Čeští loutkáři zahrají v místě konání olympijských her

Na východ od slunce, na západ od měsíce Autor: Michal Drtina

V norských městech Hamar a Lillehammer se během víkendu 10.–11. října odehrají čtyři divadelní představení dvou rozdílných inscenací lidové pohádky Na východ od slunce, na západ od měsíce. Bude tak zakončen mezinárodní norsko-islandsko-český projekt „Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky“.


V rámci projektu byly nazkoušeny dvě divadelní verze vycházející ze stejné lidové pohádky, která v Norsku patří mezi nejznámější. Svoji inscenaci s dřevěnými manekýny tak zahraničnímu publiku představí legendární soubor Buchty a loutky a dále se odehraje norská premiéra mezinárodní verze, kterou v květnu a červnu v Praze připravil tým českého divadla ANPU a norských herců.

V průběhu první části mezinárodního projektu, která se odehrávala v České republice a vrcholila na festivalu Loutkářská Chrudim, se ukázalo jako velmi přínosné a smysluplné připomínat dětskému publiku, že v umění neexistuje pouze jedna cesta, nýbrž jich může být nekonečné množství. Děti si tuto skutečnost zažily nejen jako diváci, ale i jako aktivní tvůrci v krátkém workshopu, který se zaměřil na reflexi zhlédnutých představení a také na prohloubení diváckého prožitku vlastní tvorbou klíčových momentů pohádky pomocí různých materiálů jako byly papír, plast, přírodniny apod.

Norské – nejen dětské – publikum čeká během nadcházejícího víkendu zajímavá zkušenost, při níž uvidí, jak jejich národní pohádku vnímají čeští loutkáři, jaké motivy jsou pro ně důležité, jak Češi stylizují Norsko, jak rozdílně vnímají severní vítr i zvířata, která hlavní hrdince pohádky pomáhají na cestě k vlastní dospělosti a za milovaným mužem.

Buchty a loutky zahrají svou inscenaci v Norsku třikrát. Druhá verze, tedy česko-norské nastudování pohádky Na východ od slunce, na západ od měsíce v Norsku zůstane a bude putovat po regionech Hedmark a Oppland. Norové se tak díky tomu seznámí s pojetím českého alternativního a loutkového divadla a s tvůrčími principy divadla ANPU.

Projekt podpořený grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Divadlem ANPU, norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru, se souborem Buchty a loutky a Bruduheimar – World of Puppets.

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury. Jeho hlavním cílem je podpora rozvoje kultury a tvůrčích aktivit občanů především v regionech, se zřetelem k oblasti neprofesionál­ního umění.

Divadlo ANPU založila autorka, herečka a režisérka Bela Schenková jako experimentální, výtvarné, loutkové a alternativní divadlo, které navazuje na tradici kočovných divadel.

Teater Innlandet je regionálním divadlem dvou norských krajů Hedmark a Oppland. Divákům nabízí žánrově a typově různorodé inscenace pro všechny věkové skupiny. Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo hrající pro děti i dospělé. Spolupracuje na jednorázových projektech v oblasti netradičního divadla, loutkového a animovaného filmu, i projektech propojujících divadlo s hudbou.

Bruduheimar – World of Puppets je divadlo Bernda Ogrodnika, režiséra, loutkáře a uměleckého ředitele Islandského centra loutkářského umění, který žije na Islandu, deset let působil v USA a Kanadě a vede workshopy po celém světě. Více informací o projektu naleznete na www.folktale.eu

Kontakty pro média:
Drtina, NIPOS, vedoucí projektu, tel.: 606 644 294, e-mail: drtina@nipos-mk.cz
Marcela Hančilová, NIPOS, public relations, tel.: 773 699 368, email: hancilova@nipos-mk.cz

Autor: Michal Drtina

Přílohy:

IMG-0240-soh0n IMG-0294-9b6qv IMG-0350-7kea0 IMG-0377-4n494