Pozvánka na inscenované čtení

Viktor Dyk: Posel Autor: Archiv cyklu

Pozvánka na inscenované čtení v rámci cyklu HRDINA V ČESKÉM DRAMATU. Dovolte, abychom Vás pozvali na cyklus scénického čtení vybraných českých dramat, která jsou uměleckou projekcí příběhů historických i bezejmenných hrdinů. Jejich osudy vzbuzují věčnou otázku: Kdo je vlastně hrdina? Kdo je český hrdina? Jakou podobu má hrdinství?


Vážení přátelé, v roce stého výročí založení Československé republiky chceme důstojně připomenout některé klíčové okamžiky, ideje a ideály související se zápasem o svobodnou existenci v rámci samostatného českého státu. Dovolte, abychom Vás pozvali na cyklus scénického čtení vybraných českých dramat, která jsou uměleckou projekcí příběhů historických i bezejmenných hrdinů. Jejich osudy vzbuzují věčnou otázku: Kdo je vlastně hrdina? Kdo je český hrdina? Jakou podobu má hrdinství?

Do našeho podzimního cyklu Hrdina v českém dramatu jsme vybrali díla, která v době svého vzniku měla mimořádný společenský i umělecký ohlas a zaslouží si ho také dnes, přestože je divadla v současnosti – ke své škodě i škodě české kultury – většinou zcela opomíjejí. Jednoduchý scénický tvar preferující dramatikovo slovo a hereckou interpretaci představí v cyklu „koncertních provedení“ následující dramatické texty, na jejichž inscenační úpravě a jevištní podobě se budou podílet vedle profesionálních divadelníků i studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze pod záštitou svých pedagogů.

Představení se budou konat v Divadle U Valšů na Starém městě (ul. Karoliny Světlé 18, Praha 1) a uvádět je bude krátká přednáška věnovaná autorovi a hře.

Máte-li zájem se s námi setkávat v hledišti Divadla U Valšů, spojte se prosím s paní produkční Karin Kocourkovou (karin.kocourkova@zivot90.cz; tel. 222 333 512), anebo s kýmkoli z nás, kdo se na Vás obrátil s touto výzvou.

Na možné shledání se těší Štěpán Pácl a Zuzana Sílová

Josef Kajetán Tyl: Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové neděle 23. 9. od 16 h

Alois Jirásek: Jan Hus středa 3. 10. od 19 h / pátek 5. 10. od 10 h

Viktor Dyk: Posel neděle 28. 10. od 16 h / středa 31. 10. od 10 h

Jiří Mahen: Mrtvé moře neděle 11. 11. od 16 h / středa 14. 11. od 10 h

František Langer: Jízdní hlídka neděle 25. 11. od 16 h / středa 28. 11. od 10 h

Karel Čapek: Matka neděle 9. 12. od 16 h / středa 12. 12. od 10 h

Inscenované čtení v rámci cyklu hrdina v českém dramatu

Viktor Dyk: POSEL
Neděle 28. října od 16 hodin
a středa 31. října od 10 hodin v Divadle U Valšů

Jsme uprostřed noci, ve dnech těsně před bitvou na Bílé hoře, která nadlouho rozhodne o osudu českých zemí. V domě českého protestanta Tomáše Roha se zjeví tajemný muž – posel císařského vojska, které se valí na Čechy, aby je zbavilo samostatnosti a nezávislosti na habsburské monarchii. Podezřelý cizinec je přijat pod ochranu Rohova domu před blížící se bouří – a sám zde způsobí bouřlivý rozvrat. Bude hrdinou ten, kdo posla v noci přijde „potrestat“ – zabít, anebo ten, kdo jej nechá žít? A co je pro člověka lepší? Bránit se osudu, vzít jej do vlastních rukou, anebo ho umět přijímat? – Tyto základní otázky nesmiřitelně rozdělují postavy Dykova dramatu, které je výstižným obrazem rozporuplnosti českých dějin.

Hrají a čtou: Jan Hartl, Lýdie Šafářová, Zuzana Černá, Viktor Kuzník, Jakub Svojanovský, Čeněk Vaculík a David Krchňavý.
Režie a úprava: Štěpán Pácl
Dramaturgie: Zuzana Sílová
Výprava: Linda Holubová a Michal Spratek
Úvodní slovo: Jana Cindlerová


Divadlo U Valšů (Karoliny Světlé 18, Praha 1)
Vstupenky si lze rezervovat telefonicky na tel. 222 333 999,
emailem pokladna@zivot90.cz, nebo zakoupit přímo na místě.
Pokladna divadla otevřena: po–pá 8:00–12:00 a 12:30–16:00
a vždy hodinu před představením.

Na cyklu se podílí Akademie múzických umění v Praze v rámci projektu „Hrdina v českém dramatu“ podpořeného z prostředků účelové podpory na specificky vysokoškolský výzkum, kterou poskytlo MŠMT v roce 2018.
Zvláštní poděkování patří Nadaní Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových a nadaci Život 90.

Autor: Radvan Pácl

Přílohy:


Hrdina-v-ceskem-dramatu-POSEL-0p8p2.pdf