Divadelní Piknik Volyně chce být rodinným festivalem

Divadelní piknik Volyně 2019 Autor: archiv přehlídky

Rozhovor s odbornou pracovnicí NIPOS-ARTAMA Simonou Bezouškovou z prvního čísla zpravodaje celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla. Zpravodaje jsou ke stažení pod článkem.


Druhý rok se Divadlení Piknik Volyně odehrává v novém formátu. Místo dvou prodloužených víkendů trvá přehlídka nepřetržitě devět dní. Jak hodnotíš tuhle změnu?
Jednoznačně pozitivně. Zvýšil se počet účastníků a seminaristů. Zvedl se zájem souborů o to zůstat na přehlídce déle, nechtějí už jenom odehrát své představení. Byla to dobrá volba. Ostatně tento názor sdílí i celá odborná rada pro amatérské činoherní a hudební divadlo.

Druhý ročník teprve začíná, ale určitě už můžeš prozradit, co se změnilo oproti tomu minulému.
Jak už jsem říkala, zvýšil se počet účastníků, seminaristů už je letos sedmdesát. Program jsme oproti loňsku celý situovali do sálu Na Nové, kde je hlavní centrum festivalového dění. Místní organizátoři tomu uzpůsobili i zahradu, postavili na ní větší stan pro návštěvníky. Povedlo se nám zajistit, že všichni účastníci se mohou stravovat Na Nové a nemusí až do školní jídelny.

I když říkáš, že se snažíte koncentrovat dění přehlídky na jedno místo, objevil se v programu úplně nový hrací prostor pro doprovodný program. Kde se najednou vzal?
Ten stojí ve Volyni už dlouho, je to areál bývalé Mototechny. Sháněli jsme pro doprovodné představení Poem Macht Frei souboru Tvoje BÁBA Most specifický prostor a šéf Volyňské kultury Jiří Houzim oslovil majitele areálu. Ten byl velmi ochotný a prostor rád nabídnul. Společně jsme si ho prošli a našli jsme spoustu úžasných míst. Jedno využijeme letos, ale nabízí se i pro další ročníky.

Kde bere vlastně přehlídka, určená dnes pro více než sto účastníků, peníze, z čeho je financována?
Divadelní Piknik Volyně se pořádá z pověření ministerstva kultury, takže také za jeho finančního přispění. Velkou částkou pak přispívají seminaristé a účastníci. No a nemalou částku přidá město Volyně. Chci Volyni pochválit a vy-zdvihnout, protože přesto, že je to malé třítísícově městečko, které nemá obrovský rozpočet, tak od počátku přehlídku bere za svou, podporuje ji nejenom finančně.

A jak ještě?
Materiálně, zajištěním prostorů a hlavně zájmem města i místního souboru PIKI. Všichni mají Piknik za svůj a podle toho se k němu chovají.

Na přístupu města nic nezměnily ani komunální volby loni na podzim?
Samozřejmě jsme na výsledky voleb a složení vedení města čekali s velkým napětím, protože dřívější starosta Václav Valhoda byl Pikniku velmi nakloněn. Máme to štěstí, že nový starosta Martin Červený tuto náklonnost zdědil po svém předchůdci. Ale ty sympatie necítíme jen od oficiálních představitelů města. Svůj kompletní servis, bez kterého si přehlídku neumím představit, nám poskytují provozovatelé restaurace a hotelu Na Nové kuchař Petr a provozní Věra.

Kromě inscenací, které postoupily z krajských přehlídek, najdou návštěvníci během následujících dnů i doprovodný program. Jak vzniká?
Inspiraci hledám třeba na přehlídkách, které nejsou přímo postupové na Piknik Volyně. U zmíněné inscenace Poem Macht Frei, kterou jsem viděla na Přemostění v Mostě, jsem si řekla, že by byla škoda, kdyby její představení nevidělo co nejvíce lidí. Loni jsme si zase udělali výlet na otáčivě hlediště do Týna nad Vltavou, letos se vydáme na představení Ztracený svět k většímu otáčivému sourozenci do Krumlova. No a pohádka je v programu i proto, že zde máme dětský seminář a tím pádem i dětské diváky.

Dětský seminář? Takže cíleně směřujete k tomu být rodinným festivalem?
Ano, chceme být rodinný festival, to znamená dát dospělým možnost jít na svůj seminář a zajistit, že se jim plnohodnotně v tom čase postaráme o děti. Chceme, aby to byla i příjemná letní dovolená a účastníci a seminaristé si nenechali ujít kromě divadla třeba i krásnou prvorepublikovou plovárnu nebo posezení na zahradě hotelu Na Nové.

Podobný osvědčený koncept, tedy dopoledne semináře a odpoledne a večer divadelní představení, známe z Hronova a je dílem Milana Strotzera. Jaké semináře letos nabízíte na Pikniku a co musí takový seminář splňoval, aby sem takříkajíc patřil?
Jsme přehlídka činoherního a hudebního divadla. Proto semináře jednoznačně musí splňovat toto kritérium.

Koncepční novinkou je takzvaný souborový seminář.
Ano, zkusili jsme to už vloni a chceme v této nabídce pokračovat. Je to možnost pro soubory objednat si lektora takříkajíc na míru. Loni to byl třeba herecký seminář s Kateřinou Fixovou, letos si Divadlo (bez záruky) Praha zvolilo Hanu Frankovou a chtějí se věnovat pohybu na jevišti.

Martin Rumler

Autor: Amaterská Scéna

Přílohy:


DPV-2019-zpravodaj-01-or6jh.pdf

DPV-2019-zpravodaj-02-a9aby.pdf

DPV-2019-zpravodaj-03-t5w3e.pdf

DPV-2019-zpravodaj-04-p2bli.pdf

DPV-2019-zpravodaj-05-5nfc5.pdf

DPV-2019-zpravodaj-06-lx0jw.pdf

DPV-2019-vysledkova-listina-blzws.pdf

DPV-2019-zpravodaj-07-syolq.pdf

DPV-2019-zpravodaj-08-r2dex.pdf

DPV-2019-zpravodaj-09-cxpqd.pdf