OD INSPIRACE K TVORBĚ - letní týdenní workshop

Vendulka Burger - zakladatelka, ředitelka a vyučující Budilovy divadelní školy Autor: Ivo Mičkal

6.- 11.8.2018 Budilova divadelní škola pro vás připravila týdenní praktickou dílnu metody Jacques Lecoq určenou jak neprofesionálům, tak profesionálům. Metoda akcentuje hru a dramatickou tvorbu, pomáhá uvolňovat stereotyp hereckého projevu, posouvá hranice fyzických možností.


Budeme vás inspirovat k vytvoření nového divadelního jazyka.

BDŠ už 10 let uplatňuje – jako jedna z mála ve střední Evropě – francouzskou metodu Jacques Lecoq, jejímž hlavním cílem je rozvíjení kreativního potenciálu. Setkávají se v ní studenti tuzemští i zahraniční a každoročně jsou přijímáni na další umělecké školy. Lektoři BDŠ nepřicházejí jen z České republiky, a tak jsou některé semináře vedeny v anglickém jazyce.

Metoda Jacques Lecoq není zkostnatěle obrácená pouze do sebe – k vyprávění příběhů se ráda inspiruje jinými technikami a využívá je k další kreativní práci.

1) Čím se budeme inspirovat?

 • znalostí pohybových a hlasových technik
 • vědomým používáním fyzického i vokálního výrazu (energie, rovnováha, rytmus)
 • využitím skryté kreativní síly
 • texty, které vznikly „v okamžiku šílenství“ (záměrně vybranými Bohnickou divadelní společností, která v Citadele sídlí a tvoří)
 • improvizací podle Jacquese Lecoqa

2) Kým se necháme inspirovat?Vendulou Burger poznáme základy i podstatu Metody Jacques Lecoq skrze klasická fyzická cvičení, improvizaci podle pravidel JL, zkoumání pravidel dramatizace a hledání i přesahování hranic žánrů. Metodu učí už 23 let, a to po celém světě (například na Novém Zélandě v rámci turné Compagnie Philippe Genty) http://www.budil.cz/…e-vyucujici/Ridinou Ahmedovou budeme od dechu ke zvuku hledat prostor pro setkání s vlastním hlasem a následným využitím nalezené cesty. http://www.hlasem.cz/o-ridineAnežkou Hessovou využijeme techniky indického tance kathak, která se opírá o rozvinutou choreografickou řeč, znázorňovanou mudrami /gesta rukou/, rytmickými pohyby nohou, expresí obličeje a figurativními pozicemi těla. http://www.kathak.wz.cz/anezka.html

3) Kudy nás inspirace dovede k autentické tvorbě?

 • přijdeme na to, jak tvořit z vlastní zkušenosti a prožitku spontánně, ve hře a v praxi bez zbytečného přemýšlení
 • poznáme techniky, ale také radost z toho, že si mohu hned s objevenými a naučenými schématy hrát a čarovat
 • psanému textu vdechneme život
 • poznáme, že stejná věc nebude stejná skrze každého z vás
 • objevíme kreativní sílu skupiny
 • najdeme vodítka, jak nalézt celý svět v malé kapce vody

Vámi objevené si ověříte před veřejností poslední večer letního workshopu, tedy 11. srpna 2008 od 19h v Kavárně Citadela.

KDY: 6.- 11. srpna 2018 KDE: Studio Citadela, Praha, Klimentská 16 ČAS: 9–18h (v pátek a v sobotu také večer) CENA: 4800 Kč Vzhledem k zájmu zahraničních účastníků bude letní týdenní workshop probíhat také v angličtině.

PŘIHLÁŠKY: pod článkem nebo produkce.budil@gmail.com nebo www.budil.cz VSTUPENKY: https://www.facebook.com/…635387364100 nebo https://allevents.in/…003203898750

„Žádná zavedená pravidla nemůžou zastoupit pravou tvorbu, kterou každý den ve škole znovu hledáme. Uvnitř stylů a žánrů hledáme ´motor hry´, který je součástí každé divadelní oblasti, aby nás vedl k tvorbě. Dramatická tvorba musí být vždy aktuální.“ Jacques Lecoq z knihy Poetické tělo

Autor: Veronika Rašťáková