Jiráskův Hronov začal

Starosta Hronova Petr Koleta Autor: Ivo Mičkal

„KLOBOUK DOLŮ PŘED MÍSTNÍMI PODNIKATELI,“ říká hronovský starosta Petr Koleta.


Letošní ročník Jiráskova Hronova zřejmě nebude patřit k těm standardním. Čím se bude lišit od předchozích ročníků?
Samozřejmě existují jasně daná omezení pro stávající situaci. Musíme regulovat počty míst během představení. Z toho vyplývá, že nebude stan za radnicí, nebude „Myšárna“ a nebude Sokolovna. Přijede menší počet seminaristů, jistě je také určitý rozdíl ve výběru představení. Všechny Jiráskovu Hronovu předcházející krajské a národní přehlídky byly určitým způsobem také omezeny, ale o výběru vám více řeknou pracovníci NIPOS. Hlavní rozdíl je tedy v tom, že je omezen počet hracích míst a počet seminaristů.

Jste připraveni reagovat na případná opatření vlády?
Vždy je to tak, že se opatření části lidí líbí a část jde proti. Bude pochopitelně záležet jistou měrou také na štěstí. Ale i v případě, že by se zde nekonal žádný festival, mohlo by se stát cokoliv. Stačí, když si někdo zajede někam na výlet a odtud si nemoc přiveze. Před čtrnácti dny byla v Hronově pouť. Po deseti letech jsme se rozhodli, že ji opět uspořádáme na náměstí. Také existovaly obavy, ale musím to zaklepat, nic se nestalo. Vím, ptal jste se, zda jsme připraveni zareagovat… Hygienická stanice o festivalu ví. Její opatření respektujeme. Při zahájení vyzveme návštěvníky přehlídky, aby k sobě byli ohleduplní, aby dodržovali základní hygienické návyky, aby situaci nebrali na lehkou váhu. Aby se neobjímali a nelíbali na každém kroku.

To bude smutné… Smutné… Z určitého hlediska máme velké štěstí, že se festival koná právě první týden v srpnu. Řada neméně významných akcí se kvůli dřívějšímu termínu konání neuskutečnila. Na jednu stranu je to štěstí, a na druhou nevíme, co se může stát. Možná měl některý starosta své rozhodování jednodušší. My jsme se rozhodli jít touto cestou. Důvodem pro konání přehlídky byla mimo jiného i skutečnost, že se jedná o devadesátý ročník. Jiráskův Hronov nebyl nikdy, ani za války, přerušen. Tradice nejstaršího divadelního festivalu na světě je zavazující. Není to samozřejmě to hlavní a ve chvíli, kdy bychom viděli, že ohniska nákazy jsou v okolí, upřednostnili bychom pochopitelně zdraví. V tuto chvíli má však oblast Náchodsko po jižních Čechách nejmenší výskyt onemocnění.

Jubilejní devadesátý ročník měl být velkolepý. Bude zapotřebí něco přesunout na rok 2021?
Devadesátý ročník je podstatný. Předpokládám, že se v historii české kultury objeví i toto číslo. To, zda je nebo není ohňostroj, však nepovažuji v tuto chvíli za důležité. Jsem však rád, že přijede ministr kultury. Že uznal, bavili jsme se o tom, světovost našeho festivalu. Až časem dosáhneme stého ročníku, možná spousta lidí docení, co se v Hronově vlastně děje. Dnes si to třeba ještě nikdo v plné míře neuvědomuje, ale devadesát let je skutečně zavazujících. Nic velkolepého nechystáme.

Přijede Lubomír Zaorálek? Mám pocit, že od Pavla Dostála na Jiráskově Hronově ministr kultury nebyl.
Pavel Dostál měl k amatérskému divadlu blízko. Pan Zaorálek je spíše spjatý s politikou. To, že se zde objeví, dodává celé akci punc určité významnosti. Je třeba připomenout, že ministerstvo kultury je také jedním z největších donátorů akce. Letos se k Jiráskovu Hronovu nepostavilo zády a oproti loňskému roku ještě přidalo nějaké prostředky navíc. Podobně učinil i Královéhradecký kraj. Jsem za to moc rád.

Takže ani v letošním roce nebyl problém se sháněním sponzorů?
Vlastně všichni sponzoři, kteří přispívali na festival v minulosti, a nemyslím pouze oficiální instituce, nás podpořili i letos. Bez nich by například nebyl doprovodný program. Jde především o místní podnikatele. Je úžasné, že i v době, kdy mají tak tak na přežití, berou podporu přehlídky jako zásadní morální věc. Klobouk dolů.

Všiml jsem si, že se změnila ředitelka KIS. Můžete mi říct, proč?
Každý ředitel má své silné a slabé stránky. A ředitel kulturní instituce by měl především komunikovat a nacházet kompromisy. Vím, není to úplně jednoduché. Přestože jsem se to snažil bývalé ředitelce vysvětlit, nefungovalo to. Byla velmi pracovitá, ale dle mého mínění jednala velmi emotivně. To mohlo být příčinou určitých neshod na festivalu. Ještě jednou musím zopakovat, že se jednalo o pracovitého člověka, ale chybělo to hlavní – komunikace. Kompromisy a schopnost posunout daný problém dál. Nová ředitelka, Šárka Čmelíková v kultuře dělala a dá se předpokládat, že také bude mít své chyby… Možná nebude v určitých ohledech tak nekompromisní, na druhou stranu je ochotná naslouchat a je schopná diskutovat. Bez problémů komunikuje s NIPOS, s divadly a vlastně všemi potřebnými subjekty. A to je pro mě velmi důležité.

Co nejvíc přejete letošnímu Jiráskovu Hronovu?
Aby se všem líbilo divadlo i doprovodný program. Aby vyšlo počasí, ale hlavně, abychom na konci přehlídky ve zdraví odjeli domů. Aby neproběhla žádná další omezující opatření. Může se stát, že onemocní naprosto kdokoliv, místní či návštěvník. A všechno se tím může změnit. To, nejvíc co tedy mohu přehlídce přát, je zdraví.

Honza Švácha

Autor: Amaterská Scéna

Přílohy:

DSC-3977-10bzo DSC-3984-xd0tm DSC-3991-3o251 DSC-3994-ikwb3
DSC-4021-1zj75 DSC-4633-zzr2a DSC-4656-h6d0t DSC-5538-17fl2