Pomezí představí interaktivní audiowalk

Pražská tržnice Autor: www.prazska-trznice.cz

Pražské divadelní uskupení Pomezí nachystalo pro své příznivce další audioprocházku. Po úspěšném audiowalku Nad městem, který pod hlavičkou Pomezí uvedla Kateřina Součková loni na podzim, dovádí netradiční formát ještě dále v Neviditelné tržnici. Protože se při něm budou diváci pohybovat především v exteriérech, je návštěva tohoto představení bezpečná i z hlediska šíření koronavirové nákazy.


Neviditelná tržnice je interaktivní multimediální audiowalk v prostorách Pražské tržnice. Před vstupem do tržnice obdržíte tablet a sluchátka. Po areálu vás bude provázet aplikace, která je vytvořena speciálně pro toto představení. S její pomocí můžete objevovat pozůstatky po dalších vrstvách tržnice, třeba po prostorách bývalých jatek, a skrze ně získat přístup k útržkům vzpomínek a příběhů jednotlivých postav. Aplikace vám vždy nabízí několik míst k navštívení, a záleží tak na vás, kam se vydáte, jakou část postupně se odhalující mapy tržnice se zrovna teď rozhodnete odkrýt. Každý divák si tak skládá svou vlastní a jedinečnou trasu, čímž si sestavuje i vlastní unikátní mapu celého prostoru. Nouze nebude ani o moment překvapení, když se postavy začnou před divákem vynořovat fyzicky živé – tentokrát totiž Součkové audiowalk neprobíhá pouze ve sluchátkách, je naopak daleko performativnější. „Jde o hru, v níž se na základě vyprávění i zvukových kompozic před divákem vytvářejí obrazy, které využívají vizuálně zajímavý prostor tržnice jako scénografii, ve které se jednotlivé příběhy odehrávají. Na jednotlivá místa si tak divák “promítá” jakýsi neviditelný film, který magicko realistickým způsobem zpracovává prostředí bývalých jatek i zrušené vietnamské tržnice,” říká o připravovaném projektu jeho autorka a režisérka Kateřina Součková. Prostorové zvukové zpracování a skryté zásahy tvůrců do běžného chodu tržnice vám umožní propadnout se – alespoň na chvíli – do jiného světa. Záleží jenom na vás, kolik míst za jeden večer objevíte. Premiéra Neviditelné tržnice se uskuteční 3. října v rámci Dne architektury. V letošním roce se bude audioprocházka uvádět pouze v měsíci říjnu, a to vždy ve dvou reprízách za večer. Další uvedení pak projekt čeká opět na jaře.

Neviditelná tržnice

„Odkrývám vrstvy, které se usadily na jednotlivých místech, a nalezené kousky skládám postupně k sobě. Na okapových rourách a dlažebních kostkách se tady zachycují útržky života už více než sto let. Mohl bych vám toho říct hrozně moc. Třeba o tom, jak to tu jednou všechno znovu zaroste. Tráva prorůstající mezi dlaždicemi se rozbují a budovy pohltí trsy zeleně jako skalní město v horách.“

Jak vypadá večerní tržnice, když z ní zmizí všechen ruch a stánky, za nimiž se ukrývá přes den? Ručička hodin na vodárenské věži se zastavila sedm minut po osmé a na okolních nárožích a křižovatkách se před námi ve zvuku začínají zhmotňovat a proplétat vrstvy času. Kdosi za dveřmi na konci uličky připravuje kuře a la zlatý květ na nefritové haluzi a branou právě přijíždí mydlář Holoubek z Nuslí pro lůj. Kousky příběhů se zachytily na rozvrzaných číslech jatečních hal, na mapách stěn podzemních stájí i na jednom schovaném vietnamském záhonku.

„To už je všechno dávno. Líbí se mi koukat přes mříž na ulici, jak tam někdo projde nebo projede a zase zmizí. Kdyby si mě všimli, připadala bych jim jako nějaká postava. Postava, co ji tu zapomněli, zamkli, aby se jim tu o to starala, bránila tomu rozkladu a oni mohli jít pryč.“

Vydejte se prozkoumat skrytá zákoutí tržnice, jejíž paměť se před vámi odhalí v nečekaných souvislostech. Za prvním rohem možná narazíte na řezníka spěchajícího s nabroušeným nožem do bourárny, a když zahnete o kousek dál, zaslechnete šepot mohyly, zarostlé žlutozelenou trávou s bílými chomáčky vlajícími ve větru. Každá cesta je unikátní a neviditelné se zhmotňuje přímo před každým z nás.

Koncept, scénář, režie: Kateřina Součková a Štěpán Gajdoš, Anna Prstková
Scénografie: Alžběta Uhlíková
Zvukový design: Jan Sedláček
Hudba: Ian Mikyska
Vývoj aplikace: Martin Kopeček
Grafický design: Veronika Zacharová
Fotografie: Martin Štěpánek
Produkce: Lucie Zdráhalová
Zvukové nahrávky: Marta Vítů, Jan Grundman, Tomáš Petřík, Lukáš Tran

Kromě připravovaného audiowalku, který narozdíl od prvního využívá i performery a propracovanou interaktivní mapu, Pomezí pokračuje v uvádění starších inscenací. Od srpna se na repertoáru objevuje nová interaktivní inscenace My se neznáme, která se zabývá životy současných třicátníků. Po mnoha měsících se také vrací inscenace Opisy v režii Štěpána Tretiaga, na kterou diváci museli čekat od jara. V domě Za Poříčskou bránou pokračuje také narativní výstava Za dveřmi č. p. 21, série projektů pro malé množství díváků Milý Karle! a Na houbách a koprodukční Vnitroměsto, které formou performativní procházky mapuje okolí pražské Florence.

Diváci mohou vyrazit na první audioprocházku Kateřiny Součkové Nad městem, která představuje méně známá místa pražské Libně. Divadlo Pomezí se těší na všechny diváky a děkuje, že mu i v těžké době zachovali přízeň.

Více informací a rezervace vstupenek:
Karolína Pepelanov, karolina@pomezi.com, +420 728 890 516

Inscenace Neviditelná tržnice vzniká ve spolupráci se Dnem architektury a Pražskou tržnicí. Celoroční činnost uskupení Pomezí je podporována dotacemi Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR. Jednotlivé projekty jsou podpořeny dotacemi od Státního fondu kultury ČR a městskými částmi Prahy 1, 5, 7 a 8.

Autor: Amaterská Scéna