Letos třešťská sněženka opět nevykvete

Zahájení TDJ 2019 (archiv přehlídky) Autor: www.trestskedivadelnijaro.cz

Tradiční symbol přehlídky Sněženka, a ani divadelní skřítci Pumpalíci, se letos v Třešti opět neobjeví. Přehlídka amatérských souborů s postupem na Divadelní Piknik Volyně, Krakonošův divadelní podzim a Popelku Rakovník, se letos kvůli přetrvávajícím protiepidemickým opatřením nebude konat.


Jak sdělila Marie Korešová, vedoucí oddělení kulturního domu v Třešti: „S velikou lítostí jsme se rozhodli, že ani letošní ročník Třešťského divadelního jara nebudeme moci uspořádat, protože situace je taková jaká je. Nechceme dělat divadlo bez diváků a máme obavy, že by to tak dopadlo. Budeme věřit, že v roce 2022 už budeme zase normálně moci žít a pracovat, a že se nám podaří nemožné, a to konečně v březnu zahájit TDJ 2022.“

Třešťská přehlídka patří k nejstarším ochotnickým přehlídkám v České republice. V letošním roce by se dokonce konal již 60. ročník (loňský zrušený měl být 59.). Proto pořadatelé dlouho zvažovali, zda, a za jakých podmínek přehlídku uspořádat. Dokonce i její tradiční březnový termín posunuli až na květen. Vzhledem k náročnosti příprav a stále nejasné situaci kolem pořádání kulturních akcí, nakonec přípravy zastavili.

Dle zpráv z jednotlivých souborů na Vysočině, by jistě nebylo ani jednoduché dát dohromady program. Většina souborů totiž nemá ještě po premiérách své, na loňský rok plánované, inscenace. Nebylo také vůbec jisté, zda by se mohly zúčastnit všechny soubory, které byly původně přihlášeny na 59. ročník.

Pořadatelé TDJ i divadelníci z Vysočiny společně doufají, že příští rok nám všem již situace dovolí scházet se nejen na domácích scénách, ale i na tolik oblíbených přehlídkách. Za Divadelní Vysočinu Vladimír A. Mátl

Autor: Vladimír Mátl