DUP znovu ožívá

Divadlo X10 Autor: www.divadlox10.cz

Novým provozovatelem podzemního sálu v budově DUP39 se od září 2017 stalo Divadlo X10 doposud sídlící v pražských Strašnicích. Zatímco ve Strašnickém divadle bude X10 pokračovat s uváděním činoherních inscenací a rozvíjením komunitní funkce divadla, v prostoru DUP39 bude budovat otevřený multižánrový program.


Divadlo X10 se etablovalo jako divadlo progresivní současné dramaturgie. Tematicky se soustředí na dystopii současného světa, nárůst nacionálních nálad ve společnosti, patologii společenských i osobních vztahů, odcizenost člověka v dnešním světě, emocionální a myšlenkovou vyprázdněnost. Tato tematická východiska bude v sezoně 2017/2018 dále rozvíjet, a to nejen ve Strašnickém divadla, ale nově také v prostoru DUP39 na Národní třídě, který se stane dalším rezidentním prostorem X10. Po letním úspěšném hostování v plenérovém prostoru „na Stalinu“ tak Divadlo X10 pokračuje v rozšiřování svých aktivit do zajímavých pražských lokalit.

V prostoru DUP39 bude Divadlo X10 realizovat koncepci otevřeného multižánrového prostoru s důrazem na nezávislé divadlo a propojování s ostatními uměleckými obory. Tato koncepce vychází z historie a genia loci prostoru. Vznik Domu uměleckého průmyslu byl spojený s optimismem první republiky, dům byl vystavěn Svazem československého díla, který vznikl v roce 1914 z iniciativy jednoho z nejvýznamnějších českých architektů Jana Kotěry. Obsahová náplň Svazu nápadně asociuje programy tzv. klastrů, které vznikají v dnešní době. Právě tato podobnost vede Divadlo X10 k zamyšlení nad fenoménem vztahu umění a průmyslu, jejich vzájemné komunikace. Prostor funkcionalistického domu architekta Oldřicha Starého v samotném centru Prahy je fascinující nejen svou zašlou krásou, ale zejména příběhem, který symbolizuje pád idejí a jejich dnešní znovunalézání.

Zároveň tak Divadlo X10 navazuje na svou dosavadní činnost v budově Strašnického divadla i plenérové projekty v lokalitě Prahy 10, v nichž se soustředilo zejména na obnovení vazby mezi historickými souvislostmi a současným geniem loci konkrétních míst. Prostor DUP39 je zřejmým nositelem takového potenciálu. Prošla jím řada významných osobností české architektury, designu i dalších uměleckých oborů. Dlouhou dobu byly prostory sálu v podzemí budovy nevyužity, výjimečně se zde konaly pouze jednotlivé akce, např. festival 4+4 dny v pohybu, Czech design week aj. Došlo k několika pokusům o kulturní využití tohoto výjimečného sálu díky aktivitám “zdola”, undergroundově, zásluhou provozovatele Art Antikvariát Jakuba Cortése. Divadlo X10 se stalo od září výhradním provozovatelem sálu DUP39, přičemž využije svých producentských zkušeností. Ve Strašnickém divadle X10 dokázalo vybudovat tvůrčí hub nejen pro umělce z Česka, ale i ze zahraničí, stalo se také iniciačním centrem vzniku a rozšiřování aktivit místní komunity. Těžištěm nejen divadelní činnosti X10 je otevřená tvůrčí atmosféra, podpora a síťování uměleckých skupin i jednotlivců. Prostor DUP39 umožní X10 realizovat projekty s žánrovým i oborovým přesahem, navázat hlubší komunikaci s výtvarníky, hudebníky, divadelníky, kteří se věnují jiným než činoherním žánrům.

Do DUP39 přenese X10 některé ze svých strašnických inscenací, jedná se o inscenace Haarmann, Obchod na korze a obnovenou premiéru inscenace A teď: Svět!. Nově zde v sezoně 2017/2018 nastuduje inscenace Solaris, Zákon superpozice, Teritorium.

Zároveň je Divadlo X10 otevřeno spolupráci s dalšími subjekty. V září tak bude v DUP39 hostovat především festival …příští vlna/next wave…, který už 24 let funguje jako platforma pro prezentaci českého nezávislého divadla, v rámci tohoto festivalu se v DUP39 uskuteční nejen premiéra Solaris, která bude zároveň znovuotevřením prostoru. Hostem bude také divadlo Feste s inscenací Moc bezmocných. Dále zůstane prostor DUP39 v rámci časových a provozních možností otevřen dalším aktivitám nezávislého uměleckého sektoru, vzdělávacím akcím a podobně.

Podrobnosti o programu jak v budově Strašnického divadla, tak v DUP39 budou zveřejňovány na www.divadlox10.cz. Na sociálních sítích sledujte facebook Divadlo X10 a facebook DUP39.

Václav Miškovský
+420 607 609 420
propagace@divadlox10.cz

Autor: Amaterská Scéna