Dačické Kejklování se nevzdává a zve vás!

Logo přehlídky Autor: archiv pořadatele

Pár otázek pro Romanu Bártů (vedoucí KD Beseda Dačice) a Jarka Uhera (programový a technický pracovník KD Beseda), což jsou dvě z neodmyslitelných tváří Kejklování:


Loňské Dačické Kejklování bylo jednou z posledních regionálních přehlídek, která se mohla konat a které jsem se osobně účastnila. Dobu covidovou jsme si ještě neuměli představit. A ani nechtěli. Současnost divadlu nepřeje, ale dačičtí se přesto nevzdávají. Letošní přehlídku stále plánují a optimismus je neopouští:

Pár otázek pro Romanu Bártů (vedoucí KD Beseda Dačice) a Jarka Uhera (programový a technický pracovník KD Beseda), což jsou dvě z neodmyslitelných tváří Kejklování:

Stále se nevzdáváte a Dačické Kejklování plánujete. Po kolikáté jste už posunuli termín?

J.U.: Termín posouváme už podruhé, a to asi na nejzazší možný: 28. – 30. květen 2021

Které soubory se přihlásily?

J.U.: Jsou to DS Jablonský Jindřichův Hradec (Proč muži neposlouchají ženy…), DS Prácheňská scéna v Písku (Dveře), DS J. K. Tyl Kardašova Řečice (Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert), Theatro Špeluňka Moravské Budějovice (Lakomec), Scéna mladých při DS Čelakovský Strakonice (Pravda) a náš domácí DS Tyl Dačice chce oprášit Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em).

Co víš o jejich inscenacích? Jsou to „staré kusy“ nebo nějaká premiéra? Ptám se s ohledem na to, že zkoušet bylo během posledního roku dosti složité…

J.U.: Premiéra bude určitě inscenace Dveře, od autora Jana Zindulky a v režii Milana Kurstaina (Soubor DS Prácheňská scéna). Další nová inscenace bude Lakomec od Theatro Špeluňka Moravské Budějovice. A za novou by se dala považovat i inscenace Dalskabáty…od DS J. K. Tyl Kardašova Řečice. Premiéru sice měli už v roce 2015, ale moc s tím nejezdili, takže upravili text a nazkoušeli znovu. Ostatní budou nejspíš starší kousky.

Jak se situace s covidem podepsala na kultuře v Dačicích – mám na mysli hlavně soubor?

R. B.: Dačický divadelní soubor se transformoval na online platformu. V adventním čase připravili distančního Mikuláše, Betlém a měli úspěch, i když to samozřejmě není ono… Dále spolupracují s institucemi jako je dačické muzeum či knihovna, připravují scénky a natáčí s nimi virtuální prohlídky… Realizují se alespoň tímto způsobem. Dětský Tyláček samozřejmě po celou dobu nefunguje. Dačičtí se přihlásili na Kejklování s oprášenou inscenací Ženy Jindřicha VIII., nicméně zkoušení je velmi komplikované, stejně jako pro ostatní soubory napříč republikou.

J.U.: Ještě dodám, že před covidem studovali Lucernu, moc jsem si přál, aby stihli Kejklování 2021, ale bohužel…

Budete mít vůbec na přehlídku peníze? Podporuje vás město nebo…?

R.B.: Město Dačice Dačické Kejklování, stejně jako další kulturní akce a Kulturní dům Beseda podporuje a kultura je součástí rozpočtu města. Kejklování má v rozpočtu své pevné místo a nejinak tomu je i letos. Zároveň jsme zažádali o dotaci u kraje a za poslední roky se nestalo, že bychom podporu od jihočeského kraje neobdrželi. Takže finančně Kejklování pokryté je.

Přinesla vám ta poslední doba něco dobrého – pracovně i soukromě?

R. B.: Pro naši partu v Besedě myslím covidová doba potvrdila pouze to, že jsme skvělá parta a dokážeme se podržet a vydržet spolu i v těchto „blbých“ časech. Ze strany města se nám dostává také podpory a prozatím nedošlo k žádným personálním změnám ani jiným omezením a věříme, že to tak i zůstane a už se konečně vrátí vše do normálu. Samozřejmě je to prověrka lidských charakterů – pracovat/nepra­covat, učit děti z domu, domácnost, žádný kulturní život, žádné možnosti nějakého jiného vyžití než věčné procházky do přírody… Za Besedu ale hlásíme, že nás covid nestál ještě ani jedno manželství ani rozpad pracovního kolektivu !

Držíme vám palce a těšíme se na shledanou v Dačicích!

A pro ty, kdo by se na Dačické Kejklování 2021 ještě chtěli přihlásit: https://www.besedadacice.cz/e_download.php?…

Autor: Pavlína Schejbalová