Pozvánka do Václavova

Pozvánka do Václavova Autor: Foto archiv přehlídky

O Václava z Václavova 2016


Rok se s rokem sešel a nás už zase, letos po desáté, čeká václavovské setkávání s divadlem a jeho přáteli.

Soutěžní přehlídka ochotnických souborů O Václava z Václavova 2016 začíná v sobotu 12. listopadu a poběží v rychlém sledu až do neděle 20. listopadu. A tentokrát se celá odehraje v kulturním domě ve Václavově. V tomto maratonu divadel na nás čekají mnohé divadelní žánry – drama i komedie, muzikály, zpracování klasických děl do moderního hávu a samozřejmě i výpravné pohádky pro malé diváky.

V průběhu roku naši zástupci jezdili po divadelních festivalech a vybírali zajímavé kousky, které určitě stojí za vidění. Letošní program určitě příjemně překvapí příznivce hudebních divadel. Hned první sobotu domácí soubor zopakuje operetku Na tý louce zelený, v neděli a v pondělí divadelníci z Hradce Králové oživí v muzikálu slavné Bídníky, ve čtvrtek nadnesou Přerovští v mrazivém hudebním duchu téma o životě a naději Honzo, vstávej a v pátek vám zazpívá Kočovné divadlo Ad Hoc veselou operu Zmrazovač o osudech mafiánského klanu v době prohibice.

Pokud upřednostňujete spíše činohru, můžete se přijít zasmát třeba na sobotní bláznivou komedii Prokletí rodu Baskervillů či černou komedii Hrdina západu souboru z Jindřichova Hradce. Postřelmovský Hokus pro vás zase nachystal hororovou hru Hotel Infercontinental. Vážnější téma, ze kterého vás bude mrazit v zádech, rozebírá velmi zajímavá hra Veroničin pokoj divadelního souboru Kroměříž.

Naše malé návštěvníky zveme na nedělní a čtvrteční pohádky. Půjde v nich o boj mezi statečnými hrdiny a nadpřirozenými bytostmi o přízeň víl i princezen. Neohroženě se princ, Mikeš i Honza utkají o přízeň svých dam s nadpřirozenými bytostmi i loutkovými nepřáteli.

Celý týden nás svým iluzionistickým uměním bude provázet kouzelník Adam Kotinský, který nás pobaví předváděním obdivuhodných čísel na jevišti nebo i v předsálí kulturního domu ve Václavově a zpříjemní pauzy mezi jednotlivými inscenacemi.

Boj o divadelní sošku Václava, patrona Václavova i celé země, bude zajímavý a urputný. V týdenním klání se o něj utká 13 inscenací pro dospělé a 3 pohádky. Rozhodně by to ale nebylo možné bez obětavé práce mnoha členů ochotnického divadla Václav, kteří zajišťují zázemí přehlídky a utváří neopakovatelnou atmosféru celého festivalu. Stejně tak bychom se neobešli bez podpory mnoha sponzorů, jejich finančních i věcných darů, a zejména bez finanční podpory Olomouckého kraje a města Zábřeh.

Divadelní přehlídka by sama o sobě také nebyla dokonalá bez účasti vás, diváků. Doufáme, že jí zachováte stejnou přízeň jako v minulých letech. Přijeďte se pobavit, zasmát, pobrečet si. Nasajte trochu z té neopakovatelné atmosféry a rozhodněte svým hlasováním o Ceně diváka pro nejzajímavější dílo přehlídky.

Moc se na vás, vážení a milí divadelní nadšenci, těšíme. Nashledanou v listopadu ve Václavově.

Autor: Jiří Matějček