Ochotnický spolek ŽUMPA v době vládních omezení

Premiéra hry Přiznání Autor: Jakub Pilař

Stejně tak jako ostatním souborům, i nám se v průběhu letošního března zastavil divadelní kolotoč. S našimi představeními jsme bohužel nenavštívili Wintrův Rakovník, Klicperovy divadelní dny v Sadské, pražské Chudé divadlo ani Festival amatérského divadla na Kladně. Představení Klub, které uspělo na krajské přehlídce POPAD a bylo doporučeno na Divadelní Piknik Volyně si na případné uvedení na této národní přehlídce počká do léta 2021.


Zajímavá situace nás potkala při přípravě dvou nových inscenací. Jen několik málo dní před zavedením omezení proběhla čtená zkouška hry Píseček od známého kladenského autora Kazimíra Lupince z Divadla V.A.D. Všichni herci s nadšením přijali tenhle povedení text, který nastavuje zrcadlo všem rodičům bez rozdílu vyznání, společenského postavení i množství dezinfekčního gelu na dlaních. Je zajímavé, že jinak zcela absurdní scéna, při které malému Karlíkovi čistí maminka ruce Savem, by v dnešní době působila skoro normálně. Uvedení této inscenaci bylo díky současným opatřením i naplněnosti příští sezóny odloženo na jaro 2021. Pískoviště už máme ale připravené a naši diváci se mohou těšit na hodinku velice příjemné zábavy.

Druhou inscenací, jejíž realizace se před uzavřením divadel stačila rozběhnout je monodrama Přiznání od úspěšného současného britského autora Jamese Grahama. Svou první hru uvedl na profesionální divadelní scéně již ve 23 letech. Několik let uváděl své hry v nezávislém londýnském divadle Finborough, kde proběhla také premiéra inscenace Přiznání. Zlom v jeho kariéře přišel s hrou This house, která byla uvedena v Národním divadle. Poté následovaly další inscenace jako X+Y, The Vote nebo Quiz, z nichž byla většina také zfilmována. V letošním roce získal James Graham Řád britského impéria za předání divadla mladým lidem a je také držitelem ceny Tony. Monodrama Přiznání předává divákům život Bena Edwardse (hraje Jakub Pilař), který vůbec poprvé vyplňuje daňové přiznání. Probírá se proto účtenkami, jež za celý rok nashromáždil. Každá z účtenek mu zároveň připomene určitou událost nebo situaci, kterou v uplynulém roce zažil. Z původně mechanické účetní operace, jakou je bilancování příjmů a výdajů, se tak rázem stává intimní a mnohdy bolestné bilancování osobních úspěchů i nezdarů. Výhodou monodramat je, že i přes stávající omezení je možné se scházet a zkoušet. Proces přípravy téhle inscenace se tedy nepřerušil a vy se můžete těšit na českou premiéru, která se uskuteční 18. září 2020 v Lidovém domě v Nučicích. Inscenace bude uvedena vůbec poprvé od nazkoušení samotným autorem v roce 2010.

Ochotnický spolek ŽUMPA funguje dál a těší se dobrému psychickému i fyzickému zdraví. S nadšením vyhlížíme nadcházející divadelní sezónu a také všechny divadelní kolegy a kolegyně, které pravidelně potkáváme na přehlídkách amatérského divadla – třeba na našem Nučickém Kahanu, který letos proběhne v termínu 8. – 10. října 2020. Mějte se rádi a choďte do divadla

Více na naší činnosti na www.divadlozumpa.cz a www.facebook.com/divadlozumpa

Autor: Jakub Pilař