Přelet nad loutkářským hnízdem se slovenskou účastí

Přelet nad loutkářským hnízdem 2019 Autor: www.prelet.cz

Letošní 29. ročník loutkového festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem se uskuteční ve dnech 31. října až 3. listopadu v Divadle X10 a Divadle Minor v Praze. Součástí festivalu je i Česko-slovenská přehlídka loutkářství v roce 30. výročí sametové revoluce, v rámci které uvidíte tři inscenace slovenských souborů a můžete se zúčastnit diskuze na téma „České a slovenské loutkářství po roce 1989“, kterou pořádáme ve spolupráci s Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu 1. 11. 2019 v Divadle X10 od 13 hodin.


První dva dny budou zcela nově probíhat v industriálních prostorách Divadla X10 a až o víkendu se budou diváci tradičně scházet v Divadle Minor.

Cílem 29. ročníku je otevřít se nejen širšímu spektru diváků, ale také novému a netradičnímu divadelnímu prostoru. Od inscenací pro batolata jako Já, ty a to Studia DAMÚZA si na své přijdou i dospělí například u grotesky na motivy povídek Ladislava Klímy Vítězné svině souboru Buchty a loutky, které završí nabitý čtyřdenní program. Kromě loutkových novinek profesionálních souborů z Naivního divadla Liberec, Divadla DRAK, Divadla Alfa nebo Malého divadla v Českých Budějovicích se budou prezentovat i méně známé, nezávislé soubory jako Vi.Tvor, jejichž inscenace Lázně je spíše kolektivní události, během které se může divák napít léčivého pramene či zakousnout oplatku. A jako každý rok nemůžou chybět ani divadelníci z amatérské scény a projekty studentů Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU.

Spolek pro vydávání časopisu Loutkář a České středisko UNIMA se především snaží o to, vytvořit co nejrozmanitější program, a to jak z diváckého, tak uměleckého hlediska. Kromě inscenací inspirovanými tradičními pohádkovými motivy (např. Malý, hubený a jednooký nebo Honza. Honza? Honza!), světovou literaturou a dramatem (Král Ubu, Šťastný princ) se publikum dočká i plně autorských textů (Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!, Zuna, Nedopečený koláček ). Různorodé budou i formáty – divadlo pro šestnáct diváků (Nejmenší ze Sámů), patnáctiminutové divadlo na pomezí filmu (LOS OS: Návrat hrdiny) či velkoplošný výlet vesmírem (Mimoň). Neoddělitelnou součástí festivalu zůstává předávání prestižní loutkové ceny Erik, stejně tak jako doprovodný program v podobě workshopu Výroba loutek z přírodních materiálů, který bude probíhat o víkendu, nebo nedělní bojovky pro děti od šesti let.

V letošním roce doprovodný program doplní Česko-slovenská přehlídka loutkářství v roce 30. výročí sametové revoluce, v rámci které uvidíte tři inscenace slovenských souborů. V pátek 1. listopadu to bude v Divadle X inscenace Anna Divadla Veteš, která vznikla na motivy světoznámého díla kanadské spisovatelky Lucy Maud Montgomery – Anna ze Zeleného domu, ve stejný den, ale v Divadle Minor od 18 hodin, bude k vidění fekální fraška Král Ubu Dezorzova lútkového divadla, které uvádí tuto světoznámou grotesku v loutkovém provedení a ve skvělém překladu Alberta Marenčina. V sobotu 2. 11. od 12 hodin v Divadle minor uvedou studenti VŠMU Bratislava svoji adaptaci známé pohádky O Smolíčkovi. Součástí doprovodného programu bude diskuze na téma „České a slovenské loutkářství po roce 1989“, kterou pořádáme ve spolupráci s Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu v Praze 1. 11. 2019 v Divadle X10 od 13 hodin.

Kromě oficiálních webových stránek bude možné sledovat festivalové aktuality také na facebookové stránce. Lístky lze rezervovat přímo na pokladně Divadla Minor nebo v případě inscenací, odehrávajících se v prostorách Divadla X10 také na webové platformě GoOut.

Kontakt pro média Klára Konopásková e-mail: klara.konopaskova@loutkar.eu telefon: 776 315 304

Michal Drtina e-mail: drtinam@gmail.com telefon: 606 644 294

Více na www.prelet.cz

Autor: Michal Drtina

Přílohy:


prelet-letak-program-web-o7dri.pdf