Do Šumperka míří amatérští divadelníci z celé republiky

Dílna Michala Hechta (ilustrační obrázek) Autor: archiv SMAD

Šumperk od příštího pátku ožije amatérským divadlem. Na tradiční divadelní dílny pod vedením zkušených pedagogů, herců či režisérů z Česka i Slovenska se sjede pět desítek amatérských divadelníků z celé republiky.


Letos je čekají čtyři divadelní dílny, zaměřeny jsou například na operetu či pantomimu. Výsledek jejich práce bude moci ocenit veřejnost na závěrečné prezentaci. Setkání mladých amatérských divadelníků s názvem S.M.A.D. má ve městě dlouholetou tradici, letos se uskuteční podvaadvacáté, řekli organizátoři.

Akce je naplánována od 12. do 21. srpna. Účastníci s aktivním zájmem o divadlo se během setkání seznámí s netradičními obory a tendencemi amatérského divadla, akce je doprovázena také vystoupeními amatérských souborů, nechybí ani předávání praktických zkušeností. „Šumperská dílna je jednou z mála platforem pro setkávání a vzájemnou inspiraci českých a slovenských divadelníků, programově se věnuje jejich společné práci a soužití obou kultur se společnými kořeny,“ uvedla za pořadatele Marcela Hančilová.

Pro účastníky jsou letos připraveny čtyři dílny

Pro účastníky jsou letos připraveny čtyři dílny. Jedna z nich bude zaměřena na operetu i její přesah mimo divadelní jeviště, povede ji herec, pedagog herectví JAMU Brno Lukáš Rieger a herec, dramaturg a pedagog muzikálového herectví Miroslav Ondra. Oba spolupracují s nezávislým divadlem Buranteatr Brno. Režisér a pedagog, umělecký šéf Divadla loutek Ostrava Václav Klemens letos povede hereckou třídu, která nastuduje aktovku Bertolta Brechta nebo Antona Pavloviče Čechova.

Internetový analfabetismus

Další divadelní třída pod taktovkou slovenského divadelního a filmového režiséra Patrika Lančariče se zaměří na téma internetového analfabetismu. Chybět nebude letos ani dílna se zaměřením na pantomimu, grotesku a krátké video, ve které se účastníci seznámí se základy pantomimy či akrobacie a získané dovednosti použijí k natočení krátkých grotesek moderní formou. Povede je mim, režisér a pedagog Michal Hecht.

Setkání divadelníků má ve městě dlouholetou tradici, datuje se již od roku 1995. Výsledky jejich intenzivní práce může veřejnost vidět na závěrečném vystoupení v sobotu 20. srpna v šumperském divadle, kde se budou prezentovat účastníci všech divadelních dílen.

Autor: Amaterská Scéna