Půjčovna techniky za hubičku

Autor:

Stalo se vám, že jste chystali kulturní akci, malý festival nebo jen divadelní představení v nějakém prostoru, který nebyl na kulturu vybaven? A zkoušeli jste sehnat základní světelnou a zvukovou techniku, abyste mohli představení odehrát?


Často se stane, že pokud člověk podá dotaz na nějakou z firem, které se o osvětlení akcí starají, při kalkulaci se mu pěkně protočí panenky. A pro takové situace vznikla iniciativa Jeviště pro Tebe.

Půjčovna techniky za hubičku

„Říkali jsme si, že se kolem nás děje spousta zajímavých věcí, známe šikovné divadelníky,“ vypráví jedna z iniciátorek projektu, Bára Mitošinková, „a taky jsme znali jejich potíže se sháněním dostupné techniky. Málokterý soubor si může dovolit vlastní světla, to není skutečně levná záležitost! Na základě výzvy Nadace O2 jsme proto podali žádost o podporu pro náš projekt, který by tuto situaci pomohl zlepšit.“

Projekt byl pro podporu vybrán, a tak se podařilo obstarat malý světelný park (10 reflektorů PC, stmívač, pult a několik stativů), zvukový systém pro menší prostory a i několik praktikáblů, které se dají využít jako komorní pódium. Organizátoři sami upozorňují na to, že se jedná o techniku pro komorní akce, doufají ale, že časem se podaří technický park rozšířit.

Půjčovné na akci se pohybuje od 300 do 500 Kč. K tomu Bára dodává: „Snažili jsme se to nastavit tak, aby cena za půjčovné byla skutečně minimální a technika dostupná pro každého. Půjčovné, které vybíráme, investujeme do spotřební techniky, např. do žárovek a do postupného rozšiřování. Například poslední akce ukázaly, že kabelů není nikdy dost!“

Bližší informace o technice, podmínkách zápůjčky i formulář pro odeslání objednávky jsou k nalezení na webové stránce projektu www.jevisteprotebe.cz. Pro ty, kteří dávají přednost sociálním sítím, má iniciativa připravený také facebookový profil – http://www.facebook.com/jeviste.

Autor: Michal Drtina