Dramatik Kelly McAllister miluje českou kulturu

Autor:

„Nakopněte za mě soubor do zadku,“ vzkazuje z Ameriky autor hry Putování s urnou Kelly McAllister!


V sobotu 14. ledna Divadlo Exil poprvé před publikem zahrálo hru Putování s urnou (Burning the Old Man). Jejím autorem je americký dramatik Kelly McAllister. Od začátku zkoušení je s naším souborem v kontaktu a sleduje celý vznik inscenace. A rád odpověděl na naše otázky.

Co víte o České republice? Přece jenom jsme malá země…
Něco málo o České republice vím. Konec konců jsem se oženil v Praze. Bylo to v létě 2006. Má žena je Američanka, ale její rodiče jsou Češi. Její příjmení je Holub. Miluji českou kulturu – obzvláště divadlo. Vy, jak se zdá, divadlem přímo žijete. Ostatně, jak nemilovat zemi, která měla za prezidenta dramatika?

Vaše hra Burning the Old Man měla v Čechách svou evropskou premiéru v květnu 2009 pražském Divadle Na zábradlí. Kde všude ve světě se hraje?
Burning the old man se poprvé hrála v New Yorku, potom v Praze. A také se chystá představení v Brazílii. Premiéra je tam plánovaná ještě letos.

Teď se tento titul bude hrát v pardubickém Divadle Exil. Je to malé amatérské divadlo s dvanáctiletou historií. Přestože hraje dvakrát do týdne, všichni jeho členové mají svá zaměstnání. Jak se díváte na amatérské soubory?
Mám rád amatérské divadlo zrovna tak jako to „profesionální“ – tedy pokud se to dělá dobře. Viděl jsem nádherná amatérská představení a příšerná profesionální divadla. Když umělci dávají do hraní svá srdce a své duše, na čem jiném pak záleží?

Celý rozhovor najdete na stránkách Divadla Exil.

Autor: Michal Drtina