Divadlo Pomezí představí v srpnu nejnovější projekt

Autor:

Pražské divadelní uskupení Pomezí, které je známé jako jeden z průkopníků imerzivního divadla v Čechách, pokračuje po koronavirové krizi ve své činnosti. Kromě reprízování úspěšných inscenací nachystalo jednu zcela novou. Interaktivní projekt My se neznáme bude mít v režii Lukáše Brychty premiéru 15. srpna.


My se neznáme je interaktivní městská inscenace, která se zabývá životy současných třicátníků. Oproti většině předchozích projektů Pomezí se liší především tím, že se odehrává v ulicích, parcích, kavárnách a dalších zákoutích města. Specifické přitom je, že jej každý z diváků absolvuje samostatně, a navíc bude mít během něho určitý vztah s některou z postav. Může se stát jejím náhodným známým, kamarádem, příbuzným či dokonce partnerem. Cílem není, aby divák musel pro někoho hrát. Tato divácká perspektiva mu má pomoci lépe proniknout do světa postav a jednodušeji zaujímat postoje k předkládaným tématům. Ta se mohou, ale nemusí dotýkat přímé divákovy životní zkušenosti a je jen na něm, nakolik je nechá k sobě promluvit.

Začíná se v Charkovského ulici, kde se diváci dozví potřebné instrukce a je jim zapůjčena knížka, která je večerem provede. Poté již vstříc městu vyráží každý sám. Protože inscenace pracuje především s veřejnými a poloveřejnými prostory, navštíví divák nejrůznější parky, kavárny či bary, rozšíří si povědomí o lokalitě, seznámí se s novými místy. Většina z nich se nachází na rozhraní pražských Vinohrad a Vršovic. Stěžejní přitom zůstává rovina osobních situací jednotlivých postav, které během svého putování divák potkává.

„My se neznáme není o dramatickém příběhu či překotném ději. Místo toho jsme se zaměřili na co nejpochopitelnější životní situace, do kterých se většina lidí kolem třiceti dostává či s nimi má alespoň zprostředkovaný kontakt a musí si s nimi poradit. Podobně se s nimi skrze naše postavy setkají i diváci a bude jen na nich, jaký k nim zaujmou postoj, nakolik se rozhodnou osobně se do nich zapojit či zůstat distancovanými pozorovateli,“ říká o připravované premiéře její režisér Lukáš Brychta, který je zároveň členem uměleckého vedení Pomezí.

My se neznáme

Máš s někým ve městě schůzku. Možná je to kamarádka ze střední, nový objev z tinderu nebo jenom brácha, co ti chce vrátit půjčenou knížku. Oba jste vytížení a tak si myslíš, že to bude jen tak na chvilku – dáte si presso nebo malé pivo a zase půjdete.

Začnete si povídat. Najednou se ti otevře víc, než čekáš. Vůbec poprvé začne mluvit o tom, co ho momentálně trápí, s čím si neví rady. S prací, rodinou, kamarády, láskou. Neví, co dělat, a nemá ani odvahu se tomu problému postavit.

Až skončíte, nepůjdeš hned domů. Necháš se unášet ulicemi města. Budeš koukat do výloh, chvíli posedíš na lavičce v nedalekém parku, schválně obejdeš dvakrát stejný blok. Chceš si srovnat myšlenky, které ti víří hlavou. A pořád nebudeš moct přestat myslet na to, co ti vlastně řekl. Někdy nad tím kafem ti totiž došlo, že ho ve skutečnosti pořádně neznáš. Je ale vůbec možné někoho skutečně znát? Alespoň sama sebe – nebo ani to ne?

Námět a scénář: Lukáš Brychta, Pavel Gotthard, Tomáš Kopeček
Režie: Lukáš Brychta
Dramaturgie: Pavel Gotthard, Tomáš Kopeček, Kateřina Studená

Texty a textové materiály: Pavel Gotthard
Scénografie/rek­vizity: Tereza Tretiagová, Pavlína Vojtová
Kostýmy: Eva Justichová
Sound design: Jan Sedláček
Hudba: Barbora Zmeková
Hrají: Vojtěch Bartoš, Jiří Böhm, Mariana Čížková / Kateřina Neznalová, Pavla Dostálová, Jindřiška Dudziaková, Richard Fiala / Lukáš Bouzek, Ladislav Karda, Adam Krátký, Sára Märc, Matěj Vejdělek

Na rozhraní Vinohrad a Vršovic své diváky Pomezí pozve od 15. srpna a s každou reprízou slibuje nevšední zážitek, který možná návštěvníkům utkví v myšlenkách ještě nějakou tu hodinu po skončení. Při nákupu vstupenek je potřeba označit pohlaví diváka nebo divačky, podle něj totiž bude přidělena postava, kterou se na pár hodin on sám stane. Danou linii poté absolvuje sám a již je jen na něm, na kolik se ztotožní s postavou, kterou v příběhu zobrazuje. Může a nemusí ji rozvíjet, může a nemusí s tím, co o ní ví, dále pracovat.

Kromě připravovaného městského projektu Pomezí pokračuje v uvádění starších inscenací. Na repertoár se v obnoveném uvedení vrátila inscenace Lístky, prosím, která se koncem července chystá k derniéře. V domě Za Poříčskou bránou pokračuje také narativní výstava Za dveřmi č. p. 21, série projektů pro malé množství diváků Milý Karle! a Na houbách. Na repertoár se přidalo také koprodukční Vnitroměsto, které mapuje okolí pražské Florence. Diváci mohou vyrazit i na audioprocházku Nad městem, která představuje méně známá místa pražské Libně a absolvovat ji může kdokoli, kdo si zakoupí vstupenku a má vlastní sluchátka. Narozdíl od běžných divadelních sezón se Pomezí rozhodlo reprízovat i během prázdnin, takže jeho diváci nemusí čekat na zářijový začátek sezóny. Z obnovení činnosti má Pomezí velkou radost a těší se na ohlasy na svůj nejnovější projekt.

Více informací a rezervace vstupenek:
Karolína Pepelanov, karolina@pomezi.com, +420 728 890 516

https://pomezi.com/…y-se-nezname

Celoroční činnost uskupení Pomezí je podporována dotacemi Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR. Jednotlivé projekty jsou podpořeny dotacemi od Státního fondu kultury ČR a městskými částmi Prahy 1, 5, 7 a 8.

Autor: Amaterská Scéna