Nabídka seminářů v rámci Divadelní dílny S.M.A.D 2018

Autor:

S.M.A.D. – Setkání mladých amatérských divadelníků, Dílna Šrámkova Písku – ŠUMPERK 2018 se bude konat ve dnech 17.–26. srpna 2018.


CO SETKÁNÍ MLADÝCH AMATÉRSKÝCH DIVADELNÍKŮ – S.M.A.D. 2018 nabízí:

  • osm dní intenzivní práce pod vedením lektora z řad divadelních profesionálů
  • zaměření na praktické využití zkušeností v další práci ve vlastních souborech
  • možnost osobního rozvoje
  • otevření okrajovým divadelním oborům
  • směřování k závěrečné prezentaci
  • rodinnou atmosféru
  • česko-slovenský kontext
  • specifické prostředí města Šumperka
  • práci v prostorách šumperského divadla a exteriérech města

KURZOVNÉ:
2 700 Kč (kurzovné, ubytování v domově mládeže v postelích a s určitou mírou soukromí – 3–4 osoby na pokoji) – doprava a strava za vlastní.
1600 Kč (kurzovné, ubytování v domově mládeže ve spacáku a na vlastní karimatce) – doprava a strava na vlastní náklady. Jen po ústní dohodě s A. C., počet míst je omezen.
1 000 Kč (kurzovné, bez ubytování – vhodné pro místní či ty, kteří mají v Šumperku možnost bydlet u známých) – doprava a strava za vlastní.

PŘIHLÁŠKY: zašlete Aleně Crhové e-mailem na adresu crhova@nipos-mk.cz nejpozději do 31. července 2018. Přihlášky najdete na www.nipos-mk.cz/?… (odkaz „Experimentující divadlo“)

INFORMACE: Alena Crhová, tel.: 221 507 968, 604 569 781, Karel Tomas: 221 507 932, 603 480 111.

Na druhou polovinu srpna připravujeme již 24. ročník atraktivní dílny pro mladé divadelníky pod názvem S.M.A.D. Dílna je určena mladým lidem s aktivním zájmem o divadlo (17–35 let), výjimky směrem nahoru jsou možné, pod 17 let pouze na základě dohody.
Účastníci mají možnost pracovat ve skupině vedené profesionálním lektorem na předem určeném tématu. Akce je zakončena společným vystoupením všech tříd. Setkání je doprovázeno inspirativními vystoupeními. Šumperská dílna je jednou z mála platforem pro setkávání a vzájemnou inspiraci českých a slovenských divadelníků.
Dílnu pořádají NIPOS-ARTAMA a Společnost Amatérské divadlo a svět, z. s., ve spolupráci s Městským divadlem, Střední zdravotnickou školou a MÚ v Šumperku. Projekt se uskuteční s finanční podporou Ministerstva kultury a města Šumperka.

PŘEHLED SEMINÁRNÍCH TŘÍD

Třída A – WATCH YOUR STEP & STRIP YOUR MIND
Lektoři: LUKÁŠ RIEGER – herec a pedagog. Pohostinsky účinkoval v různých brněnských divadlech – od roku 2006 je hercem nezávislého divadla BURANTEATR. Od roku 2003 působí jako pedagog herectví na JAMU – nyní je vedoucím vlastního ateliéru. Ženatý. Katolík. Výrobce ovocných vín. MIROSLAV ONDRA – herec, dramaturg, pedagog a muzikant. Jako dramaturg a herec spolupracuje s divadlem BURANTEATR, které pod názvem Tramtárie spoluzaložil ještě během studií. Spolupracuje s divadly v Olomouci, Zlíně a Opavě. Od září 2013 učí muzikálové herectví v atelieru Petra Štěpána. Mimo jiné vystupuje jako zpěvák a akordeonista klezmerové kapely Létající rabín.

