Divadelní a hudební dílna na festivalu THEATRUM KUKS

Jiří Jelínek Autor: Divadlo Polárka

JIŘÍ JELÍNEK & TOMÁŠ ALFERI: DIVADELNÍ A HUDEBNÍ DÍLNA – JÁ, PÍSNIČKA 0.| 19. – 25. 8. 2019 v Kuksu Jak vypadala „Já, písnička“ před 300 lety? Kancionál Slavíček rájský, vlastně takový velmi rozsáhlý zpěvník (obsahuje více než 800 písní – pro srovnání, The Rolling Stones mají celkem okolo tři sta sedmdesáti písniček), sestavoval farář Jan Josef Božan. Vyšel tiskem roku 1719 v Hradci Králové za vydatné finanční pomoci hraběte Františka Antonína Šporka a má letos výročí 300 let od vzniku. Tuhle bichli plnou not a slov jsme dali do rukou režisérovi/loutkářovi Jiřímu Jelínkovi a muzikantovi/skladateli Tomáši Alferimu. V divadelní a hudební dílně, které budou nejprve probíhat zvlášť, ale ke konci se spojí a vznikne společné představení, budete s lektory hledat současný autorský pohled na zašlou krásu starých časů a pomocí loutek, předmětů, zvuků, tónů a ozvěn rozžívat a rozeznívat Kuks. Bude to výzva! Obě dílny se ponesou samozřejmě ve znamení „loutky – humor – hudba“! Pojďte se v tom BARO(k)CHNIT!


KDY? 19. – 25. 8. 2019 KDE? Hospitál Kuks ZA KOLIK? 3000 Kč KAPACITA? 10 účastníků v každé dílně CO ZA TO? Cena zahrnuje pětidenní workshop , ubytování od pondělí 19. 8. v hospitálu Kuks (dvou a třílůžkové pokoje, postele, sociální zařízení, kuchyňka a lednička included!) až do konce festivalu (tedy do 25. 8.), a volný vstup na veškeré festivalové produkce (po usazení všech diváků s festivalovými pasy a vstupenkami se budete moci posadit na volná místa či na přístavky, případně na stání) – vyjma vybraných akcí. Dílny jsou vhodné od patnácti let. REGISTRACE JE MOŽNÁ DO 30. 7. 2019!

bit.ly/dilnas­jelinkembit.ly/dilnasal­ferim theatrum-kuks.cz/workshopy facebook.com/dil­nasjelinkem facebook.com/dil­nasalferim

JIŘÍ JELÍNEK – DIVADELNÍ DÍLNA „LOUTKY PODLE JELÍNKA“

Milí budoucí seminaristé… Taky vás štve, že na vás někdo pořád hraje, jak všechno ví a tak? Půjčíme si staré loutky z fundusu a pak je budeme nosit okolo těch krásných soch na Kuksu, já se budu tvářit „moudře“ a říkat: „Hele, zkus rozehrát tu atmosféru té sochy tou loutkou… a teď: co si myslíme o LŽI dnes? A taky o LÁSCE? A udělejme scénku přes ty loutky o NADĚJI! A teď zas nějakou srandu!“ A pak poprosím Tomáše Alferiho, aby se k tomu zahrála taková ta hezká pasáž z toho Slavíčka. A bude hezký počasí a už bude čas na oběd! Takhle, já na vašem místě bych si dal KUKS bez Jelínka! Maximálně vám stejně řekne, ať tou loutkou tak nemrdláte, ať myslíte na toho, kdo vodí tu loutku vedle vás, na vztah Loutka–Loutkář a prostředí a materiál a… nebo že baroko bylo pomalejší! Ale bude tam krásně!!! Váš Jelda.

