Soutěž o nejlepší školní divadelní soubor

Soutěž o nejlepší divadelní soubor ze základní nebo střední školy v České republice Autor: Hudební divadlo Karlín

Pražské Hudební divadlo Karlín vyhlásilo soutěž o nejlepší divadelní soubor ze základní nebo střední školy v České republice. Uzávěrka přihlášek je 31. ledna 2020.


Do soutěže se mohou hlásit i základní umělecké školy a amatérské soubory, nikoli však konzervatoře či profesionální soubory. Přihlásit se lze s muzikálovými i činoherními inscenacemi na webu, kde jsou i podrobná pravidla.

„Když se první ročník vydaří, rádi bychom ve vyhlašování cen pokračovali i v dalších letech," uvedl ředitel HdK Egon Kulhánek.

Zaslané soutěžní příspěvky ve formě videí bude hodnotit odborná porota, ve které vedle Kulhánka zasedne mimo jiné dramaturg HdK Adam Novák, zpěvačka a herečka Lucie Bílá, zpěváci a skladatelé Václav Noid Bárta a Ondřej Gregor Brzobohatý. Cena dostala své jméno po Eduardovi Tichém, zakladateli HdK. Ze soutěžních představení porota vybere tři nejlepší soubory, z nichž si jeden odnese Cenu Eduard.

Podle kvality nabídnutých inscenací dostane pět až deset nejlepších souborů možnost zahrát v září příštího roku svá představení na vznikající Malé scéně HdK pro 150 diváků. Vítězná inscenace pak bude ve spolupráci s divadlem uvedena na velké scéně HdK. „Nechceme vybírat jen soubory, ale i jednotlivé talenty, kterým bychom chtěli poradit a říct něco o práci ve velkém divadle," podotkl člen poroty, scenárista Jan Pixa.

Kulhánek připustil, že pokud by se mezi divadelními amatéry objevil velký talent, nabídl by mu angažmá. „Ceny lze vnímat i jako určitou formu talentové soutěže," sdělil.

Divadelní ceny Eduard jsou součástí projektu Hudební divadlo Karlín junior, v rámci kterého pražská scéna uvedla inscenaci Jak se dělá muzikál a chystá obnovenou premiéru muzikálu Královna Kapeska. „Divadla na školách se ze sedmdesáti i více procent věnují muzikálu. Ceny mají logiku, protože když někdo zajímá muzikál, právě scéna jako Hudební divadlo Karlín by mělo být centrem takové záležitosti," uvedl člen poroty a divadelní kritik Josef Herman.

Přihlášky zde >>>

Autor: Amaterská Scéna