Pernštejn(l)ove se blíží!

Divadelní spolek z Kroměříže ohromí mrazivým příběhem Veroničin pokoj amerického spisovatele Iry Levina Autor: archiv festivalu

Romantika i erotika. Druhý ročník divadelního festivalu Pernštejn(l)ove se blíží! Už podruhé bude patřit začátek srpna na pardubickém zámku divadlu. Druhý ročník open air festivalu Pernštejn(l)ove startuje ve středu 2. srpna a potrvá do soboty 5. srpna.


Jak název akce napovídá, společným jmenovatelem divadelních představení na programu je láska. A to ve všech jejích podobách. Z toho vychází i název festivalu, který v sobě spojuje lásku (anglicky love) a Pernštejny, slavný šlechtický rod, který mj. vystavěl pardubický zámek, tedy místo konání festivalu. Letos se diváci mohou těšit na romantický muzikál, erotickou poezii, na lásku zvrácenou, manželskou, nesmrtelnou nebo lásku k hudbě.

Akci pořádá Východočeské muzeum Pardubice v rámci svého kulturního léta ve spolupráci se sdružením NaEx. „Povzbuzeni loňským úspěchem jsme přichystali divadelní zážitek nejen na nádvoří Zámku Pardubice, ale poprvé také na zámeckém rondelu a v rytířských sálech,“ vysvětluje Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích.
Do Pardubic zamíří soubory z Českých Budějovic, Kroměříže, Olomouce, Vamberku, Jaroměře a sousedního Hradce Králové. „Diváci se tak mají příležitost seznámit se soubory, které jinak v Pardubicích neuvidí. Inscenace si vybíráme na soutěžních přehlídkách po celé republice,“ uvádí dramaturgyně divadelní části festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová.
Diváky čeká větší komfort než loni. Elevace na zámeckém nádvoří zlepší viditelnost na podium. Připraveny jsou stánky s občerstvením. Nebude chybět doprovodná výstava, soutěže a další doprovodný program.

Program odstartuje ve středu večer velkolepý muzikál Cyrano v podání stejnojmenného ansámblu. Dalším lákadlem bude čtvrteční vystoupení souboru Q10, který uvede netradiční úpravu Shakespearova Romea a Julie R+J. Děj je zasazen do Brazílie a je postavený na akrobacii a bojovém umění Capoeira. Následovat bude jevištní adaptace filmu Ať žijí Beatles (My dva a Beatles) – příběhu o setkání Johna a Paula v podání Divadla Jesličky Josefa Tejkla.

Páteční program nabídne divadelní thriller, svižnou komedii a erotickou poezii. Nejprve Divadelní spolek z Kroměříže ohromí mrazivým příběhem Veroničin pokoj amerického spisovatele Iry Levina, který je podepsán pod děsivými příběhy jako Rosemary má děťátko nebo Stepfordské paničky. Dále je připravena komedie Výročí o letitém manželském soužití. Do Pardubic ji přiveze soubor Do Houslí. „Autorské a herecké duo Roman Vencl a Michaela Doleželová působí na profesionální divadelní scéně. My jsme je pozvali především proto, že to jsou rodáci z Pardubic,“ vysvětluje Kateřina Fikejzová Prouzová. Půlnoc na zámeckém rondelu potom bude patřit šťavnaté erotické poezii v programu nazvaném Ušubraná od divadelního souboru Děvčátko a slečny.

I sobotní podvečer ovládnou zámek divadelní soubory. Se třemi komickými příběhy s detektivní zápletkou Turecká kavárna přijíždí Divadelní spolek Zdobničan z Vamberku. Od devíti večer si pak nenechte ujít sladkou tečku na závěr, novou komedii z repertoáru místního Divadla Exil Kuřačky a spasitelky. „Vypráví o životě tří sester v době babyboomu, internetových seznamek, pracovních kariér a ezoterních kurzů: jak být sebevědomou ženou,“ uzavírá výčet divadelního programu Kateřina Fikejzová Prouzová.

Festival chce navázat na první úspěšný ročník. Už loni se pořadatelé netajili s tím, že mají v úmyslu vytvořit na pardubickém zámku novou tradici. Divadelní open air metropoli Pardubického kraje chyběl. A návštěvnost v minulém roce ukázala, že je o takovou akci zájem. „Jde nám o vybudování tradice divadla a festivalového života na zámku. Festivalová atmosféra by tak měla podtrhnout pestré kulturní snažení za zámeckými valy, měla by pak vystoupit ven z areálu, nejen věhlasem, ale i fyzicky. Věřím, že se nám v dalších letech, společně s našimi partnery, podaří festival rozšířit do Tyršových sadů,“ mluví o plánech VČM Tomáš Libánek.

Vstupenky jsou v prodeji v pokladně Zámku Pardubice, Infocentru Pardubice a v síti Ticketportal. Jednotlivé vstupné na jedno představení stojí 100 korun s výjimkou úvodního muzikálu (200 korun), permanentka v předprodeji 400 korun a na místě 500 korun. Děti a mládež do 15 let mají vstup zdarma. Více informací na www.pernstejnlove.cz a www.facebook.com/pernstejnlove.

Divadelní festival se uskuteční za finanční podpory EOP Opatovice, a.s., Města Pardubice, Ministerstva kultury, záštity nad festivalem se ujala Miluše Horská, senátorka za Pardubicko, Přeloučsko a Chlumecko, Pardubice.

Marie Kantová

Autor: Amaterská Scéna

Přílohy:


pernstejnlove-program-uq406.pdf