Jiří Jelínek (1973) Patří mezi nejúspěšnější a nejoceňovanější mladé tvůrce divadla pro děti (2002 cena pro Divadlo DNO jako Objev roku na festivalu Next Wave, v roce 2004 cena Osobnost roku za autorský přínos českému divadlu na stejném festivalu, cena Erik za nejlepší loutkovou inscenaci za rok 2013, hlavní cena na mezinárodním loutkářském bienále Spectacculo Interesse 2013 atd.). Jiří vymyslel dnes již legendární komiksovou postavu FAGI, je frontmanem kapely Bombarďák a dokáže vyrobit loutky ze všeho. Vystudoval obor strojní mechanik a devět let pracoval jako pošťák. V roce 2000 založil s kamarády v Hradci Králové nezávislou alternativní skupinu Divadlo DNO, kterou umělecky vede. V letech 2004 – 2005 byl Jelínek v hereckém angažmá v Klicperově divadle v Hradci Králové, o rok později odchází společně s Vladimírem Morávkem do brněnského Divadla Husa na provázku, kde je až do roku 2009 zaměstnán jako herec a režisér divadla. Spolupracoval a spolupracuje s neuvěřitelným množstvím divadel a souborů (HaDivadlo, Divadlo Minor, Studio Ypsilon, Divadlo Na Cucky, Městské divadlo Zlín, Malé divadlo České Budějovice, Národní divadlo Brno, Divadlo Polárka, Městské divadlo v Mostě, Divadlo Drak, Divadlo Lampion, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre atd.)

TOMÁŠ ALFERI – HUDEBNÍ DÍLNA „JÁ, PÍSNIČKA PŘED 300 LETY“ Hudební dílna se zaměří na současné uchopení vybrané písně z barokního kancionálu „Slavíček rájský“ a její začlenění do divadelního představení. Hudební motivy se přetaví a vloží do rozmanitých kontextů. Hlavním nástrojem bude metoda charakteristická (nejen) pro baroko a sice: improvizace. Předpokladem účasti na dílně jsou alespoň základní hudební dovednosti (rytmus, zpěv, hra na nástroj je vítaná), především však chuť tvořit a vymýšlet. Kdo má nástroj, na který hraje nebo by chtěl hrát, ať ho vezme s sebou.

Tomáš Alferi Vystudovaný lékař, ale od promoce se věnuje pouze hudbě a divadlu. Kompozici studoval u prof. Jiřího Dvořáčka a Víta Clara. V mosteckém divadle pro děti a mládež Divadlo rozmanitostí je od roku 2001, od roku 2011 jako umělecký šéf. Skládá především hudbu scénickou, ojediněle i koncertní. Hraje v několika kapelách, v několika inscenacích, ale největší radost mu dělá tvorba pro kapelu Rozmáňa „Nedloubej se v nose“. Je vynikající hráč na klavír a pár dalších nástrojů podle potřeby.

JAN JOSEF BOŽAN – KANCIONÁL SLAVÍČEK RÁJSKÝ Kancionál Slavíček rájský sestavoval katolický farář Jan Josef Božan (1644 – 1716) mnoho let do roku 1714. Vydání kancionálu bylo však finančně náročné, s čímž Božanovi pomohl hrabě František Antonín Špork. K vytištění ale došlo v roce 1719 (tedy po Božanově smrti) v tiskárně Václava Jana Tybelyho v Hradci Králové. Slavíček rájský byl nejvíce rozšířen pravděpodobně ve východních Čechách a byl určen nejen odborníkům, ale také prostému lidu k modlitbě a duchovnímu potěšení. Kancionál v porovnání ostatními kancionály vydanými v té době patří mezi ty nejluxusnější. Je ozdoben drobnými dřevoryty s náboženskými tématy a na čelní straně také rytinou, která představuje podobiznu Františka Antonína Šporka mezi alegorickými postavami Víry, Naděje a Lásky.“ (TRÖSTL, Michael. Jan Josef Božan: Slavíček rájský (1719), písňový repertoár barokního kancionálu. Diplomová práce. České Budějovice, Jihočeská univerzita, Pedagogická fakulta, Katedra hudební výchovy, 2009, s. 9–10. https://theses.cz/…ipIdno_10578)

Autor: Nicola Škvarová

Přílohy:


Divadelni-a-hudebni-dilna-na-festivalu-THEATRUM-4ytjb.pdf
Jiri-Jelinek-2--09mbc kuks-m9ov2 Tomas-Alferi-1--20xrp