Sluj pro současné živé umění Venuše se opět probouzí

Venuše ve Švehlovce Autor: archiv divadla

Venuše ve Švehlovce, sluj pro současné živé umění, zahajuje novou divadelní sezónu! Zapomenutý sál ve Slavíkově ulici 22 obývaný třemi divadelními soubory – Depresivní děti touží po penězích, Lachende Bestien a Chemické divadlo – opět ožívá a hned od září přichází s nabitým kulturním programem.


Jako první se mohou diváci těšit na premiéru představení Kartografie pekla: Domov od souboru Depresivní děti. Elektro-opera pro 10 kazetových magnetofonů, 2 počítače a neškolený kontratenor v režii Jakuba Čermáka bude uvedena 19. září v rámci festivalu …příští vlna/next wave… Inscenace vychází z dokumentárního materiálu sesbíraného v terénu severočeské vyloučené lokality a pod heslem „Kde domov můj? Kde domov můj? V Pekle!“ představuje další pokračování z divadelně performativního cyklu Depresivních dětí Dekadence. Druhým premiérovým počinem uvedeným taktéž v rámci festivalu Příští vlna 27. září bude premiéra souboru Lachende Bestien Coalhouse Ragtime Horror Terror Funny Show v režii Michala Háby a kol. Inscenace na pomezí klasického jevištního tvaru, performance a jevištní demonstrace reaguje na aktuální témata spravedlnosti, rozdílů mezi legalitou a legitimitou, teroristickou akcí a účastí diváctvím.

V říjnu Venuše pokračuje s unikátním festivalem sociálního umění Případ pro sociálku. Jedná se o již druhý ročník festivalu, který letos poprvé proběhne taktéž v autonomním sociálním centru Klinika. Diváci budou moci shlédnout mimo jiné premiéry projektu s ženami bez domova Co čumíš! od Zuzany Burianové či představení Pašije: Fragmenty s HIV pozitivními herci v režii Jakuba Čermáka. Součástí festivalu bude taktéž divadlo utlačovaných z Ostravy či workshop slam poetry a SocialSlam Exhibice.

Konec roku ve Venuši přichystá několik dalších premiér. Soubor Lachende Bestien v listopadu oslaví 5 let své existence s novou inscenací Ferdinande!. Jedná se o persifláž z textů Václava Havla, jejichž hlavními tématy jsou neexistence veřejného nepřítele oproti dobám Havlovým a rozdíly generací XYZ. Inscenace vedená jako střet chóru proti jedinci bude mít výrazný hudební ráz, o který se postará autor hudby Jindřich Čížek. Na přelomu prosince a ledna se pak mohou diváci těšit na další premiéru souboru Depresivní děti z cyklu Dekadence Sen o říši krásy, v hereckém obsazení s Vandou Hybnerovou.

Na jaře roku 2017 přichází již očekávaná premiéra inscenace Šumava – Tajemství zlatého broučka v režii Vojtěcha Bárty od souboru Chemické divadlo. Ta se hlouběji věnuje vztahům mezi divočinou, krajinou a lidmi. Stejně jako minulý rok nás taktéž v dubnu neminou již oblíbené Venušiny dny, v rámci kterých je vstup do divadla mužům přísně zakázán. Podobně jako festival tak i poslední premiéry letošní sezóny se ponesou v duchu genderové nekorektnosti. Dvojice inscenací provázených názvem “This is a men´s world“ od Lachende Bestien slibují, vzhledem k ironii souboru vlastní, že ženy zde jistě budou mít své silné slovo.

Aktuální program Venuše ve Švehlovce naleznete na: http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/.

Venuše ve Švehlovce je nově vzniklé kulturní centrum v sále Švehlovy koleje (Slavíkova 22, Praha 3). Představuje stálou scénu pro soubory Depresivní děti touží po penězích, Lachende Bestien a Chemické divadlo. Prostor je otevřen i dalším akcím zapadajícím do jeho uměleckého konceptu zahrnující alternativní divadlo, workshopy, recitály, filmová promítání, taneční performance a komunitní akce. Vstupenky na představení rezidenčních souborů v síti GoOut (www.goout.cz) nebo na místě hodinu před představením.
http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/
https://www.facebook.com/…70994106321/?…

Depresivní děti touží po penězích je umělecký gang, který se pravidelně věnuje žánru site specific, osobitým adaptacím klasických i modernistických látek, přesahující do oblasti happeningu, rozhlasového vysílání, interaktivních eventů i klasického divadla. Vystupuje na českých i zahraničních festivalech, nositel pocty festivalu …příští vlna/ next wave…
https://www.facebook.com/…esivni.deti/?…

Chemické divadlo je nedávno vzniklý soubor se zacílením na hledání nových forem divadla poezie. Vzniklo na základě spolupráce Vojtěcha Bárty a Jany Hauskrechtové, díky níž vznikla řada imaginativních scénických tvarů. Soubor tvoří divadlo poetické (nikoli však knižní), angažované a životné.
https://www.facebook.com/…ickedivadlo/?…

Lachende Bestien je divadelní skupina, která ráda čuje, co jest ve vzduchu. Nemá problém s označením politické, ráda nemá patos a sentimentalitu, humor ráda s nadhledem a ironií. Nevyhýbá se ani divadelní demenci. Bratří se s kočovným Divadelem koňa a motora, je součástí rodiny zvané platforma Kartel. Současně bydlí ve Venuši ve Švehlovce.
https://www.facebook.com/…endebestien/?…

Autor: Amaterská Scéna