Fyzické divadlo bez pohybu. Je jasné, že nejsme žádní pohybáři, takže se nebojte, nepůjde o žádný pohyb, ani tanec: našimi základními prostředky se stanou „živé obrazy“. Budeme pracovat na divadelních obdobách krátkých komiksových stripů (Readmeat, Fagi, Dilbert, Hana a Hana). Poučeni analýzou jejich nekorektního humoru a kompozičních postupů vytvoříme vlastní ostře pointované a necenzurované divadelní miniatury odhalující myšlenkové a postojové stereotypy nás samých. Přečtěte si něco z níže uvedené literatury a vezměte si s sebou dostatek černého oblečení.

Literatura k nastudování:
Eva Turnová: Turnový háj, Marie Doležalová: Kafe a cigárko, Kolektiv: 1000 věcí co mně serou a Umberto Eco: Jak cestovat s lososem

Třída B – DÍLNA IMPROVIZACE
Lektorka: herečka s občasnou režijní a pedagogickou tendencí. Absolventka herectví KALD DAMU v ročníku Jiřího Havelky, jeden ze zakládajících členů divadelního souboru 11:55, hrdý host Činoherního studia v Ústí nad Labem, basačka v kapele Hovada z Ruprechtic a jediný člen dokumentárně-folkové kapely TEREZA VOLÁNKOVÁ.

Není nic lepšího, než stát na jevišti zcela nepřipraven, přijímat malé dárky náhod, které lze vytěžit, cítit napojení všech spoluhráčů i diváků – kolektivní očekávání toho, co se stane, kam se příběh ještě bude vyvíjet…
Není nic horšího, než stát na jevišti zcela nepřipraven, cítit trapnost okamžiku, kdy se spoluhráči nejsou schopni domluvit a divák se nudí.
Není nic cennějšího, než se naučit balancovat na této tenké hranici a vyvažovat ji ve svůj prospěch.
Čistá improvizace – prostor, kde není připraveno vůbec nic, ale dovoleno je naprosto vše.
Na konci týdne se odehraje představení, které se už rozhodně nikdy nebude opakovat.

S sebou: hudební nástroje, bizarní předměty, doplňky a části oděvu, ke kterým nemáte příliš velkou citovou vazbu. Před začátkem S.M.A.D. mít ideálně přečtenou knihu Jiřího Havelky Zmrazit čerstvé ovoce.

Třída C – ATELIER STAGE–FIGHT
PETR NŮSEK – profesionální choreograf, učitel a poradce dobových šermů i bojů Už 37 let Petr Argo Nůsek strká nos všude tam, kde se inscenuje násilí. Nedává přednost filmu před divadlem a naopak. Neohrnuje nos nad žádnou historickou dobou, zbraní nebo stylem boje. Říká, že bojovat se naučí každý, stačí jen odvaha a píle. Při Petrových asistencích krev neteče, ať už s herci použije bambitky či meče. Za dobu svého působení participoval na víc než 100 projektech. Nechal na place zemřít stovky herců. Všichni přežili. Bezpečnost je jeho prvním i posledním přikázáním. To učí i v rámci vzdělávání v Akademii rytířských umění. A i když je kvestorem Magisteria – nejstarší školy historických bojových umění, nevyhýbá se moderním podobám scénického vraždění. Jen na jedno je třeba stále myslet: Bolí dostat holí!

Letos se naše dílna promění v Atelier Stage-fightu, v rámci kterého budou otevřeny tři různorodé projekty. Budeme se pohybovat v kulisách dálného Orientu, tajemné Atlantidy a dvora Ludvíka 14. Pokusíme se zjistit, jak žili, bojovali a bavili se romantičtí i reální hrdinové. Možná dojde i na morovou nákazu. Vše prostřednictvím filmového a jevištního boje.
Dílna je určena pro začátečníky i pokročilé. Znalost práce se zbraní či bojovým uměním není podmínkou. S sebou si přivezte vše, co Vás inspiruje (knihy, hudbu, obrazy či jiné artefakty), ať už chcete být barbarem, samurajem nebo mušketýrem.

S sebou pohodlné sportovní (ideálně černé) oblečení a obuv – budeme se dost hýbat. Pokud vlastníte chrániče či páteřák, určitě je nezapomeňte s sebou.

