PřeMostění Hilský, Tuna i Váša

Přemostění 2019 Autor: archiv festivalu

Rozhovor s organizátorem festivalu PřeMostění a pedagogem ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě Pavlem Skálou.


Co přinese letošní ročník PřeMostění?

Heslem letošního ročníku je Podívej se zblízka, což se promítne do celého festivalu. Podíváme se zblízka na vybraná témata, například na výrobky s Honzou Tunou nebo na mosteckou architekturu s Vítkem Holým. I náš letošní vizuál je složený z fraktálů. A samozřejmě na divadlo.

Jsou nějaké novinky?

Poprvé jsme mezinárodní. Pozvali jsme soubor, který prošel Scénickou žatvou s inscenací My děti zo stanice ZOO. Moc se na něj těším, mám rád slovenské divadlo, myslím si, že je v mnohém lepší než naše. Můžete jej vidět v pátek večer. Další novinkou je, že se bude hrát v kasárnách, což je hodně netypický prostor. A poprvé hrajeme zároveň proti sobě dvě představení, jelikož se v diváci nevešli všichni najednou. Tradičně pak budou pokračovat koncerty a další doprovodný program. Rozdíl mezi přehlídkou a festivalem vidím v tom, že na přehlídku soubor přijede, odehraje a odjíždí, není tam tolik věcí okolo. My se snažíme budovat rodinnou, festivalovou atmosféru.

A tradičně chystáte i semináře. Budou tradiční nebo netradiční?

Spíš netradiční, už mě nebaví dělat semináře pořád stejně, jako je to všude. Chtěl jsem to zase někam posunout, takže letos máme dva semináře standardní a dva nestandardní. První nestandardní je redakční seminář, který povede Simona Bezoušková a kde si mladí budou moci vyzkoušet práci v redakci se vším všudy. Zkusí si rozhovory, ankety i uzávěrky. Vendula Holčáková pak povede seminář mluvy, Martin Hak bude lektorem vyprávění. Na Hronově jsme se přeli, jestli je starší nejstarší řemeslo, nebo vyprávění. Já bych řekl, že vypravěčské řemeslo je starší, ale že už jsme ho bohužel zapomněli. A na závěr máme speciální seminář pro menší počet lidí, a to seminář s Petrem Vášou, který bude využívat i v profesionální nahrávací studio, včetně služeb technika.

Jaký chystáte program doprovodných přednášek?

Začnu perličkou, součástí programu bude přednáška profesora Hilského. Pozvali jsme ho, aby povyprávěl o Shakespearově době, o kontextu jeho tvorby. Bude rozebírat dvě díla, Hamleta a Sen noci svatojánské. Chtěl jsem, aby mluvil o něčem, co je široce známo.

Jak tě napadlo profesora Hilského pozvat?

Souvisí to s mým studiem na DAMU, které mě dost baví. Máme profesorku Pilátovou a Shakespeara jsme probírali rok. Tak mě napadlo, vždyť studenti mají k maturitě vždycky něco od Shakespeara a učitelé se mu většinou málokdy věnují z hlediska divadla a v kontextu jeho doby. Chtěl bych, aby tohle studenti chápali a neučili se jen tupá fakta, která si mohou vygooglovat. A vždycky chci mít na festivalu lidi, kteří jsou odborníci ve svém oboru.

Přednášek bude vícero?

Jak jsem už zmínil, v programu přednášek máme Jana Tunu, který dělá na Televizi Seznam pořad A dost! Tam si myslím, že by mohl přinést téma trvale udržitelného života, což je podle mě teď téma aktuální. Měli bychom se starat o to, co jíme, jak žijeme a jak se staráme o své okolí. Dalším přednášejícím je architekt Vítek Holý, který se dlouhodobě zabývá městem Most a tím, kam se posouvá. Když byl v Mostě projekt Moje město, moje místo, který se věnoval vztahu architektury a člověka, byl jedním z místních průvodců. Myslím si, že bude fajn na toto navázat, aby tahle diskuse neutichla, ale pokračovala dál. I pro lidi odjinud je podle mě důležité pochopit tohle město, vůbec kontext tohoto místa, protože má úplně jiné parametry. I když teď ho pravděpodobně vnímají spíš přes seriál Most!

Co říkáš na to, co seriál Most! Mostu – městu dělá?

Je to zajímavé. Pozoruji, že lidé, kteří se sem naplavili, ho hodnotí dobře, baví je, berou ho s nadsázkou, jako komedii. Místní rodáci se dělí na ty, kterým se to líbí a ty, kteří jsou silně proti. Rád sleduji, jak to místní vnímají. Musím ale přiznat, že když jsem se do Mostu přistěhoval, vnímal jsem ho vlastně přesně tak, jak je v seriálu zobrazen. Velmi silně vnímám, že tu lidé se vzděláním nebo s ambicí nechtějí zůstávat, protože jim město nenabízí dostatečnou kvalitu života. A Luďanů je tu spousta. Dodneška mě mrzí, že studenti odcházejí pryč. Snažím se jim vštěpovat, že jsou tu potřeba, že je to důležité, aby zůstávali nebo se vraceli, aby se město mohlo někam posunout. To se nezměnilo a nezmění, dokud se nezmění vztah k mladým lidem. Na druhou stranu má Most i hodně kladných stránek, ale podle mě jsou i v tom seriálu. Celkově si myslím, že seriál dělá městu ohromnou reklamu a je to velká příležitost, jak město změnit k lepšímu. Téhle popularity lze využít. Je to vidět i politicky, sem jaktěživ z vysokých politiků nikdo nepřijel, teď tu byl ministr, pojede sem premiér, hemží se to tu delegacemi. Mají potřebu sem jet a něco projednávat, a to potřebujeme. Je tu spousta témat, o kterých by se mělo mluvit.

Za těch zhruba deset let, co v Mostě žiješ, pozoruješ nějaký posun?

To je právě strašně těžké. Jak už jsem součástí, nejsem si jistý, jestli jsem schopen to vůbec posoudit. Musím říct, že jsem poznal spoustu lidí, kteří chtějí něco změnit. Mám pocit, že dřív byli míň organizovaní, že měl každý vlastní píseček a tam si něco tvořil. Teď se o zajímavých projektech dozvídáme například z facebookové stránky Lidé v Mostě, kterou založila Kateřina Trčková. Lidé mají možnost se propojit, jsou si nápomocní, mají tah na bránu. Ale témat k řešení pořád zbývá spousta.

A co PřeMostění? Roste v počtu diváků?

Situace je spíš taková, že máme problém dostat na jeviště všechny účastníky tak, aby všichni viděli. Proto je pro nás teď prioritou udělat technické zázemí. Kapacity máme naplněné dost, takže teď se soustředíme spíš na kvalitu než na hledání dalších diváků.

Festival PřeMostění vzniká za podpory Ústeckého kraje, Ministerstva kultury a Statutárního města Most.

Autor: Petra Slížková