František: Asi tě mám rád, nebo co… - knížka a CD

Titulní strana knížky Autor: archiv autorky

Mezi svátky, 27. prosince 2020, by František Zborník oslavil sedmdesáté narozeniny. Knížku o této vynikající osobnosti, bývalém řediteli NIPOS a řediteli odboru umění a knihoven Ministerstva kultury ČR, který proslul hlavně jako autor, režisér, herec, pedagog a lektor, vydala k této příležitosti jeho žena Vlaďka v nakladatelství Deus.


Sama Vlaďka Zborníková o vzniku knížky v rozhovoru pro server Divadelnik.cz říká: „Úplně na začátku byl záměr vydat CD s písničkami z jeho her. Divadelní písničky totiž většinou upadají v zapomnění poté, co se daná inscenace přestane hrát. Tak to bylo i s písničkami vodňanské Šupiny, divadelního souboru, který František založil a kde léta působil jako režisér. Na setkávání lidiček ze Šupiny se písničky pravidelně zpívaly, a když František zemřel a ti, kdo ze Šupiny ještě zbývali, mu přišli na posledním rozloučení zazpívat, uvědomila jsem si, že až tady jednou nebudou ani oni, už nikdo ty písničky nebude znát. A to mi přišlo líto, a tak se ve mně zrodil ten nápad dát jim život. S nápadem, aby CD bylo součástí knížky o Františkovi, přišel Ruda Živec (ředitel českolipské reklamní agentury a nakladatelství DEUS).“

Knížka obsahuje Vlaďčino vzpomínání a množství fotografií, fakta o Františkově divadelním působení ve vodňanské Šupině a českolipském klubu Jirásek, o politickém angažmá po roce 1989 včetně starostování ve Vodňanech a práce na ministerstvu kultury, o pedagogickém působení na DAMU i v režijních kursech – a také osobní peripetie včetně boje se zákeřnou nemocí a založení Nadace Hrajeme o život. Součástí knížky jsou vzpomínky přátel, soupis Františkových autorských počinů, citace z jeho her či recenzí na ně – a také ono původně zamýšlené CD s písněmi, jež František Zborník napsal do svých inscenací. Nově je zaranžoval Marek Kučera, autor hudby do poslední Františkovy českolipské inscenace Legenda o lesích a lidech.

Knížka s CD František: Asi tě mám rád, nebo co… vyšla v nákladu 400 kusů, stojí 440,– Kč a nebude v běžné distribuci. V této chvíli ji můžete zakoupit v infocentru ve Vodňanech a České Lípě. Objednat lze přímo u Vlaďky Zborníkové na https://www.ateliervz.cz/kontakt/ nebo na jejím facebookovém profilu.

Pakliže máte do České Lípy či Vodňan daleko a chcete ušetřit na poštovném, můžete se obrátit na následující „spojky“:

Praha a střední Čechy – Pavel Hurych: hp_net@seznam.cz, telefon 603775984,

Karlovy Vary a západní Čechy, Ostrava – Petra Richter Kohutová: petrarka72@seznam.cz, telefon 604157176,

Plzeň – Hanka Šiková: hana.sikova@atlas.cz, telefon 605200065.

Mimochodem – již více než polovina výtisků je pryč a o dotisku se prozatím neuvažuje…

Autor: Petra Richter Kohutová