O Václava z Václavova 2019

Plakát přehlídky Autor: archiv pořadatele

Václavovský kulturní podzim se dostává do své vrcholné části, za několik dní nás letos po třinácté čeká václavovské setkávání s divadlem a jeho přáteli na přehlídce „O Václava z Václavova 2019“.


Soutěžní přehlídka ochotnických souborů začíná v kulturním domě ve Václavově v pátek 15. listopadu a až do neděle 24. listopadu uvidíme každý den nejméně jedno představení. Inscenací bude celkem 19 a vystřídají se různé žánry – drama i komedie, hry se zpěvy, zpracování klasických děl a samozřejmě i pohádky a dobrodružné příběhy pro malé diváky a mládež.

V průběhu uplynulého roku opět jezdili pořadatelé přehlídky po divadelních festivalech a vybírali zajímavé kousky, které určitě stojí za vidění. Letošní program příjemně potěší příznivce komediálních her i vážných příběhů – uvidíme hudební komedie (např. Sokl), satirické komedie (Drak), absurdní komedie (Kde je Andrius, Prasklá hřídel u sifonu) i hořké komedie (Na útěku, Happy New Year…). Můžete se přijít zasmát třeba na inscenaci „Vávra, aneb Všechno co jste chtěli vědět o Maryše a báli jste se Mrštíků zeptat“ Divadélka na dlani z Mladé Boleslavi, „Jak jsem vyhrál válku“ Divadla SemTamFór Slavičín. Na vážnější téma je skvěle zpracovaná inscenace B. Hrabala „Ostře sledované vlaky“ Divadla Radar Praha (dříve Ty-já-tr Praha) nebo „Její pastorkyně“ Divadla Máj Praha. Život v minulém režimu přiblíží či připomene hra „Převýchova v díře“ souboru Na štaci Němčice nad Hanou. Z oblasti fantasy her určitě zaujme skvělá technika pratchettovského příběhu „Mort“ ochotníků z Lázní Toušeň. Náš okres bude zastoupen Divadlem Blud v tyátru Bludov s hrou „Ať žije Pušón!“ a domácím souborem Václav s pohádkou „Šašulda a Sluníčko“. Malé návštěvníky zveme na pohádky – „Hrnečku vař“ nebo „Kufr plný pohádek“ či již zmiňované pohádky „Šašulda a Sluníčko“.

Boj o divadelní sošku Václava, patrona Václavova, bude jistě zajímavý. Mnohé z účinkujících souborů jsou na české ochotnické scéně soubory velmi známými, dosahují významných úspěchů na různých přehlídkách, včetně národních (činoherní Piknik Volyně, pohádková Popelka Rakovník, mezinárodní Jiráskův Hronov), mnohé inscenace patří k tomu nejlepšímu, co lze na českých a moravských divadelních prknech vidět. Ale byl dán prostor i souborům, které se třeba těchto přehlídek nezúčastňují, ale jejich hry mají vysokou vypovídající hodnotu.

Po celou dobu přehlídky bude v suterénních prostorách KD otevřena recesistická výstava „Co sme našle na huře“, která zaznamenala velký ohlas u návštěvníků již během jejího otevření při zářijové divadelní pouti.

Uspořádat jednu z největších přehlídek v ČR by rozhodně nebylo možné bez obětavé práce mnoha členů a příznivců ochotnického spolku Divadla Václav, kteří zajišťují zázemí přehlídky a utváří neopakovatelnou atmosféru celého festivalu. Stejně tak bychom se neobešli bez podpory mnoha sponzorů, jejich finančních i věcných darů, a zejména bez finanční podpory Olomouckého kraje a města Zábřeh.

Divadelní přehlídka by sama o sobě také nebyla dokonalá bez účasti a podpory diváků. Zachovejte tedy této akci stejnou přízeň jako v minulých letech. Přijeďte se pobavit, zasmát, pobrečet si. Nasajte trochu z té neopakovatelné atmosféry a rozhodněte svým hlasováním o Ceně diváka pro nejzajímavější dílo přehlídky.

Moc se na vás, vážení a milí divadelní nadšenci, těší pořadatelé i účinkující. Na shledanou ve Václavově.

Autor: Jiří Matějček

Přílohy:

plakat-OVaclava-2019-A2-page-001-4rv77