Sokolovská čurda 2020 plná překvapení

Čertí nadílení (M+M Hranice) Vratislav Milan a Michal Nechutný Autor: archiv pořadatele

Ve dnech 25. a 26. září 2020 se konal osmnáctý ročník nesoutěžní Sokolovské čurdy, organizátorem a moderátorem Martinem Volným několikrát označeným za „válečný“, „improvizovaný“ a „plný překvapení“.


Nelze se divit – coronavirus vyřadil dvě představení takřka na poslední chvíli; soubor z Václavova odvolal Poslední doutník týden před konáním přehlídky, karlovarské Déčko zrušilo účast Tří verzí života den před jejím začátkem. Uvedení se tak dočkala dvě představení v pátek – Čertí nadílení hranického M+M a Adresát neznámý plzeňského JakoHosta – a dvě v sobotu – dopoledne přijel nejdecký Jirásek s Dveřmi Jana Zindulky v režii Karla Uzla a večer proběhlo Bedosovo Do zdi v režii Kateřiny Fikejzové Prouzové pardubického Exilu. Přehlídka byla o den kratší, vyhlášení cen se konalo po sobotním večerním představení. Jarce Nikodémové, Evě Valjentové a dalším členům Divadla bez zákulisí patří letos velký dík nejen za pořádání a organizaci přehlídky, ale také za pohotovost a schopnost improvizace.

Čertí nadílení v podání Vratislava Mikana a Michala Nechutného před prospektem barevné čertí vrátnice, s využitím čertích maňásků a chytlavými písničkami je pohádka o tom, jak i čerti se mohou dočkat vánočních dárků, pokud má anděl dobrou vůli; potěšila pozitivním poselstvím a pohodovostí. Členové JakoHosta Plzeň zpracovali jako scénické čtení vynikající novelu Adresát neznámý americké autorky Kathrine Kressmann Taylor, postavené na korespondenci mezi Židem žijícím v USA a jeho přítelem a obchodním společníkem přesídlivším do Německa v roce 1933. Zpráva o proměně liberála v nacistu, o síle slova a rafinované pomstě je uváděna v podání Radima Brejchy a Ondřeje Beneše v hlavních rolích, dále za účasti Jakuba Klímy v roli listonoše, Marie Chmelíkové coby výborné interpretky dobových písní a klavíristky Alice Liškové. Úsporná inscenace s takřka šokujícím závěrem inspirovala vzrušenou debatu o pozoruhodné aktuálnosti tématu; novela poprvé vyšla – neuvěřitelné! – v roce 1938. Dveře Jana Zindulky jsou komediální variací na Hotel mezi dvěma světy; tuto „úsměvohru“ si vybral divadelní soubor Jirásek Nejdek navzdory logickým lapsům v ději a ne zcela zřetelným motivacím postav, snad proto, že nevyžaduje náročnou scénografii, nabízí čitelnou základní situaci a rovnocenné herecké příležitosti. Herecky zaujal Jan Rejcha jako realitní agent, Věra Kalistová jako drbna Blaženka – a hlavně představitelka bezdomovkyně Romana Malá Bodešínská. Duel ve slam poetry, která evidentně v Sokolově dosud nezdomácněla, v podání Herr Tuttera neboli Tomáše Tuttera (původně Sokolováka, dnes Plzeňana) a loketského Siegfrieda aka Víti Adamce přinesl jako náhradní program zážitek divákům napříč generacemi. A večerní Do zdi, festivalový hit posledních dvou let, byl opět hereckým koncertem Alexandra Gregara a Věry Pojmanové; ta inscenace zraje jako víno.

Příjemná byla účast Hanky Šikové, která jako zástupkyně západočeského SČDO předala morální ocenění za práci v ochotnickém hnutí – Janu Marešovi z Ochotníků Ostrov Zlatého Harlekýna, Kolombínu pak členům Divadelního studia D3 Karlovy Vary Martinu Cirklovi, Petru Johanovskému – a v nepřítomnosti také Magdě Hniličkové a Elišce Huber Malíkové.

Nepřekvapivě příjemné byly rozborové semináře: po plzeňském Adresátovi se debatovalo déle, než se hrálo, a po Dveřích se rozvinul dělný dialog mezi členy nejdeckého méně ostříleného souboru a zkušenějšími kolegy ze Sokolova a Plzně. A naopak nadmíru příjemný byl počet diváků, kteří si do divadla našli cestu. Navzdory rouškám a dalšímu nepohodlí bylo jejich množství srovnatelné se „zdravými“ ročníky.

Ač je Sokolovská čurda nesoutěžní, uděluje několik cen. Letos tomu nebylo jinak.

Cenu Františka Zborníka – Velkou Sokolovskou čurdu získal Jakub Klíma za roli pošťáka Mr. Burtona ve hře Adresát neznámý Divadla JakoHost Plzeň,

Zlatý vrtík Vaška Junka za tvůrčí přístup ke scénografii získalo Divadlo M + M Hranice za pohádku Čertí nadílení, a

Ozvěny Sokolovské čurdy neboli certifikát na večerní představení v sokolovském divadle získala hra Do zdi Divadla Exil Pardubice.

Pozn. red.: Na připojených fotografiích: Do zdi (Exil Pardubice) Saša Gregar a Věra Pojmanová a Adresát neznámý (JakoHost Plzeň) Radim Brejcha a letošní nositel Ceny F. Zborníka – Sokolovské čurdy Jakub Klíma

Autor: Petra Richter Kohutová

Přílohy:

Greg-0f3lr Post-chnc0