Umělecká skupina OLDstars: Všude dobře, doma nejlépe!

vizuál 10.ročníku Autor: Konrád Karlík

Diváci, kteří nestihli některé z představení letního roudnického benefičního festivalu OLDstars on the ROUD: „Na cestě“, mohou jednoduše vše dohnat o víkendu před podzimními prázdninami v centru Prahy. Ve městě, kde má skupina OLDstars svou domovskou scénu – tam, kam se vrací z Roudnice nad Labem. Na prestižní divadelní adrese Celetná 17 bude od soboty 24. 10. do pondělí 26. 10. 2020 probíhat desátý ročník Festivalu studentských divadel v Celetné, letos s podtitulem „Všude dobře, doma nejlépe“. Během letošního ročníku festivalu budou diváci moci zhlédnout nejen všechny inscenace OLDstars uvedené v uplynulé sezoně, ale také, tradičně, inscenace řady hostů, které si skupina pozvala.


Premiéry uplynulé sezony

Z repertoáru OLDstars budou moci diváci zhlédnout například drama Davida Irelanda Cyprus Avenue, příběh teenagerů napsaný Zuzou Ferenczovou Problém v podání týmu Youngstars, hru o mobbingu Holubi Davida Gieselmanna, divadelní adaptaci knihy Gabriela García Márqueze Kronika ohlášené smrti, či Předtím/potom Rolanda Schimmelpfeninniga. Nihilistické studio souboru OLDstars představí novou hru Oskara Bábka Odnáším si vzpomínku aneb vy jste dobrej. Z loňské přípravky na umělecké školy se diváci mohou těšit na Jess a Joe navždy autorky Zöe Cooperové.

Hosté festivalu

Spřízněný soubor Vanabí Litoměřice zahraje komedii o dědictví, které je na pomezí reality a noční můry Kočka a kanárek Johna Willarda, z Brna nás navštíví absolventský ročník činoherního herectví na JAMU s inscenací Raději zešílet v divočině podle knihy Aleše Palána. Ani letos pak v Celetné nebude chybět s OLDstars dlouho spřátelený soubor Ulita z DDM Prahy 3, který uvede inscenaci Pod sněhem Petry Soukupové. Z produkce ND Young – absolventský kurz v rámci doprovodných edukačních programů Národního divadla, budou moci diváci zhlédnout hru Očůrat a spát! na motivy filmu 17 dívek, v režii Olívie Fantúrové. Na festival přijede také divadelní spolek Li-Di Litoměřice, divadelní soubor Strop je nahoře, podlaha je dole a další.

Bezpečné divadlo

V OLDstars věříme, že vývoj epidemiologické situace nám umožní uspořádat festival v původním plánovaném rozsahu. Interiérové prostory budou pravidelně desinfikovány a desinfekce bude rovněž k dispozici divákům. Hercům se bude pravidelně měřit teplota. Festival studentských divadel v Celetné 2020 byl podpořen grantem městské části Praha 1. Mediálními partnery umělecké skupiny OLDstars jsou servery i-divadlo.cz a scena.cz.

Kdo jsou OLDstars?

OLDstars sdružují přes sto studentů pražských středních a vysokých škol. Za sedmnáct let své existence má skupina na kontě přes dvě stě inscenací a devět ročníků benefičních festivalů. S Divadlem v Celetné spolupracoval soubor i na inscenaci dramatu Maria von Mayenburga Tvář v ohni. Přestože jsou OLDstars studentskou skupinou, pravidelně spolupracují s profesionálními herci – mezi ně patří například Ljuba Krbová, herci známí z Divadla Na Fidlovačce Elizaveta Maximová a Daniel Krejčík nebo člen činohry Národního divadla Matyáš Řezníček. OLDstars vedou každoroční přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké umělecké školy a vychovávají své mladé talenty v rámci dětského hereckého studia. Pravidelně se účastní divadelních přehlídek, jako je například turnovský Modrý kocour, i mezinárodní Noci divadel. V rámci své pražské aktivity provozují dva prostory, vršovický sklep HarOLD v Charkovské ulici a bytové divadlo H2/O v nedaleké Košické. Vstupenky na desátý ročník Festivalu studentských divadel v Celetné je možné zakoupit v pokladně Divadla v Celetné nebo na jeho webových stánkách www.divadlovceletne.cz.

Autor: Klára Vaňkátová