Historicky první české uvedení divadelní hry papeže Jana

Vyzařování otcovství - plakát Autor: archiv souboru

Ve čtvrtek 7. listopadu ve 20 hodin se po uvedení v broumovském klášteře uskuteční ve Vile Štvanice pražská premiéra dramatického mystéria Vyzařování otcovství, které bylo napsáno v 60. letech Karolem Wojtylou – pozdějším papežem Janem Pavlem II. Premiéru připravila Společnost dr. Krásy (Nová Krása Klášter Broumov).


Filozoficky laděné drama papeže Jana Pavla II., který ve svém mládí býval aktivním divadelníkem, hercem a dramatikem, pojednává o podstatě bytí a lidského duchovního zrození, otcovství a mateřství. Hra se svým obsahem dotýká vedle teologických problémů aktuálně diskutovaných antropologických a genderových témat. Zajímavá je historie inscenovaného textu. K překvapivému veřejnému odhalení jeho autora došlo až, když byl papežem, hra byla otištěna poprvé v roce 1979 v časopise Znak pod autorským pseudonymem Stanislaw Andrzej Gruda. Dle kritiků se jedná o nejlepší a také nejobtížnější Wojtylův dramatický text, který se přesto v zahraničí na divadelní scénu občas dostává.

Inscenací navazuje režisér PETR LANTA na první české uvedení Wojtylovy hry Před Zlatnickým krámem (2007) v pražském Divadle v Dlouhé, které bylo oceněno jako Projekt roku na festivalu …příští vlna/next wave…

Novou inscenaci komentuje režisér takto: „Od chvíle, kdy jsem se seznámil s Wojtylovou uměleckou tvorbou, mne tato hra přitahovala, dlouho jsem si ale netroufal pokusit se o její jevištní podobu, neboť se mi jevila být příliš složitá. V odhodlání hru inscenovat mne nakonec popohnalo vlastní otcovství. Hra je o hlubším smyslu otcovství, o odpovědnosti a sebeobětavé lásce. Vedle obecné lidské roviny je zde pevně zakotven kontext teologický, křesťanský.“

Soubor Nová Krása Klášter Broumov pokračuje po Cestě Emericha Ratha v obnovení divadelní tradice v klášteře v Broumově. Je profesionální sekcí Společnosti dr. Krásy z Prahy, původně úpického studentského amatérského souboru, který svou poetikou svérázně zasáhl do divadelního světa počátku našeho století.

V ústřední roli Adama se představí herec a hudebník RICHARD FIALA (Divadelní spol. Masopust, Divadlo Letí aj.), který se letos dostal do širší nominace o ceny Thálie. Jako Matka vystoupí herečka GABRIELA PYŠNÁ (Divadlo na Zábradlí, Husa Na provázku, Farma v jeskyni, Národní divadlo aj.). V postavě dcery Moniky se na scéně objeví mladá herečka ZDEŇKA BRYCHTOVÁ (Divadlo Kámen, Teatr Novogo Fronta).

Dramaturgem inscenace je filosof a teolog Jindřich Veselý, na výpravě se podílel architekt Martin Wedel. Text hry přeložila Helena Stachová.

Inscenace vznikla s podporou Ministerstva kultury ČR, Královehradeckého kraje, Arcibiskupství pražského a mecenáše a podnikatele Jana Školníka.

Soubor plánuje hru pravidelně uvádět ve Vile Štvanice. O dalších reprízách bude postupně informovat. Více informací včetně možnosti koupi vstupenek na představení 7.11. zde.

Autor: Amaterská Scéna