Festival Modrý kocour letos rekordní

Festival Modrý kocour 2019 Autor: fcb festivalu

Divadelní festival Modrý kocour se blíží a vříská – když je pantů rej, tak panta rhei! Festival stárne, krásní a tento rok míří vstříc několika rekordům! Divadelní žně v Turnově začínají ve středu 20. února 2019 tzv. Hronovskou inspirací: představením "Všichni jsme herci aneb co by, kdyby" souboru Divadélko na dlani, která si originálně zahrává s historií. A právě čas a historie je tématem 24. ročníku Modrého kocoura.


Druhý největší svátek amatérského divadla a pravděpodobně největší divadelní maratón v České republice startuje už za čtyři týdny. Modrý kocour totiž letos představí rekordních 26 představení, z toho několik pohádek, špičková loutková představení, a další profesionální i amatérská divadla. Divadelní žně začínají tradičně ve středu tzv. Hronovskou inspirací: představením „Všichni jsme herci aneb co by, kdyby“ souboru Divadélko na dlani, která si originálně zahrává s historií. A právě čas a historie je tématem 24. ročníku Modrého kocoura.

Letošní rok bude rekordní nejenom počtem představení, ale hlavně účastí místních divadelních souborů, představí se jich hned pět. Od nejmladšího souboru Kámoš Drámoš, studentského Rendez-vous a divadelního experimentu Arnošta Haška, po zavedené stálice Turnovské divadelní studio a Společnost bloumající veřejnosti. „Modrý kocour turnovské divadelní scéně očividně svědčí. Množstvím a kvalitou představení se Turnov dostává opět na špici českého amatérského divadla. Ta synergie, spolu s velkou návštěvností festivalu dokonale funguje,“ říká ředitel festivalu Mario Kubaš.

Právě návštěvnost festivalu bude zřejmě tento rok opět rekordní a pomalu se začíná blížit k třem tisícům návštěvníků. Minulý rok se prodej permanentek opět zdvojnásobil, chodí se jak na experimentální představení, tak pohádky i klasické činohry.

Letos se Modrý kocour zaměří na téma času a historie, jak té osobní, tak té společenské. Za všechna představení, která budou tepat tématem času, jmenujme úvodní tzv. Hronovskou inspiraci „Všichni jsme herci aneb co by kdyby“, která si hraje s tématem alternativní české historie. V sobotu večer se mohou diváci těšit na profi představení „Cesta Emericha Ratha“ mapující neuvěřitelnou životní pouť a osudy výjimečného českého sportovce a dobrodruha, který měl vždy blízko k myšlenkám sokola, skauta či olympionismu. Čas v širší rovině chápání je i tématem tzv. Chrudimské inspirace, konkrétně biblického loutkového představení „Bůh ví, jak to bylo“.

A nebyl by to Modrý kocour, aby téma nerezonovalo i páteční slavnostní ceremonií, o kterou se opět postará bývalý herec a ředitel festivalu Mario Kubaš. Slavnostní zahájení aneb pantů rej bude právě zkoumat problém času, jeho plynutí a osobního vnímání. „Můžu v tuto chvíli prozradit pouze to, že snad to bude opět tak trochu překvapivý večer… Bude tam vana a občas tam nebudu sám…" říká tajemně Mario Kubaš, který minulý rok překvapil diváky obrovským sedmikilovým hovězím výsekem, z něhož během představení připravil tzv. tatarák. Po slavnostním zahájení opět vystoupí jedna z nejoriginál­nějších divadelních tvůrkyň Anna Duchaňová s představením „Ocasem tygra“ – variací na slavného Tracyho tygra, který tématizuje celoživotní hledání lásky. Na kampani festival tento rok spolupracoval s turnovským Klubem aktivních seniorů, jehož členy můžou vidět lidé na plakátovací kampani po celém Libereckém kraji. A právě členové klubu aktivních seniorů a všichni senioři budou mít vstup na jakékoli představení Modrého kocoura zdarma.

Pro ty mladší zase nachystal Modrý kocour výjimečný hudební program – v pátek roztančí účastníky festivalu MIDI LIDI DJs a v sobotu potom pobaví publikum parodická folková formace z Ostravy Kujóni.

Ani tento rok nebude chybět divadelní dílna se silným mezinárodním přesahem. Do Turnova přijede renomovaný německý lektor vystupují pod pseudonymem Lek Tor, který divadelní přístup tzv. divadla utlačovaných představil již více než v 15 zemích.

Vstupenky na jednotlivá představení budou k mání na místě za 70 Kč (jen 50 Kč pro studenty), na speciální večerní festivalová představení bude vstupné 150 Kč. Organizátoři festivalu všem velmi doporučují koupi permanentky v předprodeji za 350 Kč (pro studenty 250 Kč), která opravňuje ke vstupu na všechna představení! Předprodej probíhá do 20. února na pokladně KC Střelnice, Markova 311, Turnov, nebo online na http://bit.ly/Permanentky2019 Na místě během festivalu bude permanentka k zakoupení za 400Kč (300 Kč pro studenty).

Těšíme se na Vás na festivalu na konci února v Turnově!

Mgr. Mario Kubaš Ph.D.

Autor: Amaterská Scéna