Dočasný azyl pro brněnské divadlo...

Kocour v botách - premiéra Autor: Veselá divadelní společnost

Divadlo, to není jen hra pro lidi, představení a závěrečný aplaus. Tohle všechno je sice krásné, ale je to jen vyvrcholení dlouhodobé přípravy. Co diváci nemají možnost vidět, to je spousta práce, která tomu předchází. Je zapotřebí spousta píle, financí, studia, a... v neposlední řadě také prostor, ve kterém může divadlo zkoušet. A když nemůže, tak je něco špatně a je potřeba pomoct.


Bez prostoru se zkoušet nedá…

Nevím, jestli jste někdy hráli divadlo, nebo jste jen diváci, každopádně si snad dovedete představit, že než někdo uvede hru na jeviště, může to trvat i rok nebo dva. A po celou tu dobu je potřeba mít zázemí, kde budou uloženy kulisy, kostýmy a kde bude na pečlivou přípravu klid. Nehledě na to, že v případě studentského divadla je také nutné se vzdělávat. O to potřebnější je vhodná zkušebna nebo sál. Bez toho je divadlo, co si budeme nalhávat, nahrané.

Veselá divadelní společnost, o. p. s.

Do podobné situace se nyní dostala Veselá divadelní společnost, o. p. s. Pokud jste náhodou viděli nějaké představení tohoto souboru (Kocour v Botách, Ale co je pravda… nebo třeba Uspávanky), pak si možná vybavíte, o koho jde. Doposud zkoušela v Klubu Leitnerka v centru Brna. Jenže v září je plánována rekonstrukce klubu, která měsíc, možná dokonce dva, další spolupráci neumožní. Vzhledem k tomu, že tato studentská scéna chystá novou hru a chce ji uvést co nejdříve, shání v tuto chvíli v Brně prostory, které by jí mohly v průběhu září provizorně posloužit.

Nároky nejsou velké…

Vzhledem k tomu, že jde o malé divadlo, nejsou nijak velké ani nároky. V podstatě postačí krytý prostor v Brně, který bude mít sociální zařízení, zvládne v něm najednou zkoušet deset lidí a nebudou příliš rušení. Cokoliv dalšího je výhodou – vybavení však máme vlastní. Zkoušet bude potřeba takřka denně, to je asi jediné omezení. Máte nějaký tip nebo nápad…? Nebo máte sami co nabídnout? Pak se nebojte ozvat, opravdu hodně byste pomohli. Více budete moci dojednat s vedením divadelní společnosti, buďto telefonicky, nebo mailem.

Autor: David Pokorný