Festival Divadlo v Bunkru se uskuteční v polovině září

Divadlo v bunkru 2019 - logo Autor: Ondřej Halaburka

V libereckém rockovém klubu BUNKR na Tržním náměstí se 13. a 14. září bude konat již tradiční ročník festivalu Divadlo v Bunkru. Festival má každoročně na programu jak profesionální divadelní inscenace, performance a hudbu, tak i amatérské a studentské projekty, které vznikají z čiré potřeby mladé umělecké exprese. Divácká obec festivalu se skládá jak z libereckých diváků, tak ze samotných souborů.


Festival byl založen roku 2014 skupinou divadelníků, kterým již nestačilo vytvářet amatérská představení a jezdit na studentské divadelní přehlídky. Chtěli něco víc, a proto se rozhodli založit divadelní festival, který nabídne produkce amatérské i profesionální. Prvního ročníku se zúčastnilo víc jak sto diváků a návštěvnost každým rokem rostla. V roce 2017 se k organizátorům přidal liberecký divadelní soubor Frikulíni. Postupem času se organizační základna rozrostla na desítky spoluorganizátorů – dobrovolníků, kteří každoročně bojují za jedinečný kulturní zážitek nejen pro liberecké občany. Jedná se především o setkání a nic lidi nespojí víc než společný zážitek. Počet diváků každým rokem roste, a to je pro organizátory nejcennější motivace. Navíc se rozšiřuje i program – původně byl festival jednodenní, dnes program pokryje plochu dvou dnů. Soubory hrají na dvou scénách – vnitřní a venkovní. Zároveň je pro návštěvníky festivalu připraven off program a stánek s občerstvením.

Šestého ročníku se opět zúčastní velké množství divadelních souborů. Někteří jsou již tradičními návštěvníky festivalu, jiní se do Liberce podívají poprvé. Diváci se mohou těšit například na ostravský soubor Bandája, který přiveze svou vysoce kvalitní inscenaci hry rumunské dramatičky Elise Wilk – Papírová letadla. Představení se mimo jiné zabývá problematikou šikany na středních školách. Diváci se dále mohou těšit na improvizační skupinu 20 000 Židů pod mořem, kteří jsou již tradičními účastníky festivalu. Zlatým hřebem festivalu bude představení Pavla Seriše, který uvede svou inscenaci Zo zoo. Serišův mix stand-up komedie a pohybového divadla sklidil na předchozích ročnících masivní divácký úspěch. Seriše lze považovat za jednoho z nejvýznamnějších komiků evropského formátu.

Diváci se dále mohou těšit na soubor Stinné stránky z Mostu se svou úspěšnou inscenací textu Miloše Macourka, Hra na Zuzanku. Nebo na nově vzniklý liberecký soubor Univerzity třetího věku pod vedením režisérky Naivního divadla, Markéty Sýkorové. Chybět nebude samozřejmě ani již tradiční Divadlo Vydýcháno ZUŠ Liberec, nebo kmenový soubor festivalu Frikulíni.

Partneři letošního ročníku jsou Knihkupectví a antikvariát Fryč a Doctrina.

Organizátoři v současné době dokončují program. Veškeré aktuality naleznete na facebookové události: https://www.facebook.com/…65343357866/

Podpora na Startovači

Festival není nijak dotován městem, krajem či Ministerstvem kultury ČR. Proto organizátoři každoročně pořádají sbírku na Startovači (https://www.startovac.cz/…bunkru-2019/), kde může na produkci festivalu přispět kdokoliv. Na Startovači je mimo jiné možné zakoupit celofestivalovou vstupenku za akční cenu. Příspěvky budou použity na zaplacení prostoru, honoráře vystupujících, technické zázemí, potřebné rekvizity a propagační materiály, jako jsou například plakáty. Jelikož festival stojí mimo tzv. oficiální kulturu, je na příspěvcích (nejen) svých diváků a fanoušků závislá jeho samotná existence.

Monika Tomková

Autor: Amaterská Scéna

Přílohy:

bunkr01-Samuel-Nagy-fog0z bunkr02-Samuel-Nagy-5yhss bunkr03-Samuel-Nagy-jl1o1 bunkr04-Samuel-Nagy-ndnwx
bunkr05-Samuel-Nagy-me97a bunkr06-Vojtech-Brzek-ecm19 bunkr07-Vojtech-Brzek-j98s9