Malá nám letos nebude malá

Lenka Janyšová (vlevo) a Lenka Huláková - Mladá scéna 2021 Autor: archiv festivalu

Rozhovor s Lenkou Hulákovou a Lenkou Janyšovou o Mladé scéně 2021 v prvním čísle doprovodného časopisu mladánamalý 18. celostátní přehlídky studentských divadelních souborů Mladá scéna 2021.


Dlouho se nevědělo, jestli Mladá scéna letos bude nebo ne. Kdy se rozhodlo, že bude a co byl ten definitivní impulz?

Lenka Huláková (LH): Když se v půlce května ukázalo, že se rozvolňuje, řekli jsme si, že Mladá scéna určitě bude. Jen jsme nevěděli v jaké podobě. Jestli s divadly, nebo jestli se budou jen promítat, nebo jestli budou jen se- mináře. Že to bude i s divadly víme jen hroznou chvilku. Letos se navíc nevybíralo klasicky z krajských přehlídek. Nějaké byly, ale divadla se třeba fakt jen promítala. Soubory, které nebyly na krajské přehlídce, protože vůbec nebyla, se mohly hlásit s videem, které posílaly rovnou nám. Což je výjimečná situace.

Lenka Janyšová (LJ): A z mnoha krajů nic nepřišlo i proto, že školy nemohly tvořit. Hodně souborů tu letos má malý počet herců, (LH: Třeba jednoho.) protože jim nebylo umožňeno jít do škol. Když se dostaneš do školy někdy na konci května, tak za tejden inscenace nemůže vzniknout. LH: Čili je zajímavé, že to co uvidíme vznikalo vlastně asi tajně… Jak by to jinak udělali?

Čím vším se letošní Mladá liší od té poslední, před dvěma lety?

LJ: Bude tady polovina lidí, možná ještě míň.

LH: Není tolik seminářů – prostě jako kdyby byla Mladá scéna poloviční.

LJ: Já bych řekla, že Malá scéna nám letos nebude malá. (smích) Pro mě je hlavní rozdíl, udělat přehlídku za deset dní. Artama to připravila a pak už to bylo na nás. Deset dnů je fakt hodně málo na to, aby vzniklo všechno od plakátů, až po nasmlouvané lidi, kteří tu mají pracovat. Ale my to tak chtěli! Uděláme všechno proto, aby to bylo skoro stejný…i když to bude jiný.

LH: Některé inscenace neměly ještě vůbec premiéru. Ty kusy co tu uvidíme, budou mít buď premiéru tady, nebo ji měli třeba včera, aby si to odehráli, než to zahrají tady.

Jak ovlivní přehlídku epidemiologická opatření?

LJ: Já jsem v tomhle hodně nad věcí. Naprosto striktní je, že ten kdo tu spí se musí prokázat testem nebo nějakým papírem. Ani škola ani internát bez toho nikoho neubytuje. A máme-li všichni tenhle test, tak to můžeme pojmout nějak s rozumem. Snažíme se dodržovat opatření. V sále je poloviční počet sedadel, takže si myslím, že to všechno projde v pohodě.

A co “večírková kultura”, jak to pojmenovává Petr Váša?

LH: Proto tady není Petr Váša, aby se to nedělo… Odeslali jsme ho na Šrámkův Písek.

Takže bar zavírá v deset?

LJ: Bar je nachystán zavírat… v normálních termínech Mladé scény.

Další novinkou je termínové schéma – pátek až úterý, namísto středa až neděle. Jak se to osvědčuje?

LJ: Už jsme to zkusili na poslední Mladé a osvědčilo se to. Ještě k té jinakosti: vždycky všichni můžou jen o víkendu a mám pak hrozný problém domluvit program v ostatních dnech. Letos nikdo nemohl o víkendu, takže všichni hrajou v pondělí. Za těch posledních deset dní, co se ví, že můžeme, se tenhle víkend děje všechno.

A na závěr – proč? Zorganizovat Mladou takhle narychlo je náročné – co je ta motivace, aby se Mladá stejně odehrála?

LH: Myslím, že ten krok se musí udělat, ať už to bude jakýkoliv krok. Musíme zase začít něco dělat…

LJ: …dát lidem šanci začít žít zase normálně. Rozhýbat společnost, abychom se přestali sebe navzájem bát. Já tomu prostě říkám “cvičit mozky”.

JaM

Autor: Amaterská Scéna

Přílohy:


MS-2021-cislo-01-e3i6a.pdf

MS-2021-cislo-02-wqezf.pdf

MS-2021-cislo-03-s6u4l.pdf

MS-2021-cislo-04-idt6e.pdf

MS-2021-cislo-05-3h8rv.pdf