Divadlo TyJáMi se představuje …

Ochotnický soubor Divadlo TyJáMi, děkovačka komedie Habaďůra Autor: Archiv Divadlo TyJáMi

To se takhle sešlo pár bláznů, aby si na chvíli zařádili na jevišti… A dnes je z toho soubor, který už několikátým rokem rozesmívá ty, kteří se smát umí a hlavně chtějí. Smích je lék a léčí vás stejně jako nás. Proto je váš smích naše největší potěšení.


Divadlo TyJáMi je ochotnický divadelní soubor. Oficiálně vznikl v polovině roku 2016, kdy jsem rozhodl dát našim komediálním počinům právní subjektivitu a založit TyJáMi, zapsaný spolek, který je provozovatelem divadla. Všichni „zakládající“ členové dříve společně působili v jiném divadelním uskupení, z něhož se do TyJáMi následně rekrutovali.

Ubíhal den za dnem a dnes již máme za sebou několik společně úspěšně odehraných premiér a repríz. Někteří nás opustili, aby rozšířili řady profesionálních divadel, jiní naopak mezi nás přišli. Jsme mladí (někteří již poněkud déle) ochotníci, kteří si kladou za cíl vás bavit. To je také důvod, proč jsou naší doménou komedie. Bránici lechtající kusy můžete zhlédnout v Klubu Klamovka (DDM hl. m. Prahy) na pražském Smíchově, který se nám stal domovskou scénou.

Často jsme dotazovaní, proč TyJáMi s měkkým „i“ na konci a co to vlastně znamená? Odpověď je následující: Název „TyJáMi“ vznikl spontánně, když jsem seděl s kolegyní u sklenice pěnivého moku a měl jsem snahu obsáhnout v názvu nějakým způsobem fakt, že se jedná o kolektivní záležitost. Proto „ty a já“. A pak padaly alternativní koncovky -my, -ty, -tr. Vyhrálo -my! A aby to nebylo až tak jednoduché, začali jsme se kolektivně dohadovat o podobě, jak to vlastně budeme psát. Všechna písmena velká, nebo jen to první? Po hodinách dohadování vyhrála nynější podoba „TyJáMi“ s měkkým „i “ na konci, kde „Mi“ znamená Mirka.

Mirka Jaroševská soubor založila a divadlo vedla do konce roku 2017. Se začátkem roku 2018 se rozhodla své působení v divadle ukončit. Poslední představení, které zároveň také režírovala (pozn. režírovala všechny naše dosavadní kusy), s námi odehraje 23. března 2018, kde v komedii Jaromíra Břehového Otylka dokonce ztvární roli ředitelky Sanatoria Sedmé nebe ‒ primářky Ilonky.

Rád bych tímto Mirce poděkoval za všechny její aktivity v souboru a popřál jí za celý kolektiv vše dobré.

Kromě Otylky v současnosti hrajeme komedii Michaela Cooneyho Habaďůra, která je známá také pod názvem Nájemníci pana Swana, a komedii z pera Marca Camolettiho Na správné adrese (jinak též Byt na inzerát nebo Holky z inzerátu).

„Váš smích, naše radost!“

Michal Michael Ritoch

ředitel TyJáMi, z. s.

www.tyjami.cz

Autor: Michal Michael Ritoch