Je úchvatná - pojede na Jiráskův Hronov

Z představení Je úchvatná Autor: Ivo Mičkal_archiv přehlídky

Nominaci na Jiráskův Hronov získal na KDP soubor z Dobřichovic s hrou Je úchvatná. Padesátý ročník Národní přehlídky venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim 2019 je u konce.


Odborné porotě pod vedením Milana Schejbala se představilo sedm soutěžních představení, nominaci na Jiráskův Hronov 2020 si odváží Dobřichovická divadelní společnost Dobřichovice.

Podle předsedy odborné poroty Milana Schejbala bylo už při prvním pohledu na soutěžní program patrné, že předlohy komediálního charakteru zcela evidentně převažují nad těmi dramatickými. „Je to dnes jev naprosto pochopitelný, zvláště v oblasti venkovského amatérského divadla, neboť mnohé soubory se takto ucházejí o větší diváckou přízeň,“ potvrzuje Schejbal.

Jedinou výjimkou bylo drama inspirované antickou tragédií U Kočičí bažiny z pera irské autorky Mariny Carr, se kterým se představilo Rádobydivadlo Klapý a především režisér Ladislav Valeš. „Z ranku tzv. zábavného divadla jsme se mohli setkat s celou plejádou titulů rozličného zaměření, ale i kvality. Vedle výtečných klasických komedií Jak je důležité míti Filipa Oscara Wildea (na KDP pod názvem Víme, jak je důležité míti Filipa) a Naši furianti Ladislava Stroupežnického (na KDP ve svébytné úpravě Vlastimila Pešky a pod názvem Naši vaši furianti) jsme viděli úsměvnou veselohru podle původní hry i pozdějšího filmového scénáře Počestné paní aneb Mistr ostrého meče, tzv. lehkou frašku Marca Camolettiho Létající snoubenky, současnou úsměvnou komedii s jistými hořkými podtóny Je úchvatná Petera Quiltera či do značné míry autorský počin Zločin na Lipnici aneb Dracula je zpět, k němuž scénář napsal Martin Drahovzal volně podle románu Brama Stokera,“ jmenuje tituly uvedené na 50. ročníku Krakonošova divadelního podzimu předseda poroty.

Odborná porota nominovala na Jiráskův Hronov 2020 představení Dobřichovické divadelní společnosti Dobřichovice (DDSD) Je úchvatná současného anglického dramatika Petera Quiltera. Hra je inspirovaná životem a „dílem“ pěveckého fenoménu Ameriky čtyřicátých let minulého století Florence Foster Jenkinsové. „Při inscenaci Je úchvatná jsme na letošní přehlídce byli poprvé svědky komplexního jevištního tvaru s přesným dramaturgicko-režijním konceptem, domyšleným a pointovaným ve všech složkách,“ říká Milan Schejbal a dodává: „Quilternovu hru Je úchvatná nelze inscenovat bez představitelů čtyř hlavních rolí, kteří musí disponovat konverzačními schopnostmi a také schopností partnerské souhry, o řemeslné vybavenosti nemluvě. A Dobřichovičtí takové mezi sebou mají.“ A tak kromě nominace na Jiráskův Hronov si odváží z Vysokého cenu za režii a scénu, za kostýmy, dvě za herecké výkony a dvě čestná uznání za herecké výkony.

Příští, už 51. ročník Krakonošova divadelního podzimu ve Vysokém nad Jizerou bude od 10. do 17. října 2020.

Autorem fotografií je Ivo Mičkal.

Autor: Jana Fričová

Přílohy:

Je-uchvatna1-i1lyw