Češi v Norsku seznamovali pedagogy s loutkovým divadlem

Buchty a loutky v Norsku Autor: Michal Drtina

Pěti představeními a krátkým workshopem pro budoucí pedagogy byl v termínu 10.–13. října završen mezinárodní česko-norsko-islandský projekt „Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky“, jehož hlavním pořadatelem je Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS).


Divadelní zpracování pohádky „Na východ od slunce, na západ od měsíce“, které v Praze připravil tým norského Teater Innlandet a českého divadla ANPU, bylo norským publikem přijato s velkým nadšením. „Malí i velcí diváci obdivovali především výtvarné pojetí, které je pestré a nabízí překvapivá ztvárnění různorodých prostředí a netradičních postav. Velmi dobře byl přijat i český humor, který je nedílnou součástí této inscenace,“ potvrdil vedoucí projektu Michal Drtina a dodal, že v následujících dnech čeká norské diváky regionů Hedmark a Oppland ještě 15 představení česko-norského nastudování lidové pohádky.

Zasloužené ovace sklidili ve městech Hamar a Lillehammer také členové souboru Buchty a loutky, kteří sehráli svou verzi téže lidové pohádky. „Diváci byli okouzleni dřevěnými loutkami, které vystupovaly v kontrastu s ledním medvědem v životní velikosti, a dále ocenili hravost, s jakou byla inscenace připravena.“ Pohádka je dále v repertoáru divadla a její reprízu můžete vidět například 7. listopadu 2015 v rámci festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem.

Čeští loutkoherci následně v rámci krátkého workshopu seznámili se základními principy své tvorby budoucí pedagogy předškolního vzdělávání. Členové souboru Buchty a loutky studentům z Hamaru předvedli i osvědčené postupy dramatické výchovy, konkrétně způsob, jakým lze s dětmi po představení pracovat, aby se prohloubil jejich zážitek z divadla.

Projekt „Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky“, podpořený grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, tak přinesl cenné podněty účastníkům i divákům všech zainteresovaných zemí a jeho cíl byl úspěšně naplněn.

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury. Jeho hlavním cílem je podpora rozvoje kultury a tvůrčích aktivit občanů především v regionech, se zřetelem k oblasti neprofesionál­ního umění.

Divadlo ANPU založila autorka, herečka a režisérka Bela Schenková jako experimentální, výtvarné, loutkové a alternativní divadlo, které navazuje na tradici kočovných divadel.

Teater Innlandet je regionálním divadlem dvou norských krajů Hedmark a Oppland. Divákům nabízí žánrově a typově různorodé inscenace pro všechny věkové skupiny.

Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo hrající pro děti i dospělé. Spolupracuje na jednorázových projektech v oblasti netradičního divadla, loutkového a animovaného filmu, i projektech propojujících divadlo s hudbou.

Bruduheimar – World of Puppets je divadlo Bernda Ogrodnika, režiséra, loutkáře a uměleckého ředitele Islandského centra loutkářského umění, který žije na Islandu, deset let působil v USA a Kanadě a vede workshopy po celém světě.

Více informací o projektu naleznete na www.folktale.eu

Autor: Amaterská Scéna