Pražská divadelní kovárna 2020

Pražská divadelní kovárna - logo Autor: archiv festivalu

Letošní přehlídka se uskuteční s alternativním programem v termínu 6. až 8. listopadu 2020. Počet původně přihlášených souborů (15) se zredukoval na 9 záznamů. PDK však i nadále zůstává přehlídkou, která má ambici pomoct amatérským souborům lektorským rozborem před postupovými přehlídkami.


Když v roce 2015 skončilo Karlínské jeviště (KJ), mnoho divadelníků zesmutnělo. Skončila pro ně možnost nejen své inscenace předvést v Praze na přívětivém a přátelském fóru za účasti erudovaných lektorů. Kromě živého dialogu hned po vystoupení se jim nabízela možnost účasti na nadstavbovém divadelním semináři: Přímo na festivalu byl profesionálním kameramanem pořízen videozáznam inscenace, který se pak následně stal předmětem společného důkladného rozboru inscenace. Až doposud byla tato stránka KJ pro nás jen inspirací.

V roce 2019 jsme přehlídku znovuobnovili a předpokládali už jen další divácky úspěšné ročníky. Bohužel celospolečenské omezení v důsledku pandemie nás přinutilo k hledání dalších a jiných podob divadelní přehlídky Pražská divadelní kovárna.

Změna názvu akce a jiné místo realizace

Přesto, že dramaturgická i produkční příprava zimní části festivalu běžela naplno, rozhodlo vedení vršovické scény v ulici Na Kovárně jednostranné vypovědět spolupráci. Usoudili, že Vršovické divadlo MANA nemá potřebu kooperovat s dalšími subjekty a podpora amatérského divadla není pro ně prioritou. Proto jsme se rozhodli nazvat festival PRAŽSKÁ DIVADELNÍ KOVÁRNA 2020 a hledat místo pro jeho konání jinde. Přichýlil nás Divadelní ateliér Domu dětí a mládeže Prahy 10 a my moc děkujeme jeho vedení za flexibilitu, ale bohužel věci opět se změnily a všechno je jinak.

Náročná doba potřebuje alternativní řešení

Ze známých hygienických důvodů jsme jako alternativní řešení nabídli cestovní variantu, tj. lektorský sbor zajede za divadelníky, po zhlédnutí představení/zkoušky uskuteční rozbor inscenace. Bohužel vzhledem k dané společenské situaci ani toto není možné. Vrátili jsme se tudíž k videozáznamu, jako jedinému médiu, které dnes šíří i amatérské divadlo mezi jeho příznivce. Že je to věc potřebná a divadelní obcí žádána, dokládá i odezva od souborů: „Vážení, video je v současné situaci nejspíš jediná volba a jsem rád, že je chuť touto cestou jít. Děkuji Vám za to. Sami již léta natáčíme všechna naše představení, některá nejen v premiérovém provedení, ale i pozdější reprízy aby bylo srovnání. Pokud se nedostaneme na přehlídky s erudovanou porotou (po mnohaleté zkušenosti – bez slov lektorů – se prostě raději nikam nehlásíme). Díky, že toto je jedna z mála možností, jak mít trochu sebereflexe.“ /Jiří Škoda, principál DS Svatopluk Benešov

Proto jsme požádali soubory, aby nám svěřily své videonahrávky a my jim nabídneme supervizi formou videokonference.

Počet původně přihlášených souborů (15) se zredukoval na 9 záznamů. PDK však i nadále zůstává přehlídkou, která má ambici pomoct amatérským souborům lektorským rozborem před postupovými přehlídkami. PDK je a nadále bude platformou, kde se mohou divadelníci o svém díle dovědět víc a posunout se kvalitativně dál.

PRAŽSKÁ DIVADELNÍ KOVÁRNA 2020

Odkazy na jednotlivá představení najdete na stránkách: https://kaple-rektorska.webnode.cz/…lni-kovarna/ https://www.facebook.com/...rna a je můžete sledovat po celou dobu konání festivalu.

Po jejich zhlédnutí se můžete připojit k videokonferencím, zde: https://cesnet.zoom.us/j/9635708913

Časový harmonogram videokonferencí k jednotlivým inscenacím

Pátek, 6. 11. 2020 16h DS Dipona Louňovice
L. Caroll/ F. Červenka: Alenčiny rošády

18h Ochotnický spolek ŽUMPA Nučice
Jakub Kolár: Klub

Sobota 7. 11. 2020 – „Desítkové defilé“

14h Divadelní ateliér při Dům UM P10
R. Urbanec a kol.: Smečka

16h DS Campannum, Praha
M. Uhrinová: Tanec v hotelu S /Dlaněmi zakryté oči

18h POLOČAS NÁPADŮ Praha
Stand-Up Comedy Improshow: Motel u jezera

Neděle 8. 11. 2020

14h Divadlo Prima den, Praha Kbely
J. Rudiš a P. Pýcha: – Strange Love

16h DS Svatopluk Benešov
Pam Valentine: Láska mezi nebem a zemí
I. verze + II. verze

18h DS Náplavka Lysá nad Labem
P. H. Cami/ J. Burda :To jsme my! Náplavka Grotesque

MgA. Mária Uhrinová

Autor: Amaterská Scéna