Mladá scéna nám začíná být malá

KUK! při ZUŠ Štítného, Praha: Jídelna aneb Vařím, vaříš, vaříme... Autor: David Slížek

Rozhovor s organizátorkou festivalu Lenkou Janyšovou a v příloze přímo z redakce zpravodaje až k vám míří čerstvé zprávy z Ústí ve zpravodaji Mladá na malý.


Jak hodnotíš letošní ročník?
Myslím, že přehlídka byla letos v takovém standardu, který jsme za poslední roky nastolili. Nevidím tu nic výjimečného a nic zásadně negativního. Myslím, že se letos velmi podařil výlet, který si opravdu všichni užívali. Až jsem litovala, že se páteční závěrečná beseda nekonala přímo na kopci.

Jsou semináře na MS přístupné i souborům, které tu nevystupují?
Ano, dokonce letos jsou tu tři celé soubory, které nevystupovaly a přijely přímo do seminářů. V tom je letošní ročník možná trošku jiný. Běžně takto jezdí jedinci. Jak je na tom Mladá scéna s kapacitou? Je ještě kam růst? Kapacita pro hraní je v Ústí myslím si dostačující. Není tu jen Malá scéna, ale máme i kulturní dům. Prostor, kde by se dalo hrát, je dostatek. Složitější je to ve chvíli, kdy by mělo být více diváků, pak nám Malá scéna začíná být malá. V tu chvíli by se nabízela alternativa jet dvě představení proti sobě. Kapacita ubytování, kdy téměř všichni spíme ve škole, na gymnáziu, je myslím zatím dostačující. Hotely a ubytovny rovněž zatím stačí.

Paralelní představení jsou kurs, kam bys chtěla Mladou scénu směřovat?
To je hodně na diskusi s Artamou a s Jakubem Hulákem. Není to nemožné a já osobně to jako možnou budoucnost vidím.

Mladá scéna působí jako bezproblémová přehlídka. Trápí ji nějaké organizační potíže, jak jsme tomu zvyklí na jiných přehlídkách?
Myslím, že patříme k přehlídkám, kde se snažíme vyjít maximálně vstříc souborům. V tom vnímám obrovskou podporu našich techniků. Většina festivalů, kam jezdím, má milé a vstřícné organizátory, tak snad je to u nás nastejno. Spolupráce s gymnáziem je dnes nastolená na dobré úrovni, všichni pochopili, že je dobré přivážet do Ústí i na gymnázium mladé lidí. I naši studenti mají možnost nahlédnout do přípravy přehlídky. Přehlídka totiž není jen záležitostí souboru, který na gymplu působí, ale zapojují se i třídy. Vedení školy nám zase poskytuje za rozumný peníz učebny pro semináře a na spaní, což je velká podpora. Navíc mi vychází vstříc, že si můžu kdykoli přijít něco naskenovat, vytisknout, když chybí magnetofon, kolegyně mi ho půjčí. Jsou to drobnosti, které normálně nikdo nevnímá, ale když jsi organizátorem a zjistíš, že tohle někdo potřebuje, právě okamžitá pomoc z těchto míst zapůsobí pro dobro přehlídky.

Co orlickoústecká veřejnost, jaký ta má vztah k Mladé scéně? Jsem ráda, že se veřejnost o přehlídku zajímá. Mám pocit, že se občas veřejnost i vyskytuje v sále, ale jelikož je kapacita menší, moc lidí se sem nevejde. Vlastně s letošním ročníkem Mladé scény mám jeden problém, a tím je inspirativní představení. Letos se nám nepodařilo sem dovézt představení pro širší veřejnost, a to by nemělo být.

Jak jsi spokojená s programem přehlídky?
To je těžké. V každém roce se objeví představení, která zaujmou více a představení, o kterých mnozí pochybují, zda tu vůbec měla být. Letos mám pocit, že tu byla představení, která byla na hraně celostátní přehlídky. Často mi připadala oproti minulým přehlídkám jako drobničky. Nesouvisí to s délkou, ale jde o divadelní dodělanost, od světel a muziky až po téma, které tam soubory chtějí předat. Letos v tomto nejsme na takové úrovni jako v minulých letech. Myslím si, že programová rada by pro další roky měla ještě zvážit, jakou formou vybírat představení na celostátní přehlídku. Pomohlo by, kdybychom na programové radě měli z doporučených představení ukázky, záznamy. Stane se, že porotce napíše hodnocení, a my nemáme ani fotky, ani video. Pak je rada zcela odkázaná na to, co je napsáno od porotce na papíře, případně co řekne porotce, který na přehlídce byl. Kdyby se rada alespoň na část inscenace podívala, bylo by možné si lépe udělat názor na hru, o které se hlasuje, zda se má dostat na celostátní přehlídku. To mi letos chybělo.

Petra Jirásková

V příloze postupně naleznete všechna čísla.

Autor: Amaterská Scéna

Přílohy:


MS-2016-01-web-fsdil.pdf

MS-2016-02-web-q3yfu.pdf

MS-2016-03-web-e0lvc.pdf

MS-2016-04-web-3fivx.pdf

MS-2016-05-web-paw58.pdf