, byla tam i ochranka, průvod s bouchačkama městem. Fakt. Já si to pamatuju. A dnes? Dnes se už Italové ujímají vlády nad přehlídkou! Třeba, moje dcera hovoří na svém (dětském, považte) semináři už skoro výhradně italsky. Zdraví se tak i s prodavačkami z cukrárny. Díky tomu jí dávají barevné lžičenky do zmrzliny zdarma. Jo, a ti svíčkaři s tím kruhem, ti jsou prý z Palerma.

Přátelé. Já nejsem příznivcem žádných konspiračních teorií, ale to se prostě už hlásit musí. Já se ptám: co se za tím vším skrývá? Kde až má mafie prsty? Co se stane poslední noc místo ohňostroje?

Autor: Eva Suková