Nové divadelní studio pro autorské projekty v BRNĚ!

Autor:

Letošní divadelní sezóna odstartovala posílená novým divadelním prostorem s názvem Studio Paradox! Malý sál divadla zasazený do útrob bývalého Paláce Prígl nyní už Bar Paradox je v Křížové ulici takzvaného Starého Brna. „Interiér ozvláštňují originální tapety zachycující kuriózní místa v Brně, trafika na Cejlu, brněnský gyros na Masaryčce, pivovar a především Zbrojovku. Celý vizuál doplňují kresby brněnského grafika Dalibora Krcha známého pod přezdívkou Max," uvedl provozní baru Pavel Krupa.


Tato nově vzniklá divadelní scéna chce odporovat běžným soudům a utvářet svébytné, nové. Chce se ptát a nacházet, vydávat se i na cesty plné nelogičností a s poznáním se vracet k sobě.

Studio vzniklo z touhy dělat v Brně moderní autorské divadlo a dávat prostor i amatérským hercům, režisérům a studentům. „Jsme velmi volným uskupením lidí, kteří se názorově shodnou na tom, jak divadlo dělat. V každé sezóně chceme uvést čtyři tituly a dále také scénické projekty věnované poezii," upřesnila Simona Petrů coby spoluzakladatelka, současná dramaturgyně a umělecká šéfka Paradoxu, ačkoliv i v jejím zájmu je nezatěžovat divadelní studio klasickým pravidelným provozem kamenných institucí.

Paradox Brno, foto: archiv Paradox

Paradox Brno, foto: archiv Paradox

Z režisérů, kteří jsou momentálně s Paradoxem spjati, lze jmenovat Vítězslava Větrovce, Konráda Popela, Sergeje Sanžu a Zuzanu Patrákovou. Ta nedávno nastudovala a úspěšně zařadila do provozu studia inscenaci s názvem „Daemoni“, která je inspirovaná životem dvou významných brněnských divadelních osobností – Jiřího Mahena a Bořivoje Srby. „Název je inspirovaný povídkou Jiřího Mahena, která se zaobírá rozpory v duši umělců. V této autorské inscenaci chceme poukázat na to, že Jiří Mahen i Bořivoj Srba brněnské divadlo výrazně formovali a ovlivnili, bohužel se však na ně zapomíná,„ říká Simona Petrů. „Skrze život a lásku k divadlu Jiřího Mahena a Bořivoje Srby se dotýkáme i historických událostí a zvratů celého 20. století, což je doba nejen obsáhlá, ale také velmi neklidná. Zároveň skrze ústřední postavu režiséra Petra máme možnost si sami pokládat otázky o divadle, o tom, proč je pro nás tak důležité ho dělat, i když nám občas, víc než co jiného, komplikuje život. A na tyto otázky se snažíme hledat naše osobní odpovědi,“ dodává jedna z představitelek, osmadvacetiletá herečka Tereza Lexová, která příležitostně píše, režíruje a působí i jako dramaturgyně.

Nejbližší představení „Daemonů“ se koná v pátek 30. ledna 2015. A blíží se i další premiéra v novém roce – autorská inscenace „Vteřina zapomnění“ přijde na řadu 11. února v 19:30. Hrají studenti 3. ročníku Ateriéru Divadlo a výchova DIFA JAMU v režii Matěje T. Růžičky. Jste srdečně zváni! Více na http://www.studioparadox.org/

Gabriela Veselá,
studentka ADaV JAMU Brno

Autor: Gabriela Veselá