Jiráskův Hronov - neděle - Všeho je méně

Divadlo KVELB před Jiráskovým divadlem Autor: Ivo Mičkal

Procházka festivalovým Hronovem je v letošním roce zcela jiná než v letech předchozích. Davy korzujících lidí se změnily v hloučky, ležení připomínající středověké armády před Bílou horou na Freiwaldově náměstí vypadá jako decimované vojsko po prohrané bitvě, restaurace jsou poloprázdné a často zavírají před dvanáctou.


Snížený počet seminaristů společně s nižší návštěvou veřejnosti se ukazuje rovněž na návštěvě představení. Balada pro banditu příbramského divadla vyprodala jedno představení a druhé bylo poloprázdné. V předchozích ročnících věc nevídaná.

Příčina je jasná a není zapotřebí ji dále rozvádět. Na důsledek se dá dívat několika pohledy. První, který člověka napadne, hovoří o tom, že festival ztrácí na velikosti. Druhý pohled je daleko optimističtější. Festival má po létech sprintu možnost zvolnit tempo. Konečně se může nadechnout, zvednout hlavu, rozhlédnout se a pozdravit ty nejvěrnější.

Třetí pohled ukazuje, co se stane, když účastníků přehlídky ubude. Zjistí to především místní. Podnikatelé i nepodnikatelé, občanky i občané, bavící se i rozčilující se. Lze se tímto způsobem dobrat změkčené katastrofické vize neexistujícího Jiráskova Hronova. Sčítat se bude až nakonec. Doufejme, že výsledné festivalové počty budou takové, aby znamenaly spolu s běžnou virovou situací v ČR nádherný Jiráskův Hronov číslo 91.

Autor: Jan Švácha