Třída F – SLÁVA. SLÁVA? SLÁVA! – vernisáž interaktívnej výstavy k 100. výročiu založenia Československa
Lektor: JOZEF KRASULA – slovenský režisér hostujúcí v Městském divadle Zlín, Divadle Aréna Bratislava, Prešporskom divadle, Divadle J. Palárika Trnava, Divadle 7 a půl Brno a v Mestskom divadle Bratislava. Pôsobí ako lektor réžie na školiteľských podujatiach amatérskeho divadla v Česku aj na Slovensku. Vyučuje herectvo na Súkromnom konzervatóriu D. Kardoša v Topoľčanoch. Žije a tvorí v Bratislave a v Partizánskom. Je prezidentom Slovenského strediska Medzinárodnej asociácie amatérskeho divadla.

Sto rokov spolu, vedľa seba aj bez seba. Sú v tom namočení naši starí rodičia, rodičia, my a aj naše deti. Platí to rovnako pre politikov, športovcov, traktoristov, sústružníkov, učiteľov, lekárov, predavačov, holičov… aj pre divadelníkov! Preto by sme si mohli pospomínať na to dobré, ale aj na to zlé, čo spolu zažili naši národní hrdinovia, ale aj lotri, naši víťazi, ale aj porazení, naši známi aj neznámi. Nepoznám lepšie miesto na takéto spomínanie, akým je S.M.A.D. v Šumperku. Preto budem rád, keď sa opäť dá dohromady dobrá československá partička, ktorá si toto významné výročie pripomenie tak, ako sa na takúto slávnosť patrí – milým slovom, radostnou pesničkou, rezkým tancom aj peknými obrázkami!

Komu je dielňa určená?
Všetkým záujemcom, ktorí by vedeli prispieť do pripravovanej výstavy – vítaní sú herci, hudobníci, výtvarníci, spisovatelia, tanečníci, akrobati, kuchári, žongléri, kúzelníci, rozprávači vtipov či modelky.   Třída G – HAMLET V KAŽDOM Z NÁS
Lektor: PATRIK LANČARIČ – jako divadelní režisér spolupracuje se SND, Státním divadlem v Košicích, s divadlem Astorka Korzo ´90, se Studiem L + S, ale i s dalšími slovenskými i evropskými divadly. Spolupracuje s rozhlasem i s televizí. Natočil dokumentární film Hrana (4 filmy o Markovi Březovském) a portrét Ladislava Chudíka. Na svém kontě má i režii hraného filmu Rozhovor s nepřítelem. V současné době je uměleckým šéfem v Městském divadle ve Zlíně.

3D analýza hry (t. j. priestorová analýza) – Třída je již obsazena

Třída K (30+) – HRANÍ PODLE KUCHAŘKY
Lektor: PETR KRACÍK – divadelní režisér. Narodil se v Trutnově. V letech 1980 až 1986 vystudoval režii na DAMU. Působil v brněnském Loutkovém divadle Radost, Divadle E. F. Buriana v Praze a v Divadle pod Palmovkou, kde byl uměleckým šéfem a od roku 1992 do 2014 také ředitelem.

Toto cvičení navazuje na cvičení ‚divadelní Photoshop‘, ve kterém účastníci zpracovávali jednotlivé vrstvy dramatické situace se zvláštním zřetelem na fyzické a slovní jednání dramatické postavy. Poměrně známé cvičení Hraní podle kuchařky, které většinou sleduje rozvíjení hercova fantazie, kdy herec přes zástupný text kuchařského receptu se snaží sdělit vnitřní život zvolené postavy. Cílem je zapomenout na kontext receptu a vnímat vnitřní život postavy. My si to ještě zpestříme tím, že nebudeme sledovat jen vnitřní příběh postavy, ale budeme rozvíjet i notoricky známé světové či české dramatické situace z filmu či divadelních her. Při této příležitosti se pocvičíme i v jednotlivých žánrech. Nevylučuji, že vytvoříme i originální příběh. Výhodou je, že budeme pracovat jen s jednoduchým textem receptu, který zašlu před začátkem kurzu. Ten bude vycházet ze známé staročeské rybí kuchařky. Třída je určena pro účastníky od 30 let.

Autor: Alena Crhová

Přílohy:


SMAD-2018-nabidka-dilen-AS-qjyd8.pdf