Čeští loutkáři budí zájem ve světě

Ilustrační foto Autor: Michal Drtina

Norská lidová pohádka, české loutky a světoznámý islandský loutkář se spojí v novém srovnávacím projektu, který se zaměřuje na dětské diváky. Společné úsilí divadelníků z Česka, Norska a Islandu vyvrcholí na začátku července na festivalu Loutkářská Chrudim 2015 a na podzim v norském městě Hamar.


Česko-norsko-islandský divadelní projekt, který oficiálně začal 1. února, pracuje s norskou lidovou pohádkou Na západ od slunce, na východ od měsíce, kterou v první polovině 19. století zaznamenali sběratelé lidové slovesnosti Peder Christian Asbjørnsen a Jørgen Moe. V první fázi projektu vzniknou na motivy této pohádky dvě různé divadelní inscenace: jedna z dílny souboru Buchty a loutky, druhou připravuje Divadlo ANPU ve spolupráci norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru.

V rámci projektu nazvaného „Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky“ dojde ke konfrontaci dvou divadelních přístupů, k výzkumu diváckých reakcí a k uspořádání workshopů. V jednom z nich bude náměty z norské pohádky zkoumat islandský loutkář Bernd Ogrodnik.

Norští divadelníci se během spolupráce na projektu dozvědí, jak se u nás v současnosti přistupuje k loutkovému divadlu a čím je pro nás využívání loutek a loutkářských postupů zajímavé a podnětné. Čeští tvůrci naopak budou čerpat inspiraci z norské kultury a z loutkářských dovedností islandského tvůrce, jehož umění vzbuzuje zájem diváků po celém světě.

Projekt podpořený z Fondu EHP, grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Divadlem ANPU, norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru, se souborem Buchty a loutky a Bruduheimar – World of Puppets.

Partneři

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury. Jeho hlavním cílem je podpora rozvoje kultury a tvůrčích aktivit občanů především v regionech, se zřetelem k oblasti neprofesionál­ního umění.

Divadlo ANPU založila autorka, herečka a režisérka Bela Schenková jako experimentální, výtvarné, loutkové a alternativní divadlo, které navazuje na tradici kočovných divadel.

Teater Innlandet je regionálním divadlem dvou norských krajů Hedmark a Oppland. Divákům nabízí žánrově a typově různorodé inscenace pro všechny věkové skupiny.

Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo hrající pro děti i dospělé. Spolupracuje na jednorázových projektech v oblasti netradičního divadla, loutkového a animovaného filmu, i projektech propojujících divadlo s hudbou.

Bruduheimar – World of Puppets je divadlo Bernda Ogrodnika, režiséra a loutkáře, uměleckého ředitele Islandského centra loutkářského umění. Žije na Islandu, deset let působil v USA a Kanadě, vede workshopy po celém světě.

Více informací o projektu naleznete na www.folktale.eu

Kontakty pro média: Michal Drtina, NIPOS, vedoucí projektu, tel.: 606 644 294, e-mail: drtina@nipos-mk.cz

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Autor: Michal Drtina