Kurz divadelního minimalismu s Divadlem Kámen

Autor:

Kurz nabídne základní zkušenost s činoherním minimalismem. Stručně se seznámíme s minimalismem v umění obecně a jeho aspekty, ty pak přeneseme do divadelního konání a uvažování. Budeme se zabývat prostým bytím na jevišti, v prostoru, ve vztahu. Zaměříme se na estetické parametry jednání – budeme zkoumat rytmus, dynamiku a tempo v dramatické situaci.


Budeme vnímat, jak zní slova, co všechno mohou znamenat, zda se změní jejich význam (a náš pocit) pokud znějí nahlas, potichu, rytmicky, arytmicky. Budeme zkoumat, jaký je obsah minimalistické akce, zda můžeme „sdělovat“ a komunikovat i přesto, že vnějškově „nic“ neděláme. V závěru kurzu se seznámíme s principy minimalistické improvizace – jaké jsou její možnosti, její hranice, jak improvizovat s minimem prostředků a přesto (právě proto) naprosto svobodně.

První víkend 23. – 24. 2. 2019

Co je činoherní minimalismus a z čeho vychází?

(základní principy minimalismu + dramatická situace + základy jednání)

Druhý víkend 30. – 31. 3. 2019

Minimalismus v čase a prostoru

(minimalistické jednání – čas + prostor + text)

Třetí víkend 27. – 28. 4. 2019

Co je obsahem minimalistické akce? (témata a motivy + estetické parametry + minimalistická improvizace)

Cena za víkendový kurz je 850 Kč, cena za všechny víkendové kurzy je 2.250 Kč. Lze se přihlásit na všechny části najednou nebo na vybrané víkendy.

Přihlášku naleznete zde: http://www.nipos-mk.cz/?…

Informace vám poskytne Simona Bezoušková, tel.: +420 775 508 654, e-mail: bezouskova@nipos-mk.cz

Harmonogram

Kurz bude probíhat vždy v sobotu 10:00 – 13:00 a 14:30 – 17:30 (+ nepovinný večerní program) a v neděli 10:00 – 14:00 v Divadle Kámen v Karlíně (Nekvasilova 2, u metra Invalidovna). V pátek i v sobotu je možné přespat ve spacáku a na karimatce v divadle (zdarma, s teplou vodou, bez sprchy). Sobotní večerní program bude vždy obsahovat představení nebo promítání nebo hudbu související s minimalismem a následnou debatu u dobrých nápojů.

Lektoři

Petr Odo Macháček je režisér a umělecký šéf Divadla Kámen. Zaměřuje se na technicky náročné oblasti moderní činohry a její nové a opomíjené formy. Rád pracuje s fyzickým vnímáním činohry a její hudebností, scénickým i textovým minimalismem, svobodným rozehráváním motivů, improvizací jazzového typu, otevřeným osobním herectvím. Zrealizoval kolem 35 inscenací včetně jedné soudobé opery a mnoho jednorázových projektů, většinou s Divadlem Kámen, ale také s jinými umělci – skladateli Petrem Cíglerem, Janem Ptákem, Martinem Markem, divadelníkem prof. Milošem Horanským a dalšími. „Divadlem ohledávám svět pod různými slupkami.“

Zdeňka Brychtová je kmenová herečka Divadla Kámen. Zabývá se také divadlem pro děti. Zrealizovala desítky inscenací Divadla Kámen, několik speciálních projektů (například operu pro Dny nové opery Ostrava), produkčně spolupracovala se skupinou BocaLocaLab Jiřího Adámka, je hostující herečkou Společnosti Dr. Krásy Petra Lanty, spolupracuje na tanečně-činoherním projektu Písečná žena skupiny Teatro Novogo Fronta. Vedle běžných hereckých dovedností se zajímá o práci s energií skrze herecký autentický prožitek. „Herectví nevnímám jako imitaci nebo exhibici, ale jako možnost prozkoumat nemyslitelné polohy svého bytí.“

Kurz pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s Divadlem Kámen.

Divadlo Kámen je pražské autorské divadlo a umělecký salón působící poblíž karlínské Invalidovny. Jeho specialitou jsou originální a neobvyklé postupy v moderní činohře. Kromě divadelních projektů pořádá také semináře, debaty a vzdělávací programy zaměřené na soudobé umění v širších souvislostech.

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) je příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a jejím základním posláním je podpora rozvoje kultury, především rozvoje kulturně-společenských a tvůrčích aktivit občanů v místech a regionech, se zřetelem k oblasti neprofesionálních uměleckých aktivit.

Autor: Amaterská Scéna