Divadelníci z Dačic tráví léto na zámku

Z nočních prohlídek zámku v Dačicích. Alžběta Minářů zcela vpravo. Autor: archiv souboru

DS Tyl Dačice hraje divadlo už od roku 1884, resp. tehdy byl založen Vzdělávací, zábavní a ochotnický spolek Tyl. Už podle názvu se dá soudit, že se lidé v něm sdružení nevěnovali „pouze“ divadlu. A tak je to dosud, jak plyne z povídání s Alžbětou Minářů, režisérkou nejnovější inscenace spolku – N. Simon: Podivné dueto. Soubor s ní vystoupil i na letošní přehlídce Dačické kejklování. Právě tam vznikl tento rozhovor.


Jak v současnosti vypadá váš soubor? Máme spoustu žen a málo mužů. Dvanáct ku třem. Tudíž trošku bojujeme s dramaturgií, ale máme i řadu externistů, takže jsme schopni dělat například noční prohlídky na zámku v Telči, do kterých je zapojeno čtyřicet lidí.

To zní dobře, takže se nevěnujete jen divadlu? Je to vlastně takové divadlo v zámku. V každé místnosti je malé zastavení pro návštěvníky, kde zahrajeme scénku, něco o historii.

Jak jste se dostali k tak zajímavé činnosti? Byla to nabídka pana kastelána. Začínali jsme původně na zámku v Dačicích a z Telče se o tom dozvěděli. Tamní kastelán se zná s naší dlouholetou režisérkou paní Jahelkovou, slovo dalo slovo, napsali jsme scénář a bylo to. Je to pro nás také zážitek, zpestření léta, i když i časově náročné a během dovolené. Zároveň ale hledáme novou hru. Rádi bychom nastudovali zase něco velkého do zámku, takže pátráme po historické hře pro spoustu žen a málo mužů. Je to oříšek.

Obvykle míváte na repertoáru více titulů? V tuhle chvíli máme Podivné dueto a stále hrajeme i Ženy Jindřicha VIII. Je to velká kostýmovaná inscenace pro třicet lidí, stále je o ni zájem, hrajeme po zámcích, ale už se pomalu rozhlížíme, čím ji vystřídat.

Kde všude hrajete? Kdekoli, získáváme kontakty zejména z okolí – Slavonice, Jemnice…

Zmínila jste se o převaze žen ve vašem souboru a jestli tomu dobře rozumím, jste i dvě režisérky – ženy? Já jsem paní režisérce Jahelkové dlouho pomáhala a ona mi teď dala důvěru a pustila mě k první samostatné režii.

Podivné dueto byla vaše první režie? To tedy klobouk dolů! Dlouho jsem paní Jahelkové „koukala pod ruce“. Přivedla mě do Tyláčku (DDS Tyláček Dačice), když jsem chodila do páté třídy. Na jevišti to pro mě bylo vždycky strašné, holky se hádaly, kdo bude hrát hlavní roli, ale já byla nejradši, když jsem měla dvě tři věty a mohla většinou sedět v hledišti vedle paní Jahelkové a dívat se, co a jak dělá. Divadlo mě z téhle strany vždycky bavilo víc. Potom jsem začala studovat střední školu a dostala jsem nabídku vstoupit do DS Tyl. Kývla jsem s tím, že chci zase pomáhat „zezadu“.

Paní Jahelková si vás tedy tak trošku vychovala? Určitě by se to dalo tak říct.

Co děláte „v civilu“? Dělám asistentku v chráněném bydlení.

Takže pracujete s lidmi „na všech frontách“. Zajímá mě ještě, jaké máte tady v Dačicích coby soubor podmínky k práci? Pronajímáme si prostory od města, ale zároveň každý rok dostáváme dotaci. S městem spolupracujeme na spoustě akcí a je to výborná spolupráce. Děláme Házení kozla z věže, Masopust, Betlém…Nemáme si na co stěžovat, s městem si vycházíme vstříc. Pan starosta Dačic je i jedním z účastníků zámeckých prohlídek.

Jestli tomu dobře rozumím, staráte se – DS Tyl – tady v Dačicích o veškerou kulturu? Z velké části ano, ale nemáme vlastně nic na starosti organizačně. Například z muzea vzešel nápad zorganizovat Masopust a na nás už je scénář, účinkující, kostýmy…Je fajn, že se nemusíme se starat o produkci. Stejně tak je s vánočním betlémem a dalšími akcemi.

Jak je to se zdejšími přehlídkami? V Dačicích kromě jarní postupové přehlídky Dačické kejklování probíhá i letní festival Za Dačickou kostku cukru…. Organizátorem přehlídek je město a my spolupracujeme. V létě je to hudebně-divadelní festival, trvá tři týdny.

Jezdíte sami i na přehlídky jinam? To se snažíme trochu napravovat. Letos jsme byli například v Prachaticích, ale uvědomujeme si, že jak máme přehlídku doma, nenutí nás to jezdit jinam. Chceme to ale zlepšit a získat i nové kontakty.

Kolik vám divadlo zabere času? Zkoušíme standardně jednou týdně, ale před premiérou mnohem víc. Podivné dueto hrajeme už minulého května, máme za sebou jen pár repríz. To chceme také zlepšit!

Na přiložených fotografiích vidíte záběry z nočních prohlídek zámku a z inscenace Podivné dueto. Více na www.dstyldacice.cz

Autor: Pavlína Schejbalová

Přílohy:

10351573-10152253876982175-8026361193861405558-n-ihisf full-ex1hn IMG-0502-d7i1y