Čapkovy Apokryfy v ArtBaru Druhý Pád

Ale co je pravda... Autor: Veselá divadelní společnost

Apokryfy ve II. Pádu? Takže bez koho bez čeho, bez Apokryfů? Neblázněte! Tuhle otázku nechme češtinářům, vás ostatní ubezpečíme, že určitě ne! V ArtBaru Druhý Pád v Brně se Apokryfy hrát budou, a sice 18. října 2017 v 19:30 v podání Veselé divadelní společnosti, o. p. s., a užijete si jich až až.


Nejde možná o Čapkovo nejslavnější dílo, ale svými myšlenkami, filosofií a vyzněním přinejmenším srovnatelné se slavnými dramaty Bílá nemoc, RUR nebo románem Válka s mloky. Co více – ani po téměř sto letech od svého vydání neztratily příběhy z Knihy Apokryfů na aktuálnosti a stojí za to si je neustále připomínat. Tím spíše při dnešní společenské a politické situaci.

Kniha Apokryfů a divadlo? Zajímavá, leč možná kombinace

Apokryfy, jakkoliv jde o poučné dílo, se v divadlech hrají jen velmi zřídka. Důvod je prostý – je velice těžké tuto předlohu nějak uchopit a přenést na jeviště, neřkuli na filmové plátno. Jde o soubor krátkých příběhů a zamyšlení o povaze lidí, jejich činech a motivaci k nim. Jak postav historických, tak i literárních, biblických nebo smyšlených. Karel Čapek se v těchto příbězích snažil do postav co nejvíce vcítit a hledat na jejich chování jiný pohled, než ten obecně přijímaný. Samy o sobě jsou krátké, dohromady zase tvoří poměrně neucelený svazek. Dát je do jednoho celku a vytvořit z nich představení, které bude mít spád a zároveň návaznost, toť úkol hodný mistra. A právě Veselé divadelní společnosti, o. p. s., se to v rámci jejího literárního kabaretu podařilo.

Literární kabaret s názvem „Ale co je pravda…“

Představení uvádí Veselá divadelní společnost, o. p. s. pod názvem „Ale co je pravda…, který asi nejlépe vystihuje jejich výběr Apokryfů. Jde v jejich podání o literární kabaret, kde se Apokryfy živě střídají s písněmi pánů Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra (zpívá profesionální host Monika Havlíčková). V režii paní Miluše Kudličkové zde vystupují členové studia Tomáš Kudlička a Lucie Malingerová, jako profesionální hosté dorazí již zmíněná Mgr. et MgA. Monika Havlíčková a Mgr. Jiří Postránecký. Zajímá vás, jak si s náročným kusem poradili? Tak se přijďte podívat ve středu 18. října 2017 do ArtBaru Druhý Pád v Brně na ulici Štefánikova (vhodné spojení na zastávku autobusu, tramvaje nebo trolejbusu Pionýrská). Hraje se od 19:30 hodin večer, vstupné je 100 korun pro dospělé a 50 korun pro studenty, lístky se budou prodávat na místě. Přijďte, budeme se na vás těšit!

Autor: David Pokorný