Kladenský soubor VAD uvádí Válku s mloky

VAD uvádí adaptaci Čapkova románu Válka s mloky Autor: VAD

Divadelní soubor VAD z Kladna sáhl po klasické látce, tentokrát známém díle Karla Čapka Válka s mloky. Uvádí, že jde o komedii na katastrofické téma, které je ale aktuální i v dnešní době. Premiéra se koná letos v únoru.


Kladenský amatérský soubor letos uvádí adaptaci románu Karla Čapka Válka s mloky. Po komornějším projektu Valérie se opět zapojil téměř celý soubor – jedná se o hru s největším počtem herců a postav v historii VAD.

To s sebou přináší jistá úskalí. Protože každý herec má několik lidských i mločích postav, náročnost zákulisního shonu v podstatě předčí dosud (v tomto ohledu) nepokořený Krvavý román. Situaci ještě komplikuje fakt, že kostýmy jsou tmavé, takže v zákulisním přítmí a stresu herec zpravidla zběsile souká nohu do rukávu, hlavu do ocasu a podobně. Je pravda, že rychlé převlékání do mločích kostýmů snižuje psychickou vyrovnanost.

VAD věří, že téma románu je stejně aktuální jako v době, kdy knihu Karel Čapek psal. „Někdy se uvádí, že mloci jsou o nacismu. To je nesmysl. Mloci nepředstavují žádné podobně konkrétní nebezpečí. Fungují jako zrcadlo lidské společnosti a odhalují v podstatě bytostnou neschopnost lidstva včas, jednotně a správně konat. Nemusí jít ani o nebezpečí, třeba i o výzvu. Ostatně to bývá propojené,“ říká Kazimír Lupinec, autor scénáře kladenské komediální hry. Premiéra se koná v neděli 18.2. od 19:00 v Kladenském divadélku.

Autor: Eva Srpová