Postřehy o Divadle Kámen - říjen 2016

Autor:

Věštba měsíce: Kromě toho všeho budeš mít klidnou a v rámci možností požehnanou smrt. (Oidipus...)


Divadlo… :

Divadlo Kámen se ve středu 12. října vydá na nezvykle přímou cestu ke štěstí. Hru Deus ex offo doporučujeme všem, kdo mají rádi vlažnou mýdlovou vodu a zoufale hořkou černou čokoládu.

Divadlo Kámen zve v úterý 25. října k prozkoumání antických hrdinů od hlavy až k patě, od nezávazného plkání k nelítostnému proudu intenzivního života, od toho nejrozplizlejšího po to nejkoncentrova­nější. Hra Oidipus 11 minut bude tentokrát okořeněna 11-minutovou klarinetovou skladbou Petra Cíglera Čchi – v čase a prostoru ji bude hrát Anna P.Poté Vás pozveme na skromnou afterparty věnovanou opeře Petra Cíglera Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu nedávno zrealizované na festivalu NODO 2016 v Ostravě, které se Divadlo Kámen účastnilo.

Divadlo Kámen začalo zkoušet novou hru na motivy dvou stránek z knihy Svatá kniha Vlkodlaka ruského autora Viktora Pelevina. Petr Odo M o knize například říká: ,,Myslím, že se Pelevinovi podařilo tajemným postpostpostmo­derním (a ještě k tomu zábavným) způsobem vystihnout kousek podstaty života.“

Výzva pro výtvarníky:

Divadlo Kámen se rozhodlo rozšířit své vyhraněné umělecké aktivity pravidelným provozem malé galerie. Ta by měla v roce 2017 pod koncepčním vedením kurátorky Lucie Váchové zrealizovat několik projektů různorodého výtvarného umění. Vyzýváme tedy všechny výtvarníky, fotografy, malíře, kreslíře, kteří skrze svou tvorbu skutečně hledají, nechť se nám směle ohlásí. Více najdete zde.

Všimli jsme si…:

nového kamenného výroku, který zní: Tvoř estetiku a estetika tě stvoří!
že na šedé zdi divadelní chodby visí otázky. Celkem konkrétní a jasné otázky: Kdo je matka? Kde je strach? Jak taje led? A další. Něco k jejich konkrétnosti jsme napsali zde. (viz foto v příloze)
že budeme mít večer na téma Architektura na fotografiích Josefa Sudka. Co o něm víme? Jakou architekturu fotil? Jsou jeho fotografie uměním? Hovořit bude Šárka Těšík, moderovat bude Helena Macháčková, hosty budou Radek Čech a Petr O M.
že v Galerii Rudolfinum je výstava inspirovaná filmem Loni v Marienbadu. Petr O M tvrdí, že tento film, jehož scénář napsal Alain Robbe-Grillet a který natočil Alain Resnais, je z velké části odpovědný za vznik Divadla Kámen. Mnohé, co je dodnes na Kameni dobrého, a mnohé, co je na něm špatného, má souvislost s tímto filmem. Na projekci filmu, která proběhla v Sukově síni jako doplňkový program, jsme tím pádem nemohli chybět! (viz foto v příloze)
že outdoorová trilogie Oresteia ve Vile na Štvanici byla opravdovým spektáklem, ve kterém se potvrdilo, že scénografické efekty dokáží dokonale zabít zážitek a prožitek. Zatímco „obyčejný“ timing, opravdové klasické herectví, jedno ztrouchnivělé jeviště a trocha trávníku – tedy to málo, co bylo použito v první části trilogie – naprosto geniálně fungovalo, další dvě části podlehly spektáklu…

Autor: Zdeňka Brychtová