Soubory na výletě mimo klasické drama -

Z inscenace Zlatý drak Autor: archiv souboru Ty-já-tr HROBESO

Divadelní Tříska 2019


Už podevatenácté se uskutečnila krajská přehlídka amatérského divadla Divadelní Tříska (2.-3. března 2019). DIVADLO (bez záruky) PRAHA tentokrát dokázalo na jeviště pražského DISKu přivést během dvou dnů jedenáct představení činoherního, hudebního i divadla pro děti.

Divadelní Tříska 2019 přinesla alespoň pro mě minimálně jedno zaznamenáníhodné zjištění. Řadě souborů bylo těsno v původní divadelní tvorbě a hledala materiál k jevištnímu zpracování mimo dramatickou literaturu.

Někdo sáhnul po próze, například soubor Reverzní dveře po velmi nedramatické povídce Marka Šindelky v jedné z vrcholných inscenací přehlídky Mluvící hlava. Jiní se sami stali autory a pustili se až na půdu sociálního divadla, jak například divadelní soubor Rozkoš s autorskou inscenací Kráska a bojovník, která je více terapeutickým nástrojem a sociální prací než činoherním divadlem.

Pokud už k textům napsaným primárně pro divadlo soubor sáhnul, otočil například žánr nebo styl, případně různě rozstříhával a zkoušel slepit textovou látku.

To byl příklad inscenace Republika na nás čeká aneb Kde domov můj souboru Tanečního studia Light, kterému text Václava Havla Zítra to spustíme, určený k scénickému čtení, případně činohernímu ztvárnění, posloužil jako základová deska k výslednému tanečně-scénickému hraní s původním textem.

Jinou metodu přetvoření pak v duchu vlastní svérázné poetiky zvolilo divadlo Esence, kterému byla jedna hra Václava Klimenta Klicpery málo a rovnou se pokusila o fúzi tří autorových textů v jeden inscenační celek. Že se to tentokrát nijak zvlášť nepovedlo, nic nemění na nechuti souboru spokojit se jen s jedním a pevně daným dramatickým textem.

Teritoriálnímu tyjátru v existujících textech určených pro jevištní zpracování zase chybělo téma jim vlastní, tedy ne zcela známá historie mladé československé republiky, a tak byl výsledkem vlastní text Togo o koloniálních pokusech nové demokracie.

Alespoň zdánlivě se klasickou cestou „původní dramatický text – dramaturgie – inscenace“ nakonec vydaly jen dva soubory z jedenácti. A zase to nebylo tak jednoduché. Obě dramata totiž patří k současné světové tvorbě a obě určitě nepatří k dílům hladícím po srsti většinové publikum. Naopak klade jak inscenátorům, tak divákům nástrahy, pasti v podobě například nedramatičnosti, symboliky, ne zcela lineárnímu vyprávěcímu stylu. Hry, kde čato melodie řeči a opakování podobných vět slov, vrstvení jazyka i významů potlačuje dramatičnost.

Řeč je o Iluzi Ivana Vyrypajeva v podání souboru OLDStars. Tato hra bývá označována za režisérskou i hereckou výzvu, kterou ne každý dokáže podstoupit a často nabízí na českých jevištích v podobě scénického čtení.

A druhým příkladem je Zlatý drak Rolanda Schimmelpfenniga souboru Ty-já-tr HROBESO. Schimmelpfennigovi jako autorovi jsou velmi vlastní ozvláštňující prvky dramatické struktury: epizace textů, nerealistická práce s dramatickým časem, prvky magického realismu a další. Už jen základní rámec, kdy pět herců představuje sedmnáct postav jasné ukazuje, že nebudeme svědky klasické stavby dramatu. Někdo takové hry označuje za postdramatické, jiní s tím polemizují. Ať tak, či onak, z použití klasických jevištních principů vzniká velmi neklasický jevištní tvar.

Porota ve složení scénografka a režisérka Kateřina Baranowska a režiséři Adam Doležal a Jan Holec nakonec dospěla k tomuto verdiktu:

Do programu celostátní přehlídky divadla pro děti Popelka Rakovník 2019: • doporučila inscenaci Republika na nás čeká aneb Kde domov můj souboru Taneční studio Light, • doporučila inscenaci Za pohádkou kolem světa souboru Ty-já-tr Bylo/ Nebylo.

Do programu celostátní přehlídky činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně 2019: • doporučila inscenaci Iluze souboru OLDstars, • doporučila inscenaci Mluvící hlava souboru Reverzní dveře, • nominovala inscenaci Zlatý drak souboru Ty-já-tr HROBESO.

Pozn. red.: V příloze naleznete po třech fotografiích z doporučených/no­minovaných inscenací. Iluze, Mluvící hlava, Republika…, Za pohádkou…, Zlatý drak. Foto archiv přehlídky.

Autor: Martin Rumler

Přílohy:

Iluze-01-bixsx Iluze-04-hbnii Iluze-06-o7w0j Mluvici-hlava-01-lgn1v
Mluvici-hlava-03-nv000 Mluvici-hlava-04-mt819 Republika-01-ysxv8 Republika-02-sz2q0
Republika-05-0x08k Za-pohadkou-kolem-sveta-01-34xlg Za-pohadkou-kolem-sveta-02-ihc03 Za-pohadkou-kolem-sveta-07-xvfbw
Zlaty-drak-02-wxiqu Zlaty-drak-06-bcmni Zlaty-drak-08-7w